Agregaty malarskie firmy Wagner — przegląd oferty

0
Agregat Malarski Wagner ProSpray 3.21

Agregaty malarskie firmy Wagner cechuje solidne wykonanie i wysoka wydajność. Zakład ten od wielu lat produkuje najwyższej klasy urządzenia, które cieszą się niesłabnącą popularnością nie tylko wśród profesjonalistów, ale też hobbystycznych entuzjastów malowania.

W poniższym tekście przyjrzymy się nieco bliżej samej firmie a także przedstawimy krótki przegląd agregatów malarskich firmy Wagner.

O firmie

Firma Wagner rozpoczęła swoją działalność ponad 60 lat temu w Szwajcarii. Obecnie jest przedsiębiorstwem o światowym zasięgu i zatrudnia około 1300 osób. Wciąż pozostaje wiodącym na rynku dostawcą wysokorozwiniętych technologicznie maszyn i urządzeń do nanoszenia powłok lakierniczych farbami ciekłymi i proszkowymi. Aktualnie posiada 9 zakładów produkcyjnych, 19 międzynarodowych spółek handlowych i około 50 przedstawicielstw krajowych.

Swoje pierwsze przedstawicielstwo w Polsce otworzyła w 1989 roku. Prowadziło ono sprzedaż i serwis urządzeń z segmentu “Standard” (lakiernictwo ciekłe). Kolejne dwa lata przyniosły ze sobą rozszerzenie oferty o programy “System” (lakiernictwo proszkowe) i “Consumer” (urządzenia do malowania dla majsterkowiczów). W latach 1994, 1998, 2003 i 2004 otwarto kolejne przedstawicielstwa w Wieluniu, Gdyni, Warszawie i Bielawie. W 2005 roku polski oddział rozpoczął dystrybucję i serwis produktów należących do koncernu Wagner marek Titan i Speeflo. PUT Wagner – Service w 2007 roku otrzymało nagrodę dla najlepszego dealera J.Wagner GmbH. Polski oddział nadal się rozwijał i w 2012 podpisał umowę z firmą Fanuc Robotics. Dotyczyła ona sprzedaży robotów lakierniczych i utworzenia działu systemów automatycznych ciekłych. Rozwój ten trwa do dziś, a polski oddział firmy Wagner zatrudnia ponad 60 osób.

Przegląd oferty

Jak już wspomniano we wstępie, maszyny marki Wagner mają szerokie zastosowanie. W jej ofercie można znaleźć wszystko od niewielkich agregatów stworzony z myślą o majsterkowiczach po profesjonalny sprzęt malarsko-szpachlarski o mocy przekraczającej 3 kW. Przedstawione w tej części tekstu modele można znaleźć w ofercie BMB Technologie. Przytoczone dane techniczne podajemy za ich stroną internetową.

Wagner Project Pro 117

Przeznaczony do równomiernego i komfortowego nakładania farby półprofesjonalny agregat malarski. Działa dzięki wydajnej pompie tłokowej typu airless. Jego niewielkie rozmiary i stosunkowo długi wąż (7,5 m) sprawiają, że można go używać w niemal każdych warunkach. Nie bez znaczenia jest także fakt, że urządzenie to jest proste i intuicyjne w obsłudze.

Dane techniczne:

Wydajność: 0,95 l/min

Rozmiar dyszy 0,015″

Długość węża w standardzie: 7,5 m

Moc: 550 W

Ciśnienie max.: 200 bar

Zasilanie: 230 V

Waga: 12 kg

Agregat Wagner Project Pro 117

Wagner ProSpray (PS) 3.21

Hydrodynamiczny agregat malarski napędzany nowoczesnym silnikiem BDC. Ma wbudowany potencjometr, umożliwiający elektroniczną regulację ciśnienia. System airless sprawia, że farba jest tłoczona bez udziału powietrza. Dodatkową zaletą jest też zastosowanie podwójnej dyszy typu 2SpeedTip. Umożliwia ona malowanie wąskim lub szerokim strumieniem bez konieczności wymiany dyszy.

Urządzenie to może pracować z szeroką gamą farb — dyspersyjnymi, olejnymi, podkładowymi, bejcami, lakierami, lakierobejcami, emulsjami, lateksowymi, silikatowymi, silikonowymi, a nawet elewacyjnymi do średnicy dyszy 0,023”. Agregat ten jest przeznaczony do pracy w układzie z jednym pistoletem.

Dane techniczne:

Moc silnika: 1,03 kW

Napięcie: 230V/50Hz

Waga: 16 kg

Maksymalna wydajność: 2,0 l/min

Maksymalny rozmiar dyszy: 0,023″

Max. ciśnienie pracy: 221 bar

Długość węża: 15 mb

Agregat Malarski Wagner ProSpray 3.21

Wagner ProSpray (PS) 3.25

Hydrodynamiczny agregat malarski o nowoczesnym silniku bezszczotkowym. Farba tłoczona jest w nim w systemie airless. Wyposażony jest w ciekłokrystaliczny panel wyświetlacza, a wbudowany potencjometr reguluje elektronicznie ciśnienie. Utrzymanie stałych parametrów podczas pracy jest możliwe dzięki Cyfrowemu Elektronicznemu Systemowi Kontroli Natrysku (DESC). Wyposażony jest też w dyszę typu 2SpeedTip.

Agregat jest przeznaczony do pracy w układzie z jednym pistoletem. Można nim malować różnymi rodzajami farb — silikonowymi, dyspersyjnymi, lateksowymi, olejnymi, podkładowymi, lakierami, bejcami, lakierobejcami, emulsjami, silikatowymi, a nawet elewacyjnymi.

Dane techniczne:

Moc silnika: 1,1 kW

Napięcie: 230V/50Hz

Waga: 25,5 kg

Maksymalna wydajność: 2,6 l/min

Max. rozmiar dyszy: 0,027″

Maksymalne ciśnienie pracy: 221 bar

Długość węża: 15 mb

Agregat Malarski Wagner ProSpray 3.25 Wersja High Rider

Wagner ProSpray 3.39

Podobnie jak inne modele z rodziny ProSpray jest to agregat hydrodynamiczny z nowoczesnym bezszczotkowym silnikiem. Ma wbudowany potencjometr i ciekłokrystaliczny panel wyświetlacza. Nad parametrami aplikacji czuwa wspomniany już system DESC. Również w tym modelu zastosowano system airless.

