Jak przechowywać paliwo kupione w hurtowych ilościach?

0
hurtowy zakup paliwa

W firmie lub gospodarstwie zapas paliwa to podstawa sprawnego funkcjonowania. Jest to jednak ładunek dość niebezpieczny, więc pewna kontrola jego magazynowania jest konieczna. Warto więc wiedzieć, jak przechowywać paliwo kupione w hurtowych ilościach, w sposób zgodny z przepisami.

Jak przechowywać hurtowe ilości paliwa?

Przechowywanie hurtowych ilości paliwa przede wszystkim musi być bezpieczne. Szczególnie ważne jest zadbanie o miejsce jego dostawy oraz składowania. Przy zakupie hurtowym, paliwo musi być umieszczane wyłącznie w odpowiednich zbiornikach dwupłaszczowych. Decydując się na hurtowy zakup paliwa od firmy Galon, zyskujemy możliwość jego dostawy pod wskazany adres, prosto do miejsca składowania. Może być to pomocne, ponieważ zachowanie ciągłości pracy jest niezbędne do prawidłowego działania wszelkiego rodzaju firm, farm i fabryk. Właśnie dlatego zakup większej ilości benzyny lub ropy może okazać się korzystny.

Wspomniany bezpośredni transport może okazać się konieczny, ponieważ zbiorniki często mają pojemność do 5000 l. Widać więc, że dbałość o bezproblemowy i bezpośredni transport mogą stanowić podstawę bezpiecznego przechowywania paliwa. Warto również wspomnieć, że czas magazynowania również gra dość dużą rolę. Zastanawiając się, jak długo można przechowywać benzynę dobrze pamiętać, że standardowe paliwo tego rodzaju posiada datę przydatności określona na około 3 do 6 miesięcy.

Gdzie można przechowywać hurtowe ilości paliwa?

Paliwo jako substancja pozornie niebezpieczna powinna być również przechowywana w odpowiednim miejscu. Wiedząc już, w czym przechowywać paliwo, dobrze  jest zadbać o odpowiednią przestrzeń wokół. Wspomniany wcześniej zbiornik to niestety nieco za mało, ponieważ przy ciągłym użyciu w dużych ilościach, paliwo najlepiej trzymać w odpowiednio przeznaczonej do tego celu przestrzeni.

Kierując się przepisami, hurtowe ilości paliwa powinny być przechowywane nie bliżej niż 10 metrów od budynków mieszkalnych oraz nie mniej niż 5 metrów od innego rodzaju zabudowy. Tak przechowywane paliwo w gospodarstwie domowym lub zakładzie nie powinno stanowić problemu podczas tankowania.

Jak nie można przechowywać paliwa?

Wiedząc już jak przechowywać paliwo, warto też pamiętać o tym, gdzie jego trzymanie jest kategorycznie zabronione. Podążając za przepisami przeciwpożarowymi, kategorycznie zabronione jest przechowywanie paliwa w piwnicy. Takie działanie może prowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej. Niekontrolowany zapłon oparów paliwa w zamkniętej przestrzeni pod ziemią mógłby się bowiem skończyć tragedią i narażeniem osób postronnych na niebezpieczeństwo.

To jak przechowywać paliwo kupione w hurtowych ilościach sprowadza się więc do działań czystorozsądkowych. Większą ilość benzyny czy ropy powinno się magazynować w odpowiednio do tego przystosowanych zbiornikach. Umiejscowienie tegoż zbiornika powinno zostać wybrane tak, aby nie stanowiło zagrożenia dla pobliskich mieszkańców oraz pracowników. Trzeba również pamiętać, że przechowywanie paliwa w miejscach do tego nieprzystosowanych, jak piwnica, może skutkować pociągnięciem do odpowiedzialności.

Kiedy potrzebna jest pomoc geotechnika na budowie?

0
Kiedy potrzebna jest pomoc geotechnika na budowie

Budowa domu jednorodzinnego wiąże się z wieloma formalnościami, których trzeba dokonać przed rozpoczęciem prac. Dobrze jest więc orientować się, w często zmieniających się, przepisach. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, kiedy potrzebna jest pomoc geotechnika na budowie?

Geotechnika – co to jest?

Geotechnika zajmuje się badaniem gruntu, a od wyników tych badań zależy czy można bezpiecznie postawić obiekt budowlany. Wykonanie badania geotechnicznego jest wskazane przed rozpoczęciem budowy, a w niektórych przypadkach nawet obowiązkowe.

Planując budowę domu, ważne jest, by znaleźć odpowiednich specjalistów, dzięki temu, że popularne firmy geotechniczne wymienia Kedu masz namiary na fachowców i nie musisz ich szukać nigdzie indziej. Pozwoli Ci to na spokojne zaplanowanie prac i reszty niezbędnych formalności.

