4 najważniejsze zasady oświetlenia domu

Oświetlenie wnętrz oraz otoczenia domu spełnia funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Z tego powodu należy je starannie zaplanować. Trzeba zadbać zarówno o odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła, jak i dobranie do siebie poszczególnych lamp w taki sposób, by ich kształty i kolorystyka tworzyły spójną kompozycję. Jak dobrze zaplanować oświetlenie w domu oraz jego otoczeniu?

Strefy i warstwy światła

Najważniejszą zasadą w planowaniu oświetlenia mieszkania jest wyznaczenie tzw. warstw światła. Polega ona na wytyczeniu stref, na jakie dzieli się dana przestrzeń, a następnie rozmieszczenie w niej poszczególnych źródeł oświetlenia:

  • ogólnego — zazwyczaj jest to klasyczna lampa sufitowa. W niektórych pomieszczeniach wystarczy umieścić ją w jednym miejscu, najczęściej w centralnej jego części; większa przestrzeń może wymagać co najmniej dwóch lamp, aby zapewnić równomierne oświetlenie mieszkania,
  • funkcyjnego — jego rolę pełnią najczęściej rozmaite kinkiety i lampy stojące, ale także niektóre modele zwisające, umieszczane na przykład nad stołami. Ich zadaniem jest dobre oświetlenie różnych miejsc, takich jak kącik wypoczynkowy, biurko czy stół,
  • dekoracyjnego — mające tworzyć przede wszystkim ciekawy klimat, a także podkreślać niektóre elementy wystroju. To także niewielkie lampki oświetlające np. obraz czy wnękę z bibelotami.

Jak zaprojektować oświetlenie w domu?

Planując aranżację oświetlenia mieszkania, nie należy zapominać o tym, że ważne jest nie tylko światło. Niezależnie od tego, czy wybierzemy dyskretne, niemal niewidoczne plafony lub profile LED, czy pomysłowe, modne lampy w rozmiarze XXL, muszą one być dopasowane do stylu, w jakim urządzone jest dane wnętrze oraz także wielkości pomieszczenia.

O ile w dużym domu możemy pozwolić sobie na naprawdę wiele, oświetlenie mieszkania w bloku nie powinno raczej składać się z okazałych żyrandoli. W takiej sytuacji lepiej postawić na mniejsze lub prostsze formy. Na szczęście nowoczesne, minimalistyczne modele wykonane z naturalnych materiałów doskonale wpisują się w najmodniejsze style aranżacji wnętrz. Dzięki temu można bez problemu dopasować odpowiednią lampę zarówno do klasycznego salonu, jak i rustykalnej kuchni bądź sypialni w stylu boho.

Parametry światła

Odpowiednie rozmieszczenie oraz design to jeszcze nie wszystko, co należy wziąć pod uwagę, planując oświetlenie w domu. Trzeba również zadbać o parametry poszczególnych źródeł światła — zarówno opraw jak i świetlówek lub diod LED. Do najważniejszych należą:

  • strumień świetlny (wyrażany w lumenach) — parametr ten określa moc światła — czyli to, ile światła jest emitowane przez dane źródło,
  • natężenie światła (wyrażone w luksach) — to tzw. gęstość padającego na daną powierzchnię strumienia światła; im wartość ta jest wyższa, tym wyraźniejszy i ostrzejszy wydaje się być widziany obraz,
  • barwa światła — zwana też temperaturą barwową, podawaną w kelwinach. To, jak ciepłe powinno być światło, zależy przede wszystkim od pomieszczenia — tam, gdzie chcemy się zrelaksować, lepiej umieszczać lampy o cieplejszym świetle. Tony neutralne i chłodne sprawdzą się w miejscach przeznaczonych do pracy lub innej aktywności.

W przypadku opraw należy zwrócić uwagę na klasę szczelności IP, która określa odporność danej lampy na kurz oraz wilgoć. Jest to ważne szczególnie przy wybieraniu produktów do łazienek lub mających znajdować się w pobliżu zlewu bądź płyty grzewczej w kuchni.

A co z ogrodem?

Oświetlenie przed wejściem do domu można rozplanować w bardzo podobny sposób. Oczywiście, chcąc oświetlić dom na zewnątrz, nie bierzemy pod uwagę czegoś takiego, jak główne źródło światła, ale lampy funkcyjne czy dekoracyjne rozmieszcza się niemal tak samo, jak w przypadku oświetlenia do mieszkania.

Przede wszystkim — podobnie jak w domu — należy zadbać o odpowiednią ilość światła w pobliżu schodów, ścieżek, bram, podjazdów, drzwi wejściowych oraz miejsc takich jak taras lub inna przestrzeń, w której można spędzać czas lub chodzić po zapadnięciu zmroku. Z kolei lampy dekoracyjne pozwolą wyeksponować rabaty z kwiatami, krzewy lub drzewa, oczka wodne bądź rozmaite ozdoby.

Odpowiednio rozmieszczone oświetlenie zewnętrzne domu powinno zapewniać maksimum bezpieczeństwa podczas poruszania się po posesji, nie przeszkadzając przy tym domownikom znajdującym się wewnątrz. Warto przy tym rozważyć instalację lamp z czujnikami ruchu, dzięki którym można szybko zauważyć ewentualnych intruzów, a które dodatkowo ułatwiają nocne powroty do domu.

Projektowanie oświetlenia w domu i jego otoczeniu jest nieodłączną częścią tworzenia całej aranżacji. Lampy wybrane i rozmieszczone w przemyślany sposób sprawią, że osoby przebywające w poszczególnych miejscach będą się po prostu bardzo dobrze czuć. Oprócz tego odpowiednio dobrane źródła światła pozwolą podkreślić atuty oraz zatuszować wady danego miejsca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]