Agregat ten jest też wyposażony w wymienny moduł pompy farby. Dzięki temu możliwa jest szybka jej wymiana na stanowisku pracy. Można nim malować wszystkimi rodzajami farb wymienionymi przy dwóch poprzednich modelach. W przeciwieństwie do nich pozwala także pracować z cięższym materiałem jak farby antykorozyjne oraz szpachle polimerowe i akrylowe. Przeznaczony jest do pracy w układzie z dwoma pistoletami.

Dane techniczne:

Moc silnika: 1,65 kW

Napięcie: 230V/50Hz

Waga: 44 kg

Max. wydajność: 5,0 l/min

Maksymalny rozmiar dyszy: 0,039″

Maksymalne ciśnienie pracy: 221 bar

Długość węża: 15 mb

Agregat Malarsko-Szpachlarski Wagner ProSpray 3.39

Wagner Heavy Coat (HC) 950

W pełni wyposażony, hydrodynamiczny agregat malarsko-szpachlarski. Podobnie jak w innych modelach marki Wagner, zastosowano w nim system airless. Może występować w dwóch wersjach silnika — elektrycznej (HC 950 E) lub spalinowej (HC 950 G). Pompa jest w nim napędzana hydraulicznie. Zastosowanie tego rodzaju napędu pozwala dwukrotnie wydłużyć eksploatację tłoka, cylindra oraz uszczelniaczy. Ciśnienie reguluje się dzięki mechanicznemu pokrętłu regulacyjnemu. W zestawie dołączony jest kompaktowy wózek ułatwiający przemieszczanie urządzenia.

Z pomocą tego agregatu można nakładać wszystkie wymienione już rodzaje farb, a także grunty bitumiczne i materiały bitumiczne jednoskładnikowe. Może pracować w układzie z trzema pistoletami.

Dane techniczne:

– Agregat malarski HC 950 E

Moc: 3,6 kW

Napięcie: 230 V

Max. ciśnienie: 250 bar

Waga: 83 kg / 84,5 kg z SSP

Maksymalna wydajność: 6,6 l/min

Max. rozmiar dyszy 1 pistolet: 0,052″

– Agregat malarski HC 950 G

Moc: 4,1 kW

Napięcie: 5,5 PS benzyna Honda

Max. ciśnienie: 250 bar

Waga: 76 kg / 77,5 kg z SSP

Maksymalna wydajność: 8 l/min

Max. rozmiar dyszy 1 pistolet: 0,052″

Długość węża w obu wersjach: 15 mb

Agregat Malarsko-Szpachlarski Wagner Heavy Coat 950

Podsumowanie

Produkty firmy Wagner są cenione ze względu na wysoką jakość wykonania i zastosowanie najnowszych technologii. Maszyny tej marki mogą poszczycić się bardzo dużą wydajnością pracy przy łatwej obsłudze urządzenia. Dzięki temu produkty te zadowolą nawet najbardziej wymagających profesjonalistów branży malarskiej i wykończeniowej.

Systemu alarmowe zabezpieczeniem naszego domu

0
Systemu alarmowe zabezpieczeniem naszego domu

Każdy z nas chce, aby nasz dom był odpowiednio zabezpieczony przed włamaniami. Niestety każdy z nas może paść ofiarą napadu i kradzieży naszego mienia. Jeżeli chcemy się przed tym zabezpieczyć, należy pamiętać o kilku rzeczach.

Po pierwsze, nie udostępniajmy do publicznego wglądu zdjęć naszych rzeczy, które są wysokiej wartości pieniężnej. Warto jest zastosować na portalach społecznościowych zabezpieczenia, by niepowołane osoby nie mogły zobaczyć naszych profili ani tego, co udostępniamy. Dzięki temu możemy zniwelować szansę, że ktoś nieodpowiedni zainteresuje się nami i naszym mieniem, w efekcie czego zechce zrobić „skok” na nasz dom. Poza tym należy pilnować, by unikać wpuszczania do naszego domu nieznanych i podejrzanych ludzi, którzy mogą robić rozeznanie, czy posiadamy coś wartościowego.

Jednak fakt jest taki, że spora część włamań jest po prostu przypadkowa i takie działania nie wystarczą, aby skutecznie zapewnić sobie bezpieczeństwo. Dlatego ważniejszą sprawą jest, by zabezpieczyć wejście do naszego domu ogrodzeniem posesji z furtką, albo – jeżeli nie mamy takiej możliwości – przynajmniej zamontować solidne, antywłamaniowe drzwi wejściowe i rolety antywłamaniowe, które skutecznie zniechęcą potencjalnych złodziei do zainteresowania się naszą posesją.

Oczywiście ostatecznym i najbezpieczniejszym sposobem dającym nam gwarancję bezpieczeństwa są systemy sygnalizacji włamania i napadu. Takie systemy alarmowe działają w taki sposób, że w momencie gdy nie powinien występować ruch na terenie naszej posesji, wysyłany jest sygnał do centrali o możliwym zagrożeniu. Informowane są odpowiednie służby i dzięki temu mogą odpowiednio szybko znaleźć się w miejscu zdarzenia. To świetny sposób na zapewnienie sobie spokojnego wyjazdu do rodziny czy urlopu bez konieczności proszenia sąsiadów o kontrolowanie, czy wszystko w porządku z naszym domem. Systemy alarmowe możemy zakupić przykładowo w tym sklepie sklep-ecsystem.pl i wynająć odpowiednią firmę, aby zamontowała go na terenie naszej posesji.

Systemy sygnalizacji włamania i napadu to najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie naszego domu i najlepsza gwarancja bezpieczeństwa dla nas i naszego mienia. Jest to pewien wydatek pieniężny, lecz nie ukrywajmy – bezpieczeństwo jest priorytetem i każdy sposób na zapewnienie sobie możliwości uniknięcia traumy związanej z ewentualnym włamaniem, napaścią czy kradzieżą, jest bezcenny. Dlatego warto zainwestować w systemy alarmowe, aby nasz dom był zawsze bezpieczny.

Rodzaje żurawi budowlanych

0
żuraw wieżowy

Żurawie są zazwyczaj pierwszym, co rzuca się w oczy na każdym placu budowy. Te maszyny są jednym z podstawowych urządzeń wykorzystywanych w budownictwie. Znacznie ułatwiają one realizację wielu robót budowlanych oraz przyspieszają cały proces powstawania nowych budynków. Żurawie budowlane można klasyfikować na wiele sposobów, m.in. pod względem parametrów (np. udźwig czy wysokość podnoszenia), budowy czy typu. Poniżej przedstawimy pokrótce podstawowe rodzaje tych maszyn.

Żurawie wieżowe

Żurawie budowlane to sprzęt, który zazwyczaj znajduje zastosowanie na większych placach budów. Coraz częściej pojawiają się jednak ich pomniejszone wersje, wykorzystywane np. przy budowie domów jednorodzinnych. Żurawie tego typu nie mają możliwości poruszania się po placu budowy — każdorazowa zmiana ich umiejscowienia wiąże się z koniecznością demontażu i powtórnego zmontowania żurawia w nowym miejscu. Jest to czasochłonny i generujący wysokie koszty proces.

Minusy te bledną jednak w zestawieniu z bardzo dużym zasięgiem pracy i brakiem konieczności układania dróg technologicznych. Przekłada się to też na niższą cenę roboczogodziny.

żuraw wieżowy

Żurawie samojezdne (kołowe)

Jak wskazuje ich nazwa, żurawie tego typu mogą przemieszczać się samodzielnie tak po placach budowy, jak i drogach publicznych. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie konieczne jest częste zmienianie położenia dźwigu, np. przy obsłudze pracowników w kilku miejscach placu budowy. Taka mobilność będzie oczywistą zaletą maszyn tego typu, gdyż odpadają wtedy koszty związane ze składaniem i rozkładaniem dźwigu. Znacznie skraca to też czas potrzebny na zmianę położenia żurawia. Mobilne dźwigi mogą występować w różnych rozmiarach, co pozwala dobrać sprzęt do indywidualnych potrzeb każdej budowy.

Niestety ruchomość dźwigu ma też wady. Przede wszystkim większość żurawi kołowych ma wyraźnie mniejszy zasięg pracy (wysięg) od modeli wieżowych. Można oczywiście spotkać także mobilne maszyny o zasięgu porównywalnym do tych stacjonarnych, jednak trzeba liczyć się z bardzo dużymi kosztami wynajmu takiego urządzenia. Również cena roboczogodziny w przypadku żurawi mobilnych będzie zazwyczaj wyższa. Dodatkowo sprawne poruszanie się po placu budowy wymagać będzie wytyczenia i utrzymywania dróg technologicznych.

Inne kryteria podziału żurawi budowlanych

Oprócz przedstawionego powyżej podstawowego podziału żurawi budowlanych, do często stosowanych i bardziej szczegółowych kryteriów należą też: miejsce obrotu, typ wysięgnika, czy sposób montażu.

Miejsce obrotu

Ta kategoria wyróżnia dwa rodzaje żurawi — górno- i dolnoobrotowe. W tych pierwszych obrotowi podlega wyłącznie wysięgnik z kabiną, w drugich zaś obraca się cała konstrukcja.

Typ wysięgnika

W przypadku tego kryterium również mamy do czynienia z dwoma rodzajami — o wysięgniku wychylnym lub wodzakowym. Te drugie dzielą się dodatkowo na bezodciągowe i odciągowe.

Sposób montażu

Tutaj mamy podział na żurawie samomontujące się i montowane przy użyciu dźwigu pomocniczego. Montaż tych pierwszych jest znacznie szybszy i nie wymaga dodatkowych żurawi pomocniczych.

Podsumowanie

Istnieje wiele kategorii podziału żurawi budowlanych, jednak najczęściej spotykany jest prosty podział na stacjonarne i przejezdne. Dobór odpowiedniego do potrzeb żurawia to bardzo ważna kwestia. Trzeba wziąć przy tym pod uwagę nie tylko warunki panujące na placu budowy, ale też wszelkie parametry samych maszyn. Jest to bardzo odpowiedzialne zadanie, od którego zależy bezpieczeństwo pracy. Dobrze jest więc zdać się w tej materii na fachowców.

Końcówki mocy w ofercie Nautilusa – którą wybrać?

0
Końcówki mocy w ofercie Nautilusa – którą wybrać?

Każdy miłośnik idealnego brzmienia wie, że aby rozkoszować się najwyższą jakością swojej ulubionej muzyki, należy zainwestować w odpowiedni sprzęt audio. Należą do niego również końcówki mocy, które wzmacniają dźwięk i pozwalają cieszyć się niezwykłymi wrażeniami podczas słuchania muzyki. Jakie końcówki mocy znajdziesz w ofercie Nautilusa? Które z nich warto wybrać?

Czym jest końcówka mocy?

Końcówką mocy nazywany jest końcowy element toru wzmacniającego. Ma za zadanie wzmocnić wstępnie wzmocniony oraz przefiltrowany sygnał pochodzący z przedwzmacniacza, a także zasilić głośniki kolumn, które odpowiednio wzmocniony sygnał przekształcą na falę akustyczną. Końcówki mocy oparte na tranzystorach wykorzystują właściwości tego elementu do wzmacniania sygnału elektrycznego i wzmacniają zarówno prąd, jak i napięcie. W dzisiejszych czasach większość wzmacniaczy oparta jest właśnie na tranzystorach. Na rynku dostępne są również tak zwane wzmacniacze lampowe. Tutaj wzmocnienie następuje za pomocą lamp elektronowych, w których wykorzystuje się wiązki elektronów lub jonów poruszających się między elektrodami lampy i sterowanych elektrycznie elektrodami. W ten sposób wzmocniony sygnał o odpowiednich parametrach przekazywany jest do kolumn głośnikowych, które za pomocą wychyleń membrany generują falę akustyczną.

Nautilus – najwyższa jakość brzmienia

Dlaczego warto kupować sprzęt audio w sklepie Nautilus? Jest to firma, która wyróżnia się blisko 20-letnim doświadczeniem w branży. Jej misją jest dostarczanie swoim klientom najwyższej jakości rozwiązań dźwiękowych. Firma Nautilus ma w swojej ofercie bardzo szeroki wybór profesjonalnego sprzętu najwyższej jakości. Dzięki temu, każdy meloman jest w stanie znaleźć w salonach Nautilusa sprzęt, który spełni jego wymagania i pozwoli delektować się idealnie brzmiącą muzyką.

Czym jest końcówka mocy

Końcówki mocy od Nautilusa

W ofercie sklepu Nautilus znajduje się wiele wspaniałych końcówek mocy, które zapewnią Ci niesamowite wrażenia związane ze słuchaniem muzyki. Znajduje się tu zarówno dobrej jakości sprzęt w przystępnej cenie, jak i sprzęt Hi-Fi z najwyższej półki. Dlatego każdy miłośnik muzyki wybierze coś, co sprosta jego oczekiwaniom i możliwościom. Oto niektóre końcówki mocy w ofercie Nautilusa:

  • Heed Obelisk PS – wszechstronny, stereofoniczny wzmacniacz mocy, o mocy wyjściowej na poziomie 50 W przy 8 Ω. Warto podkreślić, że mimo bardzo dobrej ceny, urządzenie zachowuje się jak wzmacniacze dużo wyższej klasy. Wszystko dzięki unikalnej topologii ścieżek i niesamowitej sekcji zasilania. Heed Obelisk PS jest dostosowany do biampingu, tri-ampingu lub systemów multiroom. To świetnej jakości sprzęt w przystępnej cenie, który zadowoli wymagające uszy melomana. Dostępny w klasycznym kolorze głębokiej czerni.
  • Octave RE 320 – najnowsza stereofoniczna końcówka mocy o technologii pozwalającej na wysterowanie praktycznie dowolnych głośników dostępnych na rynku oraz szumy własne na poziomie -110 dB. Pentody KT150 sprawiają, że wzmacniacz jest w stanie oddać moc 2×130 W w trybie pracy ciągłej. Jest dostępny w dwóch eleganckich kolorach – matowej czerni i szarości.
  • Accupase A 250 – to prawdziwa perła, wzmacniacz z najwyższej półki, który zadowoli każdego konesera dźwięku. To wzmacniacz, który przekaże ze źródła na głośniki najdrobniejszy detal zawarty w muzyce, pokaże pełną paletę barw, a także niczym niezakłóconą aurę akustyczną nagrań. Model A-250 miał premierę pod koniec 2017 roku. Posiada wszystkie najlepsze cechy, jakie obecnie ma do zaoferowania firma Accuphase.

Projekty nowoczesnych domów – praktycznie i wygodnie

0
Projekty nowoczesnych domów – praktycznie i wygodnie

Kiedy obserwujemy najnowsze trendy w architekturze i budownictwie, łatwo zauważyć, że coraz większą popularnością cieszą się domy nowoczesne. Charakteryzują się one nie tylko atrakcyjnym designem, lecz również wieloma praktycznymi i wygodnymi rozwiązaniami. Sprawdźmy, jakie są ich największe zalety.

Nowoczesne czy tradycyjne – które lepsze?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które domy są lepsze – nowoczesne czy tradycyjne. Większość inwestorów wciąż pozostaje przy projektach klasycznych. Standardowy układ pomieszczeń można dopasować do bardzo wielu aranżacji wnętrz, natomiast konwencjonalnemu podziałowy stref prywatnej i ogólnej wraz z intuicyjną komunikacją, pozwala szybciej “poczuć się jak w domu”. Ważną rolę odgrywa również cena – jeśli zależy nam na oszczędnościach, zarówno sam projekt, jak i potrzebne materiały wiążą się zwykle z mniejszymi wydatkami. Mnogość dostępnych modeli to duża doza inspiracji, szczególnie dla osób o stonowanym poczuciu estetyki.

Z kolei domy nowoczesne to zazwyczaj imponujące bryły, które przypadną do gustu inwestorom ceniącym oryginalne rozwiązania. Oryginalnie nie tylko w kontekście designu. W projektach tego typu stosuje się najnowsze trendy i niestandardowe rozwiązania, co często składa się w nietypowe połączenie. Jednak właściciele takich domów mogą dzięki temu cieszyć się dodatkową funkcjonalnością i wygodą. W projektach tego typu często stawia się także na ciekawe wykończenia i innowacje.

Nowoczesne projekty domów – jakie udogodnienia wprowadzają?

Projekt nowoczesnego domostwa to przede wszystkim funkcjonalność i wygoda zdefiniowana na nowo. Wnętrza odbiegają od standardowych układów, ale równocześnie są bardzo przyjazne dla użytkowników. Dzięki ciekawym nowinkom możliwa jest błyskawiczna rearanżacja i zmiana funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń. Całość zwykle doskonale integruje się z obejściem. Wykończenie, w którym dominują duże przeszklone powierzchnie to gwarancja doskonałego doświetlenia i optycznego powiększenia przestrzeni użytkowej. W większości przypadków domy nowoczesne to domy „eko”. W tym miejscu znajdziesz różne warianty https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_nowoczesne.html. Najnowsze technologie dotyczące energooszczędności wykorzystują zaawansowaną termoizolację i rozwiązania związane z dodatkowymi źródłami energii. Dzięki temu koszty eksploatacyjne nie tylko nie są większe w związku z imponującą stylistyką, lecz wręcz znacząco obniżone względem projektów klasycznych. Ważną zaletą modernistycznego budownictwa jest także jego gotowość do pełnej integracji z informatycznymi systemami tzw. inteligentnego domu, które odpowiadają za bezpieczeństwo oraz posiadają wiele innych praktycznych funkcji.

Dla kogo przeznaczone są nowoczesne projekty willi?

Ze stylem nowoczesnym często łączone są projekty willi. Oprócz wspomnianych powyżej zalet, czyli imponującego wzornictwa, gotowości do implementacji zaawansowanych technologicznie systemów oraz energooszczędności i ekologiczności, dochodzi jeszcze kwestia wykończenia. W projektach tych bowiem, oprócz dużej ilości szkła, zamożniejsi inwestorzy bardzo często stawiają na kamień naturalny, egzotyczne drewno i inne materiały, które oprócz atrakcyjności wizualnej odznaczają się trwałością i pożądanymi parametrami. Rzecz jasna wiąże się to z większym wydatkiem, jednak w przypadku willi, budżet nie jest pierwszoplanowym elementem inwestycji.

Projekty domów z poddaszem użytkowym i garażem – gdzie szukać?

Decydując się na wybór gotowego projektu domu, nie będziemy musieli się martwić o wtórność oferowanych rozwiązań, czy niewiele możliwości. Pracownie internetowe specjalizujące się w tej branży swoim klientom dają dostęp do bazy projektowej, w której znajduje się kilka tysięcy zróżnicowanych modeli. Sprawdź tutaj jedne z nich https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_rezydencji_z_basenem.html. Praktycznie każdy rodzaj konstrukcji – od domów na wąską działkę, parterowych, przez piętrowe, a na willach à la Hollywood kończąc, łączy się z dużymi możliwościami dotyczącymi modyfikacji projektu pod kątem zastosowanych materiałów czy dodatkowych elementów. Oprócz samych domów również znajdziemy tam domy z poddaszem użytkowym, garażem i wiele więcej.

Czy białe meble łatwo utrzymać w czystości?

0
Czy białe meble łatwo utrzymać w czystości

Białe meble bardzo często uznawane są za taki element wyposażenia wnętrza, który niezwykle trudno utrzymać w należytej czystości. Pomimo powszechnej opinii o rzekomej trudności w czyszczeniu białych mebli, zdania ich użytkowników są podzielone. Warto zatem bliżej przyjrzeć się specyfice konserwacji białych mebli.

Czyszczenie białych mebli w porównaniu z innymi elementami aranżacji wnętrza

Jak wspomnieliśmy na samym wstępie, opinie na temat czyszczenia białych mebli są skrajnie. Trzeba jednak w tym momencie zaznaczyć, że barwa mebli nie jest podstawowym czynnikiem determinującym łatwość ich konserwacji. Dużo bardziej istotny okazuje się materiał, z którego zostały wykonane. Wbrew obiegowym opiniom, białe meble nie powinny być bardziej podatne na żółknięcie, czy też destruktywne działanie kurzu. Jeśli nasze meble zostały zabezpieczone warstwą lakieru tudzież ekologicznego wosku, to nie musimy obawiać się o to, że ich biały kolor będzie źródłem jakichkolwiek dodatkowych problemów. Dużo bardziej istotne jest to, z czego zostały wykonane nasze meble. O ile w przypadku mebli wytworzonych z tworzywa sztucznego możemy pozwolić sobie na większą dozę nonszalancji, tak w przypadku ich drewnianych odpowiedników – należy bardzo uważać na kontakt z wodą. Z tego też powodu należy, jak najszybciej ścierać plamy, które powstały wyniku rozlania jakiejkolwiek cieczy. Osobną kwestią pozostaje osadzający się kurz. Na białych meblach jest on z pewnością mniej widoczny. Z czysto estetycznego punktu widzenia jest to zapewne atut. Niemniej jednak, aby meble posłużyły nam dłużej, warto zadbać o ich regularną konserwację pomimo braku wyraźnych oznak ich eksploatacji.

Sprawdzone sposoby na czyszczenie białych mebli

Istnieje wiele metod konserwacji mebli w kolorze białym. Poniżej przedstawiliśmy najpopularniejsze z nich.

Białe meble warto od czasu do czasu przetrzeć mleczkiem do czyszczenia. W sklepach z artykułami gospodarczymi oraz drogeriach dostępny jest szeroki asortyment tego rodzaju preparatów. Warto jednak upewnić się, czy zakupiony specyfik – najlepiej, jeśli również ma barwę białą – nadaje się do czyszczenia materiału, z którego wykonane są nasze meble.

Nieco inną procedurę warto zastosować w przypadku usuwania tłuszczu i smug z białych mebli. Może wydawać się to trochę niekonwencjonalne, jednakże w przypadku tego typu zabrudzeń najlepiej sprawdza się płyn do mycia szyb.

Usuwanie smug w przypadku lakierowanych mebli o wyrazistym połysku również nie powinno przysporzyć nam nadmiernych problemów. Można je przetrzeć szmatką z mikrofibry – tą samą, którą używa się do mycia okien.

Jeśli musimy zmierzyć się z wymagającymi i trudnymi do sunięcia kolorowymi lub tłustymi plamami, warto sięgnąć po sodę oczyszczoną. Wystarczy przygotować roztwór składający się z dwóch łyżek sody oczyszczonej i pół litra wody. Następnie w tak przygotowanym preparacie delikatnie zamoczyć ściereczkę oraz wycisnąć ją tak, aby nie była już mokra, lecz jedynie wilgotna i energicznie przetrzeć nią powierzchnię białych mebli.

Białe meble w atrakcyjnych cenach kupisz w sklepie Akord: https://sklep.akord.net.pl/

Stan deweloperski czy pod klucz? Co wybrać?

0
wizualizacja osiedla Nowy Port, Inkom S.A.

Decyzja o kupnie własnego mieszkania dla większości osób jest decyzją życia. Wiąże się z dużym wyzwaniem finansowym i logistycznym. Kupując mieszkanie trzeba brać pod uwagę dostępne zasoby pieniężne i sytuację rodzinną. Nie wystarczy tylko uwzględnienie  obecnego statusu rodziny, trzeba także brać pod uwagę przyszłość. Bez sensu jest zmieniać mieszkanie po urodzeniu każdego dziecka, bo pociąga to za sobą dodatkowe koszty. Zakup własnego mieszkania jest procesem wieloetapowym, trwającym w czasie. Każda decyzją wymaga przemyślenia i rozpatrzenia kilku wariantów. Bez fachowej wiedzy nie jest to łatwe, dlatego podpowiadamy, jak dokonać właściwych wyborów.

Jak wybrać dewelopera, by nie mieć kłopotów?

W każdym większym mieście działa kilka lub kilkanaście firm inwestorskich, które oferują mieszkania do sprzedaży. Zachęcają dobrą lokalizacją, promocyjnymi cenami, dogodnymi warunkami spłaty mieszkania. Brzmi zachęcająco, ale należy powiedzieć “sprawdzam”.

Zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeprowadzić weryfikację dewelopera. Można dokonać tego na różne sposoby:

  • formalne,
  • nieformalne.

Pod względem formalnym sprawdzamy przede wszystkim kondycję finansową firmy, czyli systematyczne regulowanie składek ZUS, składek do US, zdolność finansową. Można sprawdzić dewelopera w KRD, BIG, Vindicat lub na giełdzie długów. Wszelkie zaległości powinny uruchomić sygnał ostrzegawczy przed podpisaniem umowy.

Zdolność finansowa inwestora to jedno, a solidne wywiązywanie się z umowy to drugie. Warto więc sprawdzić opinie innych klientów na forach, w mediach społecznościowych i udać się na wizję lokalną, czyli sprawdzić wcześniejsze lokalizacje.

Zgromadzone informacje na temat działalności przedsiębiorcy i realizowanych przez niego inwestycji ułatwiają podjęcie ostatecznej decyzji wyboru dewelopera.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Wiele osób uważa, że kupując mieszkanie od dewelopera skazane są na gotowe oferty. Oczywiście wybór takiej opcji jest najłatwiejszy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszkania kupowane na rynku pierwotnym były mieszkaniami marzeń. Wymaga to jednak rozważenia kilku wariantów do wyboru, policzenia kosztów finansowych, przeanalizowania wszystkich zalet i wad.

Lokalizacja

Nie ulega kwestii, że mieszkania usytuowane w centrum miast są najdroższe. Na cenę wpływają przede wszystkim koszty zakupu terenów pod inwestycje. Najczęściej są to też inwestycje dotyczące pojedynczych bloków, które są droższe.

Mieszkania zlokalizowane na obrzeżach miasta są tańsze, ale przy ich wyborze trzeba brać pod uwagę połączenia komunikacyjne. Do wyboru jest komunikacja miejska (tania i stosunkowo szybka) lub dojazd własnym samochodem. Ta ostatnia opcja jest droższa i czasami naraża na stanie w kilometrowych korkach. Tylko lokalizacje położone w niewielkiej odległości od głównych dróg komunikacyjnych w mieście zapewniają dotarcie do pracy na czas.

Przykładem osiedli zlokalizowanych w dogodnym miejscu jest Nowy Port od dewelopera Inkom S.A – https://inkomsa.pl/. Miejsce znajduje się na obrzeżach miasta, jest idealne dla rodzin z dziećmi, emerytów a także osób młodych ceniących sobie ciszę i spokój.

wizualizacja osiedla Nowy Port, Inkom S.A.

Infrastruktura

To bardzo ważna kwestia pod kątem wygody życia codziennego. Sklepy w niedalekiej odległości umożliwiają szybkie i sprawne robienie codziennych zakupów. Jeszcze większe znaczenie ma bliskie usytuowanie przedszkoli i szkół. Ich bliskie położenie pozwala na oszczędność czasu przy dowożeniu dzieci i ich odbieraniu ze szkoły.

Deweloperzy coraz większą wagę przywiązują do otoczenia inwestycji, czyli zasobów zielonych i miejsc do rekreacji. Na pewno fitness club, siłownia, basen, place zabaw dla dzieci znajdujące się w niedalekiej odległości są dodatkowym atutem.

Patrz w przyszłość

Mieszkanie kupujemy będąc w określonej sytuacji rodzinnej. Małżeństwo bezdzietne lub z jednym dzieckiem, para pozostająca w związku od kilku lat najczęściej wybierają mieszkania dwupokojowe. To dobry wybór, jeżeli nie bierzemy pod uwagę powiększenia rodziny.

Znacznie lepszym rozwiązaniem są mieszkania 3-pokojowe. Nawet jeżeli rodzina się nie powiększy, to jeden pokój można przeznaczyć na gabinet do pracy, pracownię artystyczną.

Stan deweloperski – pojęcie niejednoznaczne

W przepisach prawnych nie ma jasnego określenia stanu deweloperskiego, powoduje to duże zróżnicowanie interpretacyjne. W związku z tym mieszkanie od dewelopera może mieć różny standard. U jednych inwestorów mieszkanie w takim stanie będzie oznaczało wstawienie drzwi zewnętrznych, okien, wytynkowane ściany, wylewki pod podłogi i przyłącza podstawowych instalacji.

Inni w swojej ofercie zaproponują drzwi wewnętrzne, podłączenie do sieci internetowej, telewizji kablowej.

Istotne zapisy w umowie

Ponieważ w ustawie status stanu deweloperskiego nie jest zdefiniowany, wszyscy amatorzy nabycia mieszkania od inwestora powinni szczególną uwagę zwrócić na umowę, a zwłaszcza na załączniki. To w nich są ściśle określone standardy oddawanych mieszkań. Zakres wykonanych prac, najczęściej jest to jednak tzw. stan surowy zamknięty.

Mieszkania w stanie inwestorskim wymagają wykończenia. Trzeba pomalować ściany, ułożyć podłogi oraz flizy w kuchni i łazience. Wymaga to czasu, a więc wprowadzenie się możliwe jest dopiero po ukończeniu tych prac, co może zająć nawet kilka miesięcy.

Mieszkanie pod klucz

Nowe mieszkanie wykończone pod klucz to mieszkanie, do którego można wprowadzić się natychmiast. Wystarczy wstawić meble i zamieszkać. Wiele osób obawia się, że kupując takie mieszkanie muszą dużo więcej zapłacić, a jakość wykończenia nie zawsze będzie zadowalająca.

mieszkanie od dewelopera gotowe do zamieszkania

Jakość materiałów

Inwestor oferujący mieszkanie pod klucz zapewnia jego całkowite wykończenie. Pomalowane zostaną ściany, ułożone podłogi, ułożone flizy, zamontowana armatura w kuchni i łazienkach wraz z białym montażem. Zamawianie większych ilości stwarza mu możliwość negocjowania atrakcyjnych cen, dlatego deweloper zawsze uzyska dużo niższe ceny niż klient indywidualny w markecie. To pozwala mu to także na wybieranie materiałów wysokiej jakości.

Jakość wykonania 

Firmy budujące mieszkania na sprzedaż najczęściej podejmują długofalową współpracę z wykonawcami, którzy gwarantują wysoką jakość. Dla wykonawców to atrakcyjna forma pozyskiwania zleceń. Choć stawka za wykonanie prac może być niższa, to zagwarantowane mają stałe zlecenie na dłuższy czas. W umowie zawarte są także zapisy dotyczące jakości usług i gwarancji. Nie ma więc problemu z naprawą ewentualnych usterek w ramach gwarancji.

Możliwość własnej aranżacji

Mieszkanie  pod klucz daje kupującym możliwość ingerencji w jego aranżację. Klienci mogą kształtować wnętrza za pomocą ustawienia ścianek działowych, wyboru materiałów wykończeniowych pod względem wzornictwa i ich jakości.

Co się bardziej opłaca

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Mieszkania w stanie zamkniętym wymagają wykończenia, a więc zakupu materiałów i najęcia fachowców. Osoby, które potrafią same wykonać podłogi, ułożyć flizy, zaoszczędzą finansowo, ale z drugiej strony poświęcą dodatkowy czas, którego często brakuje lub który można poświęcić dzieciom. Jednak większość amatorów własnego mieszkania musi prace wykończeniowe zlecić innym osobom, a godzina pracy fachowca czasami przekracza kilka razy cenę materiału.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym nie jest sprawą prostą. Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba usiąść z kalkulatorem w ręce i przeliczyć różne warianty. Wiadomo, że inwestor zawsze wynegocjuje korzystne ceny na materiały i robociznę i w efekcie mieszkanie pod klucz może okazać się tańsze niż w stanie deweloperskim. Dodatkowo w przypadku korzystania z kredytu można w jego wysokość wliczyć koszty wykończenia. Od kilku lat coraz więcej osób decyduje się na kupno mieszkania pod klucz doceniając wygodę i szybszą możliwość przeprowadzenia się do własnego lokum.

Wieża chłodnicza – czym jest i jak działa?

0
Wieża chłodnicza – czym jest i jak działa?

Coraz częściej można zauważyć stosowanie wież chłodniczych w systemach klimatyzacyjnych. Obecnie właściciele sklepów, dużych biurowców oraz innych pomieszczeń, które wymagają zastosowania klimatyzacji, szukają coraz bardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań klimatyzacyjnych. Jakie zatem korzyści niesie ze sobą zastosowanie tego typu rozwiązań? Zacznijmy od wytłumaczenia podstawowych zasad działania wież chłodniczych.

Jak działa wieża chłodnicza?

Głównym zadaniem wieży chłodniczej jest chłodzenie wody chłodzącej. Być może brzmi to zawile, jednak tak naprawdę nie jest to skomplikowany system. Wieże chłodnicze, zwane także chłodniami wyparnymi, składają się z wentylatora oraz tryskaczy. Czasami można też zauważyć projekty z wbudowanymi wężownicami lub basenami. Istnieje kilka rodzajów chłodni wyparnych: otwartego i zamkniętego typu, wyporowe, hybrydowe oraz mieszane. Podstawowa różnica między tymi typami dotyczy budowy oraz wielkości całego systemu.

Główna zasada działania opiera się na wymianie temperatury między krążącą w systemie wodą a powietrzem. Woda jest tutaj czynnikiem chłodzącym, który ma odpowiednio niską temperaturę. W ten sposób do pomieszczeń nawiewane jest chłodne powietrze. Na początku jest ono pobierane z otoczenia zewnętrznego. Powietrze to jest jednak chłodniejsze niż woda, która jest dostarczana do wieży chłodniczej. W momencie spotkania wody i powietrza następuje wymiana ciepła. Chłodna woda spada wtedy do basenu, a ogrzane powietrze zostaje wypchnięte na zewnątrz całego systemu. Schłodzona ciecz jest wtedy z powrotem pompowana do systemu klimatyzacyjnego.

Jak działa wieża chłodnicza

Korzyści stosowania wieży chłodniczej

Systemy, w których są zastosowane chłodnie wyparne, są bardziej wydajne, a przy tym ekonomiczne. Zużywają dużo mniej energii niż inne rozwiązania, które powoli odchodzą do lamusa. Oprócz tego jest to bardzo dobra opcja w naszym kraju, gdzie pogoda jest dość zmienna. Umiarkowany klimat Polski charakteryzuje się częstymi zmianami temperatur. W związku z tym w systemach klimatyzacyjnych potrzebne są technologie, które pozwalają na szybkie i łatwe konfigurowanie parametrów. Takim rozwiązaniem jest właśnie zastosowanie wieży chłodniczej. Dodatkowo jest to bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie niż bardziej tradycyjne freonowe systemy klimatyzacyjne.

Kto może wykonać taką instalację?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zastosowanie tego typu technologii, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy Energycool. Przedsiębiorstwo oferuje sprzedaż, montaż oraz wsparcie techniczne podczas konserwacji. Dodatkowo każdy projekt jest tworzony indywidualnie, aby był dopasowany do możliwości technicznych budynku, w którym ma być zainstalowany. Firma zapewnia wykorzystanie materiałów najlepszej jakości. Istotna jest także możliwość skorzystania z fachowych porad profesjonalnej kadry pracowniczej, która chętnie przedstawi wszystkie aspekty projektu oraz korzyści ekonomiczne, jakie płyną z zastosowania takiej technologii.

Więcej o wieżach chłodniczych przeczytasz tutaj.

Dlaczego sejf to dobry pomysł

0
Dlaczego sejf to dobry pomysł

Każdy z nas posiada wartościowe rzeczy, które mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Chociaż często kojarzymy sejfy z filmami akcji, z bankami lub dużym bogactwem materialnym jego posiadacza to znajdują one zastosowanie wśród większości z nas.

Postaw na sejf

Sejfy do przechowywania wartościowych rzeczy nie muszę być stosowane do trzymania w nich pieniędzy czy biżuterii. Prowadząc własną działalność gospodarczą, pracują w korporacji czy mając ważne dokumenty również powinniśmy pomyśleć o sejfie, w którym będziemy mogli bezpiecznie schować tego typu rzeczy.

Jest to szczególnie ważne, gdy opuszczamy swój dom, pozostawiając w nim nasze komputery. Włamywacz kradnąc komputer nie robi tego dla pilików i danych na nich przechowywanych tylko dla wartości samego sprzętu. Może się okazać, że ilość włożonej pracy w pliki znajdujące się na komputerze mają dla nas znacznie wyższą wartość aniżeli komputer. Jeżeli potrzebujemy dużo miejsca, to dobrą alternatywą będą szafy pancerne.

Jaki sejf zakupić

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup sejfu, to zastanawiasz się jaki sejf kupić. Jest to zależne, od jakiej tego, jakiej ochrony oczekujemy. Na rynku dostępne są sejfy o różnej wytrzymałości i innych miejscach przeznaczenia. Należy uwzględnić jego trwałość. Skala wytrzymałości sejfu rozpoczyna się od oznaczenia S1 przez S2 przechodząc w cyfry rzymskie i kończąc na cyfrze X. Sejfy S1 są najmniej trwałe i najmniej bezpieczne.

Możemy zakupić sejf, który będzie umieszczony w ścianie, wtedy należy uwzględnić to już na samym etapie projektowania domu. Możemy umieścić go w posiadanych meblach lub zakupić opcję wolnostojącą. Taki sejf może też zostać odpowiednio przymocowany do podłogi, tak aby nie było możliwym jego zabranie.

Inne korzyści

Jeżeli już wiesz jaki sejf kupić oraz czy szafy pancerne to dobre rozwiązanie dla Ciebie to zwróćmy uwagę na inne korzyści. Współczesne sejfy do przechowywania wartościowych rzeczy to nie tylko ochrona wartościowych rzeczy przed włamywaczami to również zabezpieczenie przed wypadkami i katastrofami pogodowymi. Część dostępnych na runku sejfów może przetrwać pożar domu lub być wodoodpornym co zabezpieczy Twoje rzeczy nieprzewidywalnymi katastrofami.

Co zrobić w sytuacji gdy generalny wykonawca robot ma opóźnienia. Jak egzekwować swoje prawa?

0
wykonawca robot ma opóźnienia

Inwestorzy często mają do czynienia z wykonawcami, którzy nie dotrzymują warunków umowy o roboty budowlane, a szczególnie terminu ukończenia robót. Co możemy zrobić gdy wykonawca opóźnia zakończenie robót? Czy wypłacenie kary umownej zwalnia wykonawcę z konieczności zakończenia prac.

Istnieją dwa rodzaje „opóźnienia”. Pierwszy rodzaj opóźnienia to tak zwane opóźnienie proste, czyli takie, którego przyczyną jest sytuacja, za którą wykonawca nie ponosi odpowiedzialności. Drugi zaś to opóźnienie kwalifikowane, którego przyczyną jest sytuacja za którą wykonawca ponosi odpowiedzialność. Proste opóźnienie oznacza sytuację, w której obowiązki jednej ze stron nie zostały wykonane w terminie określonym w umowie. Nie ma w tym przypadku znaczenia czy mamy do czynienia z przyczyną, za którą wykonawca ponosi odpowiedzialność, czy też okolicznościami, za które wykonawca nie ponosi odpowiedzialności. Już samo opóźnienie wykonania zobowiązania, aktualizuje uprawnienia inwestora do skorzystania z przysługujących mu praw, przewidzianych w umowie. Natomiast opóźnienie kwalifikowane czyli zwłoka, oznacza opóźnienie z elementem zawinienia wykonawcy. Jeżeli opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które wykonawca nie ponosi odpowiedzialności nie jest zwłoką. Taka definicja ma na celu ochronę wykonawcy przed zdarzeniami na które nie miał wpływu.

Opóźnienia w realizacji robót budowlanych, które są przedmiotem umowy między inwestorem a wykonawcą, może skutkować przekroczeniem terminu oddania obiektu określonego w tej umowie, co daje inwestorowi prawo dochodzenia od wykonawcy swoich praw.

Najskuteczniejszym sposobem egzekwowania praw inwestora od wykonawcy jest zastrzeżenie w umowie z wykonawcą tzw. kar umownych na wypadek sytuacji niewywiązania się z terminów określonych w umowie. Zastrzeżenie takich kar umownych nie pozbawia jednocześnie inwestora możliwości żądania od wykonawcy dokończenia robót budowlanych. W sytuacji uchylania się od wpłaty kary umownej, inwestor ma prawo dochodzić jej zapłaty na drodze sądowej. Jeżeli umowa pozbawiona jest stosownych zapisów, inwestor może dochodzić swoich praw na zasadach ogólnych określonych w przepisach. Gdy w umowie o roboty budowlane nie zastrzeżono kar umownych, inwestor zawsze będzie miał prawo dochodzić na drodze sądowej odszkodowania na zasadach ogólnych określonych w przepisach. Dochodzenie roszczeń z tytułu kary umownej jest przy tym łatwiejsze niż dochodzenie zapłaty odszkodowania na zasadach ogólnych.

Zdarzają się sytuacje, w których dochodzenie kar umownych od wykonawcy jest niezgodne z interesami inwestora. Nie ma sensu z punktu widzenia jego interesów. Jeżeli bowiem wykonawca opóźnia się z zakończeniem robót budowlanych tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w terminie ustalonym w umowie, inwestor ma prawo bez wyznaczania inwestorowi dodatkowego terminu lub odstąpić od umowy jeszcze przed upływem terminu zakończenia robót objętych przedmiotem umowy.

Więcej informacji dotyczących doradztwa budowlanego uzyskacie Państwo pod adresem: https://stacon.pl/uslugi/generalne-wykonawstwo/doradztwo-budowlane/

ZOBACZ TEŻ