Kiedy wykonuje się badania geotechniczne?

Najlepiej badanie geotechniczne wykonać przed kupnem działki, umożliwi to zaplanowanie konkretnych działań i pokaże, czy inwestycja będzie możliwa i opłacalna. Jeśli grunt już posiadasz, możesz zlecić geotechnikowi pracę przed rozpoczęciem budowy. Analiza oraz ocena tego badania warunkują możliwości posadowienia budynku.

Badanie geotechniczne jest istotne szczególnie w przypadku, kiedy zależy nam na posiadaniu piwnicy. Jeśli jednak okaże się, że posiadany teren obfity jest w wysoką wodę gruntową, projekt domu należy zmodyfikować. Warto również zerknąć na mapy geologiczne, jeśli oczywiście zostały sporządzone dla danego obszaru, ponieważ, tak jak występująca roślinność, są cenną wskazówką dotyczącą gruntu.

Czy pomoc geotechnika na budowie jest niezbędna?

Aktualne przepisy budowalne jasno wskazują, że bez odpowiednich ekspertyz nie otrzyma się pozwolenia na budowę. Warty podkreślenia jest fakt, że budując dom jednorodzinny, prawie zawsze, wystarczy podstawowe badanie geotechniczne.

Sama opinia składa się z dwóch części:

  • opisowej – omawiającej warstwy gruntu, poziom znajdujących się wód gruntowych, oraz zalecenia co do dalszych analiz, o ile takie wystąpią,
  • graficznej – przedstawiająjej plan sytuacyjny terenu, zobrazowanie linii przekrojów i warstw gruntowych.

Bardzo ważne jest, aby przeanalizować plan zagospodarowania przestrzennego, ponieważ może on wymagać przeprowadzenia badania geotechnicznego.

Jakie występują kategorie geotechniczne?

Kategorie geotechniczne mówią o stopniu skomplikowania warunków gruntowych i dzielą je na:

  • pierwszą kategorię geotechniczną – należy do niej większość domów jednorodzinnych,
  • drugą kategorię geotechniczną – wymagane jest wówczas dokładniejsza jakościowa i ilościowa ocena,
  • trzecią kategorię geotechniczną – dotyczy obiektów posadawianych w trudnych warunkach gruntowych.

Dzięki pomocy geotechnika można precyzyjnie określić warunki, które determinować będą naszą budowę. Warto skorzystać z jego usług na etapie kupowania działki, w wielu przypadkach zapobiegnie to modyfikacjom projektu i oszczędzi pieniądze.

Budowa czy kupno gotowego domku letniskowego?

0
Domek letniskowy

Domek letniskowy może stanowić ciekawą alternatywę dla wakacyjnych wycieczek do hoteli. Rodzi to jednak pytanie, czy lepszym wyjściem będzie budowa, czy kupno gotowego domku letniskowego. Przed podjęciem decyzji, warto pozyskać jak najwięcej informacji o każdej z możliwości.

Co trzeba wiedzieć, planując domek letniskowy?

Planując miejsce do wypoczynku, najważniejsze to zdecydować czy ma być to budowa, czy kupno gotowego domku letniskowego. Oba z tych rozwiązań mają swoje wady oraz zalety, które warto wziąć pod uwagę przed decyzją. Każdy z wyborów wiąże się również z odrębnymi szczegółami, które warto przeanalizować. Kupno domku letniskowego będzie w tym przypadku opcją prostszą technicznie i prawnie.

Przede wszystkim budowa domku letniskowego oznacza większy nakład pracy. Warto jednak pamiętać, że samą budowę można zlecić firmie zewnętrznej, która będzie się w tym specjalizowała. Postawienie takiej konstrukcji samemu nie jest jednak niemożliwe. Podobne projekty przeważnie zakładają budowę domku bez zezwolenia, najczęściej do 35m2 lub 70m2.

Samodzielna budowa domku nie jest aż tak skomplikowana, jednak wcześniej warto poznać podstawowe założenia prawne, a to jak zalegalizować domek letniskowy sprawdzisz na www.dekoratordomu.pl, gdzie opisane zostały szczegóły stawiania domku letniskowego bez zezwolenia.

Zalety budowy domku letniskowego

Główną zaletą budowy domku letniskowego jest to, że mamy pełną kontrolę nad projektem oraz wyglądem końcowym. Decydując się na takie przedsięwzięcie, wiemy również dokładnie ile i na co przeznaczamy nasze środki finansowe. Budowa domku letniskowego może stanowić spory wydatek, więc pełna kontrola nad budżetem może działać na naszą korzyść.

