Wiosenne porządki w ogrodzie

0
Wiosenne porządki w ogrodzie

Mamy dobre wiadomości: coraz bliżej wiosna! Coraz bliżej wszechobecna zieleń, ciepłe dni i wieczory, śpiew ptaków i już powoli, nieśmiało będzie się do nas wychylał czas grillowy! Już niedługo pożegnamy kurtki i czapki, powitamy słońce i długie wieczory!

Jest jednak jeden potężny problem związany z zimą – nie tylko odmarznięte ręce i znaczący ubytek witaminy D, ale także stan naszego ogrodu! Dni będą robić się coraz dłuższe i już coraz trudniej będzie przymknąć oko na to, co tam się dzieje. Resztki roślin, zaschniętych liści, przywiane przez wiatr śmieci i trawnik, który w niczym już siebie nie przypomina! Na co więc teraz jest czas? Na wiosenne porządki w ogrodzie!

Niezawodni pomocnicy

Nie da się ukryć – praca w ogrodzie nie należy ani do najszybszych, ani do najprzyjemniejszych. Zazwyczaj jest bardzo żmudna i wymaga wiele cierpliwości, dokładności i czasu. Co więcej, należy ją co jakiś czas powtarzać – ogród ma to do siebie, że wymaga stałej opieki i absolutnie nie wolno go zaniedbać. Po okresie zimowym pracy oczywiście jest najwięcej, jednak później również trzeba poświęcić na porządki sporo czasu. Piękny, zadbany ogród wymaga poświęceń. Niestety, nie wymyślono jeszcze urządzenia, za pomocą którego ogrodowe porządki wykonałoby się zupełnie bezwysiłkowo i to w piętnaście minut. Posiadamy kosiarki, podkaszarki, inne sprzęty, które sprawdzają się lepiej lub gorzej. Żadne z nich jednak nie wykona pracy za nas. Wymyślono jednak urządzenia, które tę pracę mogą nam znacząco ułatwić! Naszym absolutnym numerem jeden jest kosa spalinowa Oleo Mac.

Nie da się prościej

Kosa spalinowa Oleo Mac to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie swój czas i wygodę. W porównaniu do innych modeli jest lżejsza, więc używając jej nie męczymy się bardziej, niż jest to konieczne. Pomoże pożegnać się z niechcianą trawą w każdych, nawet najmniej dostępnych miejscach. Kosa spalinowa Oleo Mac będzie doskonałym uzupełnieniem sprzętu, który już posiadasz – kosiarki czy podkaszarki. Nie ukrywamy – może ją też z powodzeniem zastąpić!

Decydując się na zakup, już nigdy nie będziesz musiał wybierać między wygodą a precyzją. Ciesz się perfekcyjnie zadbanym ogrodem, nie poświęcając więcej energii i czasu, niż jest to konieczne. Przywitaj sezon grillowy w pełni – ciesząc się pięknym, estetycznym ogrodem! Praca na zewnątrz nigdy nie była tak przyjemna i prosta. Kosa spalinowa Oleo Mac to absolutny mus w miejscu na Twoje narzędzia – będziesz zaskoczony, jak wiele rzeczy może ułatwić!

Prace elewacyjne – kiedy należy je prowadzić?

0
Prace elewacyjne

Prace związane z elewacją budynku powinny być prowadzone tylko wtedy, gdy panują ku temu odpowiednie warunki. W przeciwnym przypadku elewacja może się nie udać i będzie wymagała kosztowych poprawek!

Materiały stosowane do prowadzenia prac elewacyjnych wymagają stosowania w określonych warunkach, co możemy poczytać na ich etykietach.

Niestety, bez odpowiedniej wiedzy tego typu często popełniamy wiele błędów – elewacja wykonana w niesprzyjających warunkach pogodowych może cechować się mniejszą wytrzymałością i trwałością, może nie być tak ciepła, a także może posiadać defekty estetyczne.

Jeśli zatem planujemy prace elewacyjne Łódź, na przykład związane z dociepleniem domu czy jego tynkowaniem, warto pamiętać o tym, aby odbyły się one w czasie, gdy ryzyko ich niepowodzenia będzie najmniejsze.

Najlepsze warunki do prowadzenia prac elewacyjnych

Aby prace elewacyjne były całkowicie udane, powinniśmy prowadzić je odpowiednich warunkach temperaturowych i pogodowych.

Optymalna temperatura do prowadzenia prac elewacyjnych to od 5 stopni do 20 stopni Celsjusza. Prace w temperaturze zbyt niskiej albo zbyt wysokiej mogą skutkować nieprawidłowym łączeniem się materiałów i ich mniejszą odpornością.

Prac elewacyjnych powinno się unikać także przy silnym nasłonecznieniu, padającym deszczu oraz przy silnym wietrze, ponieważ te czynniki pogodowe również będą negatywnie wpływały na materiały elewacyjne.

Dokładne informacje dotyczące optymalnych warunków prowadzenia prac elewacyjnych dla konkretnych materiałów można znaleźć na ich etykietach, a także często na stronach internetowych producentów.

Jak ochronić elewację przed wpływem czynników zewnętrznych?

Może zdarzyć się, że prace elewacyjne chcemy wykonać jak najszybciej, nawet pomimo niesprzyjających warunków. W takim przypadku warto zastosować dodatkową ochronę elewacji budynku.

Najczęściej wykorzystuje się wtedy specjalne siatki, które umieszczane są na rusztowaniach. Dodatkowo, wybrani producenci oferują specjalne dodatki do materiałów na elewacje, które poprawiają ich parametry także w przypadku prac w niekorzystnych warunkach pogodowych, na przykład przy niskich temperaturach.

Nowoczesne grzejniki pokojowe – wybór należy do ciebie

0
Nowoczesne grzejniki pokojowe

Prawie każdy z urządzających dom lub mieszkanie, stawał w obliczu decyzji dotyczących rozmaitych szczegółów dotyczących wyposażenia. Ogromny wybór dostępnych na rynku produktów w połączeniu z natłokiem informacji dotyczących aktualnych trendów, tego co wolno a czego absolutnie nie należy robić urządzając wnętrza sprawia, że doznajemy naprawdę potężnego bólu głowy.

Jak zadbać o środowisko zaczynając od własnego domu?

0
Jak zadbać o środowisko zaczynając od własnego domu

Czy wiesz, że wiele rzeczy, które zmienią nie tylko Twoje życie, ale także życie przyszłych pokoleń możesz zacząć we własnym domu? Być może wydaje Ci się to dziwne, ale kilka prostych zmian w swoim stylu życia może sprawić, że przestaniesz się przyczyniać do powstawania globalnego ocieplenia na naszej planecie. Zmiany te nie wymagają wielu wyrzeczeń, a z czasem mogą stać się naturalną częścią Twojej codzienności.

Segregowanie śmieci

Zmiany możesz zacząć od segregowania odpadów, które wytwarzane są w Twoim domu. Na wielu osiedlach jest to już praktycznie konieczność i jeśli chcemy, aby zabrano nasze odpady, to muszą być one posegregowane. Niestety nie zawsze tak jest, a ludzie też nie zawsze przykładają się do segregacji. Warto jednak poświęcić temu, choć chwilę czasu i wrzucać poszczególne odpady w odpowiednie kontenery. Segregując śmieci, zwiększamy szansę na to, że zostaną one poddane recyklingowi i użyte ponownie. Mowa tu przede wszystkim o plastiku, który wręcz zalewa Ziemię, a mimo to dalej jest produkowany.

Zrezygnuj z mięsa, chociaż na jeden dzień

Mimo, że dieta wegetariańska budzi w ostatnim czasie wiele kontrowersji, to jeśli jest dobrze zbilansowana, to jest naprawdę bardzo zdrowa, a do tego ekologiczna. Hodowanie zwierząt i produkcja mięsa generuje ogromne ilości CO2 co niekorzystnie wpływa na klimat na Ziemi. To właśnie przez dwutlenek węgla klimat na Ziemi stale się ociepla i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Zdajemy sobie sprawę, że z pewnością istnieje wiele osób, które nie wyobrażają sobie życia bez mięsa, ale zrezygnowanie z niego choć raz lub dwa razy w tygodniu może być dobrym krokiem w stronę zadbania o środowisko. Jeśli tylko nieco ograniczysz spożycie mięsa i zastąpisz je owocami i warzywami, to nie tylko poczujesz się zdrowszy, ale także zminimalizujesz szkodliwy wpływ na środowisko we własnym domu.

Korzystaj ze źródeł energii odnawialnej

W tym momencie mamy bardzo dużo możliwości, jeśli chodzi o pozyskiwanie energii elektrycznej. Coraz chętniej korzystamy ze źródeł energii odnawialnej, które nie są szkodliwe dla środowiska i nie wytwarzają szkodliwych gazów. Mowa tu między innymi o panelach słonecznych, które możesz zainstalować na swoim dachu.

Fotowoltaika Brodnica pozwala nie tylko zadbać o środowisko, ale także zmniejszyć rachunki za prąd i zaoszczędzić sporo pieniędzy na prądzie. Fotowoltaika Brodnica to także szansa na uniezależnienie się od elektrowni, które w celu pozyskania prądu spalają węgiel. Inwestycja w taką instalację zwraca się już po kilku latach, dzięki czemu możesz korzystać z zielonej energii, która jest o wiele tańsza niż prąd z elektrowni.

Hala na magazyn – stalowa czy murowana?

0
Hala na magazyn - stalowa czy murowana

W dzisiejszych czasach dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej coraz więcej firm planuje rozwój i ekspansję. Wiąże się to z coraz większym zapotrzebowaniem na wszelkiego rodzaju hale i magazyny. Jednym słowem mamy do czynienia z ogromnym popytem na tego rodzaju nieruchomości. Podaż nie jest w stanie nadążyć za potrzebami rynku. Rodzi to sytuację, w której jest dostępnych mało hal na wynajem, a ceny dostępnych wzrastają. To wszystko sprawa, że pojawjają się różne alternatywy.

Czy hala murowana to dobre rozwiązanie?

Niekoniecznie. Szczególnie jeśli chodzi o zakup używanej hali – stan techniczny wielu z nich może pozostawiać wiele do życzenia.

Poza tym, murowanej hali nigdzie nie przeniesiemy – pozostajemy uzależnieni od jej lokalizacji. Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że istnieje bardzo dobra alternatywa.

Hala stalowa – najlepsze rozwiązanie

Coraz popularniejsze okazują się być hale stalowe. Przemawia za nimi szereg argumentów. Przede wszystkim właściwości stalowej hali możemy do pewnego stopnia personalizować – tak, aby doskonale odzwierciedlały nasze specyficzne potrzeby. Co być może nawet ważniejsze – halę stalową możemy zakupić lub wynająć i postawić ja w dowolnie wybranym przez nas miejscu. Ma to szczególne znaczenie, kiedy na przykład w przedsiębiorstwie budowanym realizowana jest inwestycją na płuc budowym. Wtedy możemy na czas budowy wynająć halę, w której będziemy mogli przechowywać wszystkie nasze materiały i narzędzia, bez strachu o to, że mogą zostać skradzione lub wystawione na negatywne skutki oddziaływania czynników atmosferycznych.

Hala stalowa daje nam także poczucie swobody. Nie dość, że nie ogranicza nas lokalizacja, to podobnie sytuacja wygląda także w zakresie czasu wynajmowania hali. Murowanego budynku nie wynajmiemy na określony okres czasu, by po jego upływie przenieść go w dowolne, inne miejsce.

Dzięki temu temu możemy znaleźć wiele więcej zastosowań.

Eventy i wszelkiego rodzaju wydarzenia

To kolejny obszar, w którym hale stalowe znajdą swoje miejsce. Imprezy okolicznościowe, wszelkiego rodzaju konferencje, sympozja czy nawet eventy integracyjne w pracy. Ogranicza nas w tym zakresie jedynie nasza wyobraźnia i zakres potrzeb.

Hala na magazyn? Zdecydowanie stalowa! Pod każdym względem wydaje się być lepsza od murowanej. Daje nam bardzo dużo pole manewru i szereg możliwości. Możemy ją postawić w dowolnej lokalizacji, a do tego dokonywać personalizacji jej właściwości dokładnie pod nasze bieżące potrzeby w tym zakresie.

Jak wybrać wzór tapety?

0
Jak wybrać wzór tapety

Obecnie tapety na ścianach przechodzą swój renesans. Dzieje się tak z pewnością ze względu na dominację stylu nowoczesnego, który zwraca uwagę na odpowiednie dopasowanie i jednolitą formę. Dodatkowo współcześnie często zmieniamy wystrój wnętrza. Tapeta pozwala nam na szybką i skuteczną metamorfozę każdej aranżacji. Zwracamy jednak uwagę na jej jakość i wygląd, dlatego wybieramy renomowanych producentów, takich jak tapety Rasch. Podpowiadamy jednak, jak wybrać wzór tapety, aby był on idealnie dopasowany to każdego wnętrza.

Mniej znaczy więcej

Kultowy już slogan, za pomocą którego można zdefiniować to, czym jest styl nowoczesny i minimalistyczny. W przypadku tapet we współczesnych pomieszczeniach sprawdza się doskonale. Dobrze dobrana tapeta, to przede wszystkim taka, która służy jako element dekoracyjny w pomieszczeniu. To świetne rozwiązanie na zaakcentowanie konkretnego stylu. Dlatego też tapety Rasch występują najczęściej w zestawieniu z daną kolorystyką wnętrza. Dobierając odpowiedni model bardzo łatwo zaaranżować klimat czy podkreślić walory danego pomieszczenia. Dlatego też tapety stosuje się współcześnie jako akcenty i dodatki, a nie jako kluczowe elementy aranżacyjne.

Przede wszystkim – styl

Przed wyborem idealnej tapety warto dokładnie przeanalizować styl, w jakim będziemy urządzać dane pomieszczenie. Dzięki temu będziemy w stanie określić, na co możemy sobie pozwolić w aranżacji. Tapeta powinna być dodatkiem i urozmaiceniem bazowych elementów, dlatego też warto dokładnie przeanalizować konkretne zestawienia i sprawdzić, jakie wzory będą najlepiej wyglądać w podstawowej kolorystyce, którą wybraliśmy.

Wielkość pomieszczenia

Ten aspekt ma bardzo duże znaczenie przy wyborze odpowiedniej tapety. Wzory na ścianach mogą znacznie zmniejszyć lub powiększyć pomieszczenie, dlatego warto mieć na uwadze, z jakim metrażem mamy do czynienia. Jeśli wzory na tapecie będą większe, to pomieszczenie znacznie się skurczy, dlatego też warto kierować się zasadą: im mniejszy pokój, tym drobniejszy rysunek.

Oświetlenie

Światło jest jednym z najważniejszych elementów każdego wnętrza. Odpowiednio dobrane jest w stanie zmienić to, jak prezentuje się dane pomieszczenie. Dlatego wybierając tapetę, weźmy pod uwagę to, jak się będzie ona komponowała wraz z oświetleniem. Rozważmy więc, czy w danym pomieszczeniu jest wystarczająco dużo światła. W przeciwnym wypadku lepszym zabiegiem jest położenie tapety w jaśniejszych odcieniach. Jeśli jednak zależy nam na subtelnej grze światła i odbicia, wartko skorzystać z oferty tapet Rasch. Dzięki doskonałej jakości materiału, produkty tego rodzaju prezentują się doskonale i odpowiednio pasują do każdego wnętrza.

Czym charakteryzują się domy z drewna

0
Czym charakteryzują się domy z drewna

Domy stawiane w technologii drewnianej kojarzone są przede wszystkim z górami, gdzie wciąż możemy zaobserwować ich największy odsetek. Rosnąca popularność drewna sprawia, że coraz częściej spotykamy je również w pozostałych rejonach kraju. Trudno dyskutować z tym wyborem, bowiem drewno jest nie tylko zdrowym dla człowieka materiałem, ale też takim, które zapewni mu stałe miejsce zamieszkania na długie lata. A jeśli dodatkowo zależy Ci na ochronie planety i możliwie najbardziej ekologicznym rozwiązaniu – drewno sprawdzi się idealnie!

Porjekty domów w technologii drewnianej znajdziesz klikając w ten link:

https://www.archido.pl/47-projekty-domow-drewnianych

Drewno – podstawowe informacje

Parterowy, piętrowy a może bliźniak? Wybór drewna jako podstawowego budulca naszego nowego domu, nie wiąże się z ograniczeniem, jeśli chodzi o formę budynku. Można z niego wykonać zarówno zabudowę szeregową jak i skromne, niewielkie domki sezonowe. Ważną informacją jest to, że w przypadku obu propozycji możemy liczyć na trwałość i długie lata użytkowania, jeśli wcześniej zadbamy o jego jakość i dobrą obróbkę.  Różnica w trwałości domów drewnianych i murowanych jest na tyle niewielka, że nie powinna determinować naszej ostatecznej decyzji o rodzaju budowy domu. Co jeszcze zatem przemawia na plus technologii drewnianej?

Czas. To kolejny bardzo ważny czynnik, który przemawia za nieruchomościami z drewna.  Nie musimy się martwić, że budowa potrwa miesiącami, a nawet znacznie opóźni się przez niesprzyjające warunki pogodowe czy zmianę pory roku. Dom powstanie nawet w 5 tygodni, pod warunkiem, że do jego realizacji zorganizujemy ekipę fachowców, która zna się na tej technologii lepiej niż przeciętna firma budowlana. Co to oznacza? W Polsce w dalszym ciągu występuje niewielka liczba profesjonalistów, która potrafi obchodzić się z drewnem. Z tego względu często jesteśmy narażeni na niszczące działanie wilgoci, awarie, a brak odpowiedniego zabezpieczenia może zwiększyć ryzyko wystąpienia pożaru. Jeśli jednak znajdziemy firmę, która ma doświadczenie i przemyślany plan budowy, wszystkie te czynniki można zminimalizować praktycznie do zera!

Ściany mają uszy

Następną kwestią, którą pragniemy szerzej omówić jest grubość i prawidłowa kondycja ścian. W przypadku domów drewnianych projektuje się je o znacznie mniejszej grubości niż w przypadku technologii murowanej.  Mimo tego, ciepło gdy już dostanie się do środka bardzo szybko się rozprzestrzenia. Dodatkowo, jeśli zależy nam na większej przestronności wnętrza, dzięki drewnianym ścianom możemy uzyskać wiele cennych centymetrów dodatkowej przestrzeni.  Często zdarza się, że dzięki temu możemy pozwolić sobie na większą ilość wymarzonych mebli!

Wiele z nas zadaje sobie również pytanie – jak wygląda sprawa akustyki w domu z drewna? Projekty domów szkieletowych i drewnianych wypadają pod tym względem dobrze jeśli są odpowiednio dostosowane. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę istotny fakt, że materiał ten ma tendencję do roznoszenia takich dźwięków jak bieganie po pokojach, uderzenia, drgania. Trzeba więc zadbać o możliwie największe wygłuszenie domu z drewna, co będzie możliwe dzięki zastosowaniu w nim dodatkowej ilości wełny akustycznej w ścianach.

Artykuł powstał przy wspólpracy z Archido.pl

Jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę?

0
Jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę

Łazienka to pomieszczenie, które musi znajdować się dosłownie w każdym budynku – nieważne czy jest to dam, mieszkania czy też centrum handlowe. Po prostu łazienka to jest coś, bez czego nie można dobrze funkcjonować. Jako że wszyscy jako gatunek ludzki mamy pewne poczucie estetyki, dobrze by było, by łazienki nie spełniały tylko swojej funkcji i były praktyczne, ale także by były zaprojektowane tak, by cieszyły oko.

Każdy z nas chciałby mieć w domu ładną łazienkę, w której może z przyjemnością wziąć zimny, pobudzający prysznic czy też długą i odprężającą kąpiel. Ponieważ pomieszczenie to odwiedza każdy z domowników i to częściej niż raz łazienka powinna spełniać kilka podstawowych cech, jak bycie praktyczną i funkcjonalną. Dodatkowo nie każdy może sobie pozwolić na dużą łazienkę, dlatego warto spróbować jak najlepiej wykorzystać posiadaną przestrzeń. A najlepiej dostosować łazienkę do naszego własnego stylu co zapewni przyjemne korzystanie z łazienki o każdej porze.

Projekty łazienek

Projektowanie łazienki może się okazać nie lada wyzwaniem dla niektórych. Należy sobie zdawać sprawę, że nie każdy ma smykałkę do projektowania wnętrz. Warto przy tym pamiętać, że nie ogranicza się to do wykończenia pomieszczenia dodatkami, ale obejmuje także wybór płytek czy farby, a także armatura i rozmieszczenia pozostałych elementów. Niektórym na wzór wystarczą inspiracje dostępne w internecie – pełno jest ich na Instagramie, serwisie https://strefalazienek.pl/content/25-projekty-lazienek czy też Pinterest. Inni znów spróbują zrobić swój projekt łazienki online poprzez dostępne narzędzia internetowe jak np.: https://strefalazienek.pl/home/25180-projekt-lazienki-online.html. Ostatecznie projektowanie łazienek może okazać się niezwykle przyjemną zabawą. Jeżeli w ogóle nie czujemy się dobrze w projektowaniu to możemy zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy na maksa wykorzystają potencjał pomieszczania i dostosują się do naszego gustu.

O czym należy pamiętać przy projektowaniu łazienki?

Szkoda byłoby pominąć jakiś niezbędny element przy tak ważnym pomieszczeniu jakim jest łazienka. Po pierwsze warto postawić na płytki na ścianach i to jak najwyżej, ponieważ na ścianach w łazience będzie osadzać się woda – płytki to bardzo praktyczne rozwiązanie na długie lata. Wybór pomiędzy wanną a prysznicem również jest trudny, ale bardzo ważny. Musimy zastanowić się nie tylko czy wolimy zimne i szybkie prysznice czy długie kąpiele, ale także co preferują nasi współlokatorzy czy członkowie rodziny, czy posiadając prysznic nie zamarzymy o długiej kąpieli, albo czy małych dzieci nie kapie się łatwiej we wannie.

Projektowanie łazienki może wydawać łatwe, ale na pewno jest pracochłonne. Więcej o projektach łazienek dowiesz się na https://strefalazienek.pl/content/18-projekt-lazienki

Projekty domów – na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?

0
Projekty domów – na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu

Decydując się na postawienie domu już na wstępie stajemy przed dylematem: czy zamówić projekt „szyty na miarę”, czy skorzystać z gotowego? Niektórzy mogą potrzebować indywidualnego projektu. Często jednak tańszym – i równie dobrym – rozwiązaniem jest wybór gotowego projektu domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas przeglądania takich projektów.

Gotowe projekty domów

Jak sama nazwa wskazuje, gotowe projekty domów są to takie projekty, jakie można kupić „od ręki” bez oczekiwania na realizację zamówienia. Mogą one zostać wykorzystane wiele razy, choć oczywiście wymagają dostosowania do lokalnych warunków – oznacza to, że będziemy musieli wynająć jeszcze architekta do adaptacji. Tym niemniej pozwala nam to oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze przynajmniej na etapie projektowania domu. Dodatkową zaletą gotowych projektów domów jest to, że często mają wyliczony szacunkowy kosztorys budowy, a więc możemy od razu zaplanować wydatki lub dobrać projekt do budżetu, jakim dysponujemy. Jeżeli nie mamy sprecyzowanych oczekiwań co do wyglądu, może się zdarzyć, ze zobaczymy któryś projekt i stwierdzimy, że to jest dokładnie to, o co nam chodzi.

Indywidualne i gotowe projekty domów – różnice

Zarówno indywidualne, jak i gotowe projekty domów są przygotowywane przez architektów – różnica w jakości projektu nie zależy więc od tego, czy jest to projekt indywidualny, czy gotowy, a od samego architekta. Wielu znakomitych architektów zajmuje się tworzeniem obu typów projektów. Zaletą indywidualnych projektów jest to, że są w każdym calu dopasowane do potrzeb osób je zamawiających. Ich największą wadą jest czas oczekiwania na projekt – potrafi to trwać nawet kilka miesięcy, a więc znacząco wpływa na czas realizacji planowanej inwestycji. Jeżeli nie mamy więc ściśle określonych oczekiwań, a do tego zależy nam na czasie – i oszczędnościach finansowych – wybór gotowego projektu domu będzie o wiele lepszym rozwiązaniem. Są one dostępne „od ręki”, jedyne, co trzeba zrobić, to dokonanie adaptacji do miejsca, w którym taki projekt będzie realizowany. Różnica cenowa między gotowymi i indywidualnymi projektami może być nawet dwukrotna, więc nawet uwzględniając ewentualne przeróbki i adaptacje, gotowy projekt będzie o wiele tańszy.

Jeszcze jedną różnicą jest metraż – częściej wykonywane są projekty małych i średnich domów, a więc jeżeli planujemy postawienie większego domu, może nam być trudniej znaleźć gotowy projekt pasującego nam domu.

Czy można dokonać zmian w gotowym projekcie?

To, czy w gotowym projekcie domu można dokonać zmian, zależy od biura, w jakim je zamawiamy. Niektóre w cenie projektu zawierają zgodę na dokonywanie zmian. Ze względu na konieczność wynikającą z potrzeby adaptacji do działki, pewien zakres zmian zawsze będzie konieczny – warto natomiast upewnić się, jak dalece możemy ingerować w zamawiany projekt.

Gotowe projekty domów – jaki jest wybór?

Wybór gotowych projektów domów jest ogromny. Do tego można porównać domy o podobnej powierzchni użytkowej, lecz różnych parametrach takich, jak kształt budynku lub liczba poziomów.  Istnieje wiele stron poświęconych gotowym projektom domów, takich jak https://pracownia-projekty.dom.pl/. Warto przejrzeć kilka takich stron, choć projektów jest tak wiele, że wybór może być poważnym wyzwaniem. Dobrze więc przed przystąpieniem do zapoznawania się z ofertą ustalić kilka żelaznych zasad, których się trzymamy, takich jak np. maksymalny budżet, kształt budynku czy jego energooszczędność – to choć trochę zmniejszy ilość projektów do przejrzenia.

Kiedy najlepiej sprawdzą się buty robocze bez podnoska?

0
obuwie robocze bez podnoska

Z podnoskiem, bez podnoska – dla wielu pracowników te pojęcia nie mają absolutnie żadnego znaczenia. Tymczasem niejednokrotnie decydują o ich bezpieczeństwie. Podnosek jest bowiem elementem, który chroni pracownika przed niejednym wypadkiem przy pracy. Czy warto inwestować w takie obuwie? A może wystarczą buty bez podnoska? Co należy o nich wiedzieć? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym właściwie jest podnosek?

Podnosek to po prostu dodatkowy element, zlokalizowany w przedniej części buta, chroniący palce stóp przed urazem i jednocześnie wzmacniający but. Najczęściej podnoski posiadają buty robocze. Wykonuje się je z różnych materiałów. Występują zarówno w wersji stalowej, aluminiowej, jak i kompozytowej. Najczęściej podnosek jest zupełnie niewidoczny. Buty z podnoskiem, jak i obuwie robocze bez podnoska wyglądają niemal identycznie. Można jednak wyczuć, że modele z podnoskami są twardsze i bardziej wytrzymałe. But nie odkształca się  i nie zmienia swoich właściwości.

Buty zawodowe bez podnoska

Buty robocze najczęściej kojarzy się z podnoskiem. Tymczasem nie wszystkie rodzaje obuwia, wykorzystywanego w pracy, muszą go posiadać. Wersją, która nie wymaga podnosków bezpiecznych lub ochronnych, są buty zawodowe. To nie tylko zwyczajowa, ale i formalna nazwa. Buty zawodowe posiadają bowiem certyfikat, zgodny z normą EN ISO 20347. Obuwie robocze bez podnoska jest co do zasady nieco lżejsze i wygodniejsze. Podnosek sprawia bowiem duże usztywnienie i utwardzenie buta, przez co niekiedy może on powodować pewien dyskomfort.

W jakich pracach korzysta się z butów bez podnoska?

Takie obuwie robocze bez podnoska można wykorzystać między innymi w zawodach, które nie wiążą się z ryzykiem zmiażdżenia, przecięcia lub innego uszkodzenia stopy. Często korzystają z nich chociażby rehabilitanci, fizjoterapeuci i inni pracownicy szpitala. Takie buty można też spotkać wśród fryzjerów, a nawet pracowników piekarni. Wszędzie tam, gdzie inspekcja sanitarna stawia szczególne wymogi w zakresie higieny, a jednak nie ma większego ryzyka doznania urazów mechanicznych, z pewnością pojawi się obuwie robocze bez podnoska.

Branże uniwersalne – dla butów z i bez podnoska

W niektórych branżach i zawodach można natomiast korzystać zarówno z butów roboczych z podnoskiem, jak i bez podnoska. Tak naprawdę to od pracodawcy zależy jednak, w jakie obuwie wyposaży on swoich pracowników. Każdorazowo, dokonując wyboru, powinien on brać pod uwagę specyfikę danego zakładu pracy i istniejące w nim zagrożenia.

ZOBACZ TEŻ