Klej na bazie wody, termotopliwy, a może beztlenowy? Jak znaleźć najlepszy klej?

0
Klej na bazie wody, termotopliwy, a może beztlenowy? Jak znaleźć najlepszy klej?

Kleje pełnią bardzo ważną rolę w naszym życiu. Bez ich pomocy nie powstałby żaden mebel, czy samochód. Dlatego na rynku dostępne są tak zróżnicowane rodzaje klejów.

Czym jest klej?

Jakie produkty kryją się pod nazwą kleju? Według definicji są to substancje, które po wprowadzeniu między przylegające powierzchnie dwóch przedmiotów trwale je połączą. Najczęściej spotykamy je w postaci ciekłej, ale nie brakuje też wszelkiego rodzaju sztyftów, proszku, czy granulek. Każdy klej składa się z polimeru naturalnego lub syntetycznego. Przyjmuje on zazwyczaj postać stałą lub dyspersji. Na każdym opakowaniu powinniśmy bez problemu znaleźć podstawowe informacje na temat właściwości danego produktu czy dystrybutora. Czas otwarty informuje nas o tym, jaki jest maksymalny czas pomiędzy nałożeniem a sklejeniem powierzchni. Czas wiązania mówi nam o tym, po jakim czasie spoina osiągnie wymaganą wytrzymałość. Warto też zwrócić uwagę na bazę kleju oraz zawartość  ciał stałych. Dane te potwierdzą skład produktu i jego właściwości. Jakie rodzaje kleju wyróżniamy?

Kleje poliuretanowe

To kleje jedno- i dwuskładnikowe o różnych właściwościach. Pierwsze powiększają objętość i tworzą elastyczną spoinę. Dostępne są także kleje termotopliwe, takie jak Termomelt, Ecotop, Excelta czy Plastomelt. Przed nałożeniem należy rozgrzać je do temperatury ok. 110 stopni Celsjusza. Wyłącznym dystrybutorem tych klejów jest firma Fobaro z Poznania. Sama aplikacja odbywa się za pomocą specjalnego pistoletu lub węża. Kleje poliuretanowe stosuje się do montażu drewnianych schodów, wielkopowierzchniowych fornirów czy do wypełniania otworów po sękach. Powszechne stosowanie tych klejów w przemyśle meblarskim to także zasługa tego, że nie tworzą one przebarwień.

Kleje anaerobowe

Są to kleje beztlenowe, które stosują przede wszystkim konstruktorzy oraz mechanicy. Klej ten wynaleziono w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ich głównym składnikiem są żywice metakrylowe, które utwardzają się, gdy pozbawimy je dostępu powietrza. Możemy stosować je do łączenia żelaza, stali, czy mosiądzu. Kleje beztlenowe stosuje się do uszczelniania połączeń gwintowych oraz kołnierzowych.

Kleje na bazie wody

Mocna siła wiązania to także cecha klejów dyspersyjnych. Są to spoiwa na bazie nierozpuszczalnych żywic, które w formie drobnych cząstek są dokładnie wymieszane z wodą. Kleje na bazie wody Extracoll oraz Resicol wiążą po odparowaniu wody, są także bezpieczne dla środowiska i miejsca pracy. Aplikacja kleju jest bardzo prosta. W przemyśle najczęściej wykonuje się ją za pomocą pędzla, wałka, dyszy lub metodą natryskową. Proces schnięcia możemy przyspieszyć poprzez ogrzanie spoiny. Kleje na bazie wody znajdziemy bez problemu w ofercie polskich dystrybutorów. Wybierając kleje wysokiej jakości możemy być spokojni o trwałość naszych produktów. Pamiętajmy też, by stosować spoiwa adekwatne do danego materiału.

Jak dobrać drzwi wewnętrzne z ościeżnicą? Przewodnik po rodzajach ościeżnic

0
Jak dobrać drzwi wewnętrzne z ościeżnicą? Przewodnik po rodzajach ościeżnic

Prawidłowo dobrane drzwi wewnętrzne pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale też stanowią integralny element wystroju mieszkania lub domu. Podczas zakupu zwracamy uwagę na ich wzornictwo, kolorystykę oraz materiał, z którego są wykonane. Aby idealnie wpasowywały się w projekt i konstrukcję budynku, należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden kluczowy element, jakim jest ościeżnica.

Zasilanie awaryjne, czyli po co Tobie agregat prądotwórczy?

0
Zasilanie awaryjne, czyli po co Tobie agregat prądotwórczy?

Każdego z nas może spotkać zdarzenie losowe, które spowoduje czasową awarię zasilania w gospodarstwie domowym. Zdarza się również, że koncerny energetyczne serwują nam czasową przerwę w dostawie do prądu. Również niektóre miejsca w domostwie mogą nie mieć bezpośredniego połączenia z siecią elektryczną. Właśnie w takich przypadkach potrzebne jest alternatywne zasilanie, które pomoże nam funkcjonować i nie zaburzy codziennego rytmu dnia.

Sposób na brak prądu

Jednym z takich alternatywnych rozwiązań jest agregat prądotwórczy. Tego typu urządzenie przyda się każdemu. Okaże się pomocny zarówno podczas wakacji na działce rekreacyjnej lub biwaku, a także w innych sytuacjach. Wiele osób, które dopiero stawiają swoje domy, potrzebuje takiego zasilania awaryjnego na działce, podczas budowy. Dzięki niemu możemy podłączyć swoje elektronarzędzia, ale i pracować do późnego wieczora przy zorganizowanym oświetleniu. Agregat prądotwórczy jest równie przydatny podczas awarii zasilania. Kiedy w nagłych przypadkach zaczyna brakować prądu, boimy się o kondycję naszych sprzętów t.j. lodówki, zamrażarki, telewizora, czy komputera.

Różne potrzeby, różne typy agregatów prądotwórczych!

Co ciekawe, nie istnieje tylko jeden typ takiego agregatu. W zależności od potrzeb i podobnie, jak w przypadku samochodów, możemy wybrać urządzenie na benzynę, ropę lub gaz płynny. Jeśli decydujemy się na jego zakup wyłącznie dla potrzeb gospodarstwa domowego, powinniśmy wybrać sprzęt o małych gabarytach oraz niewielkiej mocy. Należy jednak pamiętać o ważnej zasadzie – agregat nie może stać nieużywany zbyt długo. Nawet, kiedy nie jest nam aktualnie potrzebny, trzeba go co jakiś czas przepalić, aby służył nam przez długie lata. Jeśli zależy nam na tańszej wersji urządzenia, na rynku są dostępne  takie, zasilane przez akumulator, który musi jednak zostać uprzednio naładowany. Plusem jest jego lekkość, a zatem możemy go przenosić w dowolne miejsce oraz możliwość jego używania w pomieszczeniach. Minusem zaś, że posłuży on nam przez stosunkowo niedługi czas. Jeśli chodzi o generatory spalinowe, to nie mogą one być używane w środku, ze względu na wytwarzane spaliny oraz emitowany hałas. W przypadku chęci posiadania urządzenia na biwaku, bądź kampingu, na rynku są również generatory walizkowe o niewielkiej mocy. Ułatwiają one transport i są izolowane akustycznie.

Kup regulator napięcia do agregatu w sklepie internetowym Proton Polska!

Pamiętajmy jednak, że najważniejszą funkcją agregatu prądotwórczego jest awaryjne źródło zasilania. Prawidłowo podłączony, powinien uruchomić się na krótko po zniknięciu sieci. Jeśli jednak chcemy mieć taką funkcję, musimy zainwestować więcej pieniędzy. Te tańsze wersje posiadają ręczne rozruszniki, co nie podtrzyma nam skutecznie zasilania bez przerwy. Zamiast stosowania opisywanego urządzenia, można zainstalować bezprzewodowy zasilacz awaryjny. Podłącza się go do sieci elektrycznej, dzięki czemu podczas przerwy w dostawie energii, dostarcza prąd z wbudowanych akumulatorów. We wszystkich zasilaniach awaryjnych chodzi przede wszystkim o długotrwałe i nieprzerwane funkcjonowanie naszych sprzętów, które nie są tak tanie, abyśmy mogli je wyrzucić w błoto,

Różne metody spawania

0
Różne metody spawania

Spawanie to proces polegający na łączeniu dwóch lub więcej kawałków metalu ze sobą za pomocą ciepła i nacisku. Kiedy ciepło jest nakładane na metal, staje się on miękki, umożliwiając połączenie części poprzez zastosowanie odpowiedniego nacisku. Koncepcja spawania pojawiła się już w średniowieczu, kiedy kawałki metalu były podgrzewane w płomieniu w bardzo wysokich temperaturach, a następnie ściskane razem w celu ich połączenia. Ta metoda została później zastąpiona przez elektryczne lub gazowe spawarki, które okazały się bezpieczniejsze i szybsze. Obecnie spawacze są wysoce wyspecjalizowani, wykorzystując prawie 30 rodzajów spawania, które dodatkowo dzielą się czasem na kolejne metody – tak jak metoda TIG lift w przypadku spawarek tungstenowych. Nowoczesne maszyny do spawania najczęściej wykorzystują gaz, elektryczność i wiązki laserowe.

Spawanie elektrodą otuloną / Arc (SMAW)

Ta powszechna metoda spawania została wymyślona w 1802 roku i obejmuje użycie elektrody, która ma powleczony topnikiem drut rdzeniowy. Drutem tym dostarczany jest prąd elektryczny. W kontakcie ze spawanym metalem powstaje łuk elektryczny, który generuje wysokie temperatury. Ciepło topi elektrodę i metal, tworząc w ten sposób spoinę. Ta metoda spawania jest korzystna, ponieważ nie wymaga gazu osłonowego i jest skuteczna w przypadku zardzewiałych metali. Jednak cienkie metale mogą komplikować proces, co wymaga obecności wykwalifikowanego i doświadczonego operatora.

Spawanie tą metodą najlepiej nadaje się do metali ciężkich o grubości 4 mm lub większej i jest używane do naprawy ciężkiego sprzętu, konstrukcji stalowych i spawania rurociągów, a także w przemyśle produkcyjnym i budowlanym.

metoda TIG Lift

Spawanie metodą MIG lub GMAW

Ten typ spawania został udoskonalony w latach 60. XX wieku. Spawanie MIG wykorzystuje pistolet, który jest stale zasilany elektrodą. Proces wykorzystuje zewnętrzny gaz do osłaniania spawanego metalu przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak tlen, co umożliwia ciągłość i szybkość pracy. Ta metoda jest łatwa do opanowania, wytwarza mniej oparów spawalniczych i wymaga mniejszej ilości ciepła. Jednak sprzęt jest stosunkowo kosztowny, proces nie działa skutecznie na grubych materiałach i wymaga zewnętrznego gazu osłonowego.

Spawanie MIG sprawdza się w przypadku wielu stopów, takich jak stal nierdzewna, aluminium, brąz krzemowy, magnez, miedź i nikiel. Jest stosowany w naprawach samochodów, budownictwie, hydraulice, robotyce, produkcji i naprawach morskich.

Spawanie metodą TIG (Lift/HF) lub GTAW

Ta metoda, opracowana w 1941 roku, jest stosunkowo trudnym i czasochłonnym procesem spawania, który wymaga wysokiego poziomu umiejętności i skupienia. Spawanie autogeniczne można uzyskać przez stopienie dwóch kawałków metalu razem bez wypełniacza. TIG wytwarza wysokiej jakości i bezrozpryskowe spoiny z różnych stopów, które mogą być bardzo cienkie. Wymaga to jednak wysoko wykwalifikowanego operatora i zewnętrznego gazu osłonowego i nie działa na zardzewiałe lub brudne materiały. W kategorii tej istnieje wiele technik, takich jak metoda TIG Lift lub TIG HF.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania pod wynajem?

0
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania pod wynajem?

Pieniądze na koncie w banku są bezpieczne, ale nieużywane tracą na wartości. Dlatego ich posiadacze nieustannie poszukują możliwości inwestowania i coraz częściej skłaniają się ku takim, na których mniej zarobią, ale za to i mniej zaryzykują. Postępują tak pomni doświadczeń z Amber Gold i podobnymi instytucjami, a w dobie narastającej niepewności na rynkach i zapowiadanych raz po raz kryzysach finansowych rodem z lat 2008-2009, decydują się na inwestycję w nieruchomości. Jedną z jej form jest zakup mieszkania pod wynajem.

Co to jest woda lodowa?

0
Co to jest woda lodowa?

Woda lodowa, to interesująca alternatywa dla powszechnie stosowanej klimatyzacji. Stosowanie instalacji chłodniczej z wodą lodową w celu kontroli temperatury w pomieszczeniach niesie ze sobą dużo plusów. Czy wiesz, czym jest woda lodowa i jakie korzyści przynosi jej stosowanie?

Woda lodowa – jak to działa?

Instalacja chłodnicza zasilana wodą lodową, to system, który pod względem budowy w dużej mierze jest taki sam, jak system ogrzewania. Różnica polega na tym, że nie jest on zasilany gorącą, lecz zimną wodą.  Parametry zasilania wody lodowej wynoszą 5–10 ºC, a powrotu 10–16 ºC. Nazwa „woda lodowa” ma więc związek z jej niską temperaturą. Najczęściej spotykaną formą wody lodowej jest roztwór glikolu etylowego czy propylenowego z wodą, albo innych solanek. Wynika to ze słabej krzepliwości wody w tak niskiej temperaturze. Dzięki agregatowi wody lodowej, możliwe jest odprowadzenie ciepła z wody. W ten właśnie sposób powstaje woda lodowa, która następnie zostaje dostarczona do wentylatorowych wymienników ciepła lub podobnych urządzeń końcowych. Gdy woda lodowa zostanie ogrzana, powraca do agregatu. Więcej na energycool.pl/produkty/wytwornica-wody-lodowej-chiller/

Zalety wody lodowej

Instalacje z wodą lodową są wciąż mniej popularne od klimatyzacji. Dlaczego jednak warto skorzystać z systemu chłodzenia wyparnego w swoim obiekcie? Przede wszystkim należy pamiętać, że powietrze ma gorsze właściwości termodynamiczne, niż woda. Woda z kolei posiada ograniczoną dostępność. W związku z tym, połączenie w instalacji chłodzącej powietrza oraz wody, pozwala w najlepszy sposób wykorzystać zalety i ograniczyć wady tych dwóch czynników.

Zalety wody lodowej

Jedną z najważniejszych zalet instalacji chłodniczej z wodą lodową jest z całą pewnością bardzo niski koszt utrzymania. Koszty wynikają jedynie z ceny energii elektrycznej do zasilania pomp oraz siłowników sterujących. Następnym plusem stosowania instalacji z wodą lodową jest brak ograniczeń w rozplanowaniu elementów sieci, a także w różnicy poziomów, na których zlokalizowane są poszczególne elementy systemu. Co więcej, ten typ instalacji chłodniczej nie stwarza żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego, ze względu na mniejszą ilość czynnika chłodniczego i mniejszą emisyjność do atmosfery w przypadku nieszczelności. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to konieczność bardzo dokładnego zaplanowania sieci i ścisłego dopasowania parametrów wszystkich elementów, a zwłaszcza mocy chłodniczej agregatu wody lodowej. Z tego powodu nie zaleca się samodzielnej instalacji systemu chłodniczego z wodą lodową. Znacznie lepiej jest  powierzyć ją zaufanemu specjaliście.

Montaż instalacji chłodniczej z wodą lodową

Jak już zostało wspomniane, montaż  wytwornicy wody lodowej najlepiej jest powierzyć specjaliście. Jest to bowiem dosyć skomplikowane urządzenie, a jego instalacja wymaga sporych umiejętności i doświadczenia. Warto jest wybrać firmę, która posiada odpowiednie uprawnienia i certyfikaty, potwierdzające umiejętności i pozwalające na prowadzenie czynności zgodnie z przepisami oraz obowiązującymi normami. Energycool to firma, która specjalizuje się w systemach chłodzących zasilanych wodą lodową. Co ważne, charakteryzuje się ona nie tylko wysokim profesjonalizmem, ale również indywidualnym podejściem do klienta, co ułatwia dostosowanie projektu do jego potrzeb. Odpowiednio zaprojektowane i zainstalowane systemy klimatyzacji oparte o wodę lodową sprawdzą się doskonale jako system chłodzący dla średnich i dużych obiektów. Jest to również idealne rozwiązanie, które pragną zaoszczędzić i zatroszczyć się o środowisko.

Izolacja rurociągów powłoką poliuretanową

0
Izolacja rurociągów powłoką poliuretanową

Pianka poliuretanowa to środek izolacji, który jest stosowany coraz częściej w naszych domach i nie tylko. Czym jest poliuretan i jakie są jego właściwości? Dlaczego warto izolować rurociągi powłoką poliuretanową?

Czym jest poliuretan?

Piana poliuretanowa jest alternatywą dla dobrze znanej wełny mineralnej. Jest to opcja mniej popularna, jednak z pewnością warto zwrócić na nią uwagę. To bardzo łatwe rozwiązanie, zarówno w montażu, jak i użytkowaniu. Izolacja powłoką poliuretanową jest ekonomiczna oraz bardzo trwała. Obecnie jest wykorzystywana nie tylko w budynkach jednorodzinnych, ale również w obiektach użyteczności publicznej. Powłoka poliuretanowa jest stosowana między innymi do ochrony antykorozyjnej rurociągów od zewnątrz realizowanej natryskowo. Co można nią izolować? Między innymi rury, kolana, łuki, trójniki, zwężki i dysze elastyczne i transparentne, kompensator, a także i łączniki oraz rozdzielacze.

Cechy pianki poliuretanowej

Piankę polietylenową wyróżnia między innymi bardzo wysoki współczynnik dyfuzji pary wodnej, dzięki czemu jest ona prawie nienasiąkliwa. Co więcej, jest ona również sprężysta i giętka, dzięki czemu da się ją dowolnie wyginać bez obawy o uszkodzenia. Z pianki poliuretanowej można wykonać nawet bardzo cienkie otuliny, które doskonale nadają się do izolowania instalacji prowadzonych w bruzdach ściennych i podłodze. Warto wspomnieć, że pianka polietylenowa zachowuje dobre właściwości izolacyjne w temperaturze od -80 do +105°C, zarówno w suchym, jak i wilgotnym otoczeniu. Otuliny z pianki polietylenowej używane są przede wszystkim do izolowania instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, choć wykorzystuje się je także w chłodnictwie.

Zalety izolacji powłoką poliuretanową

Zalety izolacji powłoką poliuretanowąIstnieje wiele zalet stosowania izolacji powłoką poliuretanową. Przede wszystkim zapewnia ona ochronę przed ścieraniem, a także zwiększenie żywotności rur oraz ochronę przed korozją podczas eksploatacji. Dodatkowo, taka powłoka gwarantuje instalacji długi okres użytkowania bez awarii i remontów. Izolacja powłoką poliuretanową pozwala także na uzyskanie doskonale gładkiej powierzchni rur o małej chropowatości, co skutecznie zapobiega przyleganiu do ścianek transportowanego medium. Izolacja poliuretanem pozwoli również na redukcję zanieczyszczeń, a to z kolei poprawia czystość chemiczną transportowanego medium. Kolejną zaletą izolacji powłoką poliuretanową jest redukcja hałasu. Warto również wspomnieć o obniżeniu kosztów eksploatacji w transporcie rurociągowym. Co więcej, piana poliuretanowa w przeciwieństwie do wełny, jest bardziej oszczędnym oraz ekologicznym rozwiązaniem. Montaż piany poliuretanowej jest łatwy i zajmuje niewielką ilość czasu, a jej niewielka waga nie obciąża konstrukcji budynku. Wszystko to sprawia, że izolacja powłoką poliuretanową to najlepsza, najszybsza, oraz najskuteczniejsza technika ocieplania poddasza. Zapobiega utracie ciepła, rozprzestrzenianiu się alergenów, a także występowaniu pleśni oraz gryzoni.

Montaż izolacji pianką poliuretanowej

Do montażu izolacji pianką poliuretanową dobrze jest zatrudnić firmę, która specjalizuje się w tej dziedzinie. Izosolux to firma z 10-letnim doświadczeniem, która zajmuje się profesjonalnie natryskiem polimocznikowych powłok ochronnych oraz natryskiem izolacji pianą poliuretanową. Dzięki wyspecjalizowaniu w jednej dziedzinie, firma Izolsolux posiada bogate doświadczenie i oferuje swoim klientom usługi na najwyższym poziomie.

Więcej na stronie izosolux.pl

F.H.U IZOSOLUX, Ul. Tadeusza Śliwiaka 53, 30-798 Kraków, tel. +48 606 108 176

Łańcuchy przenośnikowe firmy Janus

0
Łańcuchy przenośnikowe firmy Janus

Łańcuchy są powszechnie używane w praktycznie każdej maszynie. Były one stosowane od zarania dziejów, jednak data powstania pierwszego łańcucha oraz imię jego twórcy giną w mrokach historii.  Jaka jest definicja łańcucha? Łańcuch to szereg ogniw połączonych ze sobą przegubowo. Obecnie technologia rozwinęła się tak bardzo, że na rynku możemy spotkać wiele różnych rodzajów łańcuchów, które wykorzystywane są w najróżniejszych maszynach. Aby łańcuchy spełniały swoje zadania muszą być bezawaryjne oraz ergonomiczne. Niezależnie od rodzaju łańcucha, muszą one spełniać pewne warunki: powinny być łatwe w montowaniu oraz konserwacji, nie mogą się wydłużać i skracać podczas pracy i muszą być odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne. Wszystkie ce cechy powinny sprawić, że łańcuchy funkcjonują bez zarzutu, a tym samym nie wpływają na funkcjonowanie całego systemu maszynowego.

Firma Janus

Jednym z producentów łańcuchów na polskim rynku jest firma Janus, która działa nieprzerwanie od 1980 roku, dzięki czemu zdobyła już dużą wiedzę i doświadczenie w produkcji łańcuchów. Każdy produkt, wykonany przez wykwalifikowaną kadrę firmy Janus, jest zgodny z obowiązującymi na terenie całej Unii Europejskiej normami. Dodatkowo przedsiębiorstwo wykonuje specjalne zamówienia zgodne z życzeniami klienta, a także odtwarza brakujące części na podstawie dokumentacji dostarczonej przez kontrahentów.

Łańcuchy przenośnikowe – rodzaje

Jednym z rodzajów łańcuchów, które produkuje firma Janus, są łańcuchy przenośnikowe, które służą do bezpośredniego przemieszczania mediów w różnych instalacjach. Oznacza to, że odpowiadają one za transport różnorodnych materiałów między innymi w przemyśle hutniczym recyklingowym czy papierniczym. Najczęściej stosuje się je jako bazy pod linie przenośnikowe. Istnieją różne rodzaje łańcuchów przenośnikowych. Wyróżniamy między innymi łańcuchy przenośnikowe zgrzebłowe, które znajdują swoje zastosowanie w przemyśle cementowym, wydobywczym oraz w rolnictwie. Innym rodzajem łańcuchów przenośnikowych oferowanych przez firmę Janus, są łańcuchy siatkowe, które także wykorzystuje się do transportu. Są one przeznaczone do transportu ciężkich i dużych przedmiotów, dlatego w tym wypadku ważna jest siła i odporność na zużycie.

Łańcuchy firmy Janus

Łańcuchy firmy Janus – gwarancja wysokiej jakości

Część łańcuchów podczas produkcji jest poddawana obróbce cieplnej, dzięki czemu uzyskują one odpowiednią twardość i są odporne na ścieranie się. Istnieje także możliwość zamówienia łańcuchów przenośnikowych specjalnych, które są zgodne z dostarczoną przez klienta dokumentacją. Wszystkie łańcuchy przenośnikowe są wykonane w Polsce z produktów najwyższej jakości, dlatego są niezawodne, łatwe w konserwowaniu, co przekłada się na ich efektywność, wytrzymałość i ekonomiczność. Dodatkowo wysoko wyspecjalizowana kadra firmy Janus zajmuje się doradztwem, dlatego jeżeli nie do końca jesteśmy pewni, jaki rodzaj łańcuchów sprawdzi się w naszych maszynach, warto zwrócić się o pomoc i poradę.

Więcej na stronie www.janus.com.pl

Pościel haftowana – stylowo w sypialni

0
Pościel haftowana - stylowo w sypialni

Moda na styl vintage we wnętrzach ciągle trwa. Coraz więcej osób przywiązuje uwagę do tego, czy ich mieszkania utrzymane są w spójnym charakterze i stara się nadać pomieszczeniom stylowy sznyt. Co ważne, dbamy nie tylko o warstwę wierzchnią, ale też o dodatki – nawet te, które nie są na pierwszy rzut oka widziane przez inne, odwiedzające nas osoby.

Jednym z trendów, które utrzymują się w tym nurcie, jest posiadanie pościeli, nawiązującej stylem do charakteru wnętrza. W przypadku stylu vintage najlepszym wyborem w tym zakresie będzie z pewnością pościel haftowana. Nawiązuje ona do tradycyjnych wzorców – jest bawełniana, zazwyczaj ma śnieżnobiały kolor i posiada haftowane ręcznie lub maszynowo motywy, nawiązujące do tradycji i folkloru. Często są to kwiaty i ornamenty roślinne, ale zdarzają się też wzory bardziej oryginalne. Do takiej pościeli można dokupić też stylizowaną narzutę na łóżko, która świetnie skomponuje się z odkrytymi poduszkami. Nie może też zabraknąć białego, bawełnianego prześcieradła, które wygląda jak wyjęte prosto z szafy babci – niektórzy fanatycy stylu vintage krochmalą nawet prześcieradła na wzór naszych przodków, aby dodać całemu posłaniu autentyczności.

Jeśli zastanawiacie się, gdzie kupić pościel haftowaną, to nie jest to dzisiaj problem. Zarówno stacjonarnie jak i w Internecie można spokojnie znaleźć sklep z pościelą haftowaną, w którym znajdziemy ogromny wybór wzorów i kolorów, dostępnych w różnym rozmiarze – na łóżka pojedyncze, podwójne, a nawet dziecięce. Do kompletu warto dokupić wspomnianą już narzutę lub choćby dekoracyjne poduszki, wyszywane kolorowymi nićmi i wyglądające, jakby były zrobione ręcznie na drutach przez naszą babcię. Taka całościowa stylizacja łóżka nada pięknego charakteru każdej sypialni i z pewnością spowoduje, że nasze wnętrze będzie oryginalne i niebanalne. A miłośnicy stylowych wnętrz wiedzą, że to bardzo ważne – w dzisiejszym skomercjalizowanym świecie sieciówek i masowych zakupów takie wyróżnianie się jest niezwykle wartościowe.

Gabinet stomatologiczny – jak zaprojektować aby był wygodny i funkcjonalny?

0
Gabinet stomatologiczny - jak zaprojektować aby był wygodny i funkcjonalny?

Gabinet stomatologiczny musi być wyposażony w odpowiedni sprzęt i narzędzia. Jednak niezwykle ważna jest również aranżacja pomieszczenia. Co oczywiście wcale nie jest łatwe. Dlatego bardzo ważny jest projekt, który warto wykonać u najlepszych specjalistów. Ciekawą ofertę przygotowała firma luxinteriors.com.pl. Warto zapoznać się z ofertą, która skrojona jest dla najbardziej wymagających klientów i dopasowana do ich potrzeb.