Kolejną zaletą budowy domku letniskowego do 35m2 lub 70m2 jest fakt, że podobne przedsięwzięcie nie musi być trudne. Może się okazać, że dla osoby doświadczonej, która uzyska pomoc, np. kilku znajomych, postawienie podobnej konstrukcji nie musi sprawiać dużo problemów. Dodatkowo, dysponując filmami w internecie, które objaśniają budowę domku letniskowego krok po kroku, tym bardziej zadanie to, staje się możliwe do wykonania.

Zalety kupna gotowego domku letniskowego

Główną zaletą kupna domku letniskowego jest skrócony czas oczekiwania na efekt. Wybierając nieruchomość, pierwsze wakacje możemy w niej spędzić nawet zaraz po zakupie. Wygody dodaje również możliwość zobaczenia domku w jego pełnej okazałości. Rozważając, np. kupno domku letniskowego nad jeziorem lub nad morzem, który znajdowałby się daleko od naszego miejsca zamieszkania, komfortowa będzie możliwość sprawdzenia jego stanu odpowiednio wcześniej.

Dodatkowo ostatnimi czasy, możliwe jest również kupno domku letniskowego bez gruntu w postaci domków kontenerowych. Taki domek letniskowy daje nam możliwość przewiezienia go w dowolne miejsce, które najlepiej spełni nasze wakacyjne oczekiwania.

Jak więc widać, pytanie, czy budowa, czy kupno gotowego domku letniskowego, nie musi być takie trudne. Przy decyzji warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii. Jeśli zależy nam na stworzeniu nieruchomości w całości pod nasze preferencje, warto rozważyć budowę domku letniskowego. Jeśli natomiast priorytetem jest dla nas szybkie uzyskanie nowego miejsca do wypoczynku, warto wziąć pod uwagę kupno domku letniskowego.

Polecani producenci mebli warsztatowych — lista

0
Polecani producenci mebli warsztatowych

Wyposażenie warsztatowe czy garażowe jest istotne, takie meble muszą być solidne i funkcjonalne. Jakich producentów mebli warsztatowych i metalowych możemy znaleźć w naszym kraju? Przedstawiamy listę polskich producentów.

Lista producentów mebli warsztatowych

Poniżej przedstawiamy listę firm, które zajmują się produkcją mebli warsztatowych i metalowych. Zajmują się oni zarówno projektem, jak i montażem takich szafek, stołów.

PROMAG

Promag to firma, która działa od 20 lat, zajmują się produkcją mebli metalowych do biur, warsztatów czy szkół. Zajmują się także wyposażeniem magazynów i urządzeń transportu wewnętrznego. Misją firmy jest stworzenie jak największej ilości nowoczesnych magazynów do składowania i transportu towarów. W ich ofercie znajdziemy stoły warsztatowe, wózki czy krzesła.

Hoori, polski producent mebli garażowych

Dobrej jakości meble warsztatowe przejrzysz na hoori.pl, to polski producent mebli do garażu czy warsztatu samochodowego. Wszystkie ich meble wykonane są ze stali konstrukcyjnej i drewna. W ofercie firmy można znaleźć wielofunkcyjne meble, np. stoły warsztatowe 3w1, które służą jednocześnie za stół warsztatowy, półki i schowek na narzędzia.

FAST-SERVICE

Firma FAST-SERVICE działa od 1991 roku, to producent mebli warsztatowych, zajmują się w dużej mierze profesjonalnym wyposażeniem warsztatów. Wykorzystują oni nowe technologie, by meble były jak najbardziej funkcjonalne. W ofercie znajdziemy szafki narzędziowe, wózki diagnostyczne czy stojaki na narzędzia. Meble wykonywane są na zamówienie, według wytycznych klienta.

Meble warsztatowe od JDK Poland

JDK Poland to producent mebli warsztatowych z województwa lubelskiego. Od wielu lat zajmują się produkcją stołów czy szafek garażowych. Zajmują się produkcją mebli od samego początku, już od obróbki surowego metalu. Przyjmują od klientów standardowe zlecenia na meble, jak i te bardziej skomplikowane. Podobnie, jak poprzednia firma, wszystkie meble są robione indywidualnie na zamówienie.

Techmark

Techmark to firma, która w dużej mierze nastawiona jest na eksport, zajmują się dystrybucją na rynek europejski i azjatycki. Firma rozpoczęła działalność w 1990 roku, a siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Łodzi i w Aleksandrowie Łódzkim. Rocznie produkują nawet 60 tys. sztuk mebli. W ich ofercie znajdziemy meble warsztatowe, biurowe, a nawet medyczne.

Medros — meble metalowe

Medros funkcjonuje od 1989 roku, posiadają własny park maszynowy, dzięki niemu meble są starannie wykończone, z zaskakującą precyzją, wykrawane są do 0,01 mm. Sami projektują meble metalowe, chcą, by było one ładne i funkcjonalne. Wszystkie ich meble posiadają Atest Higieniczny.

Producent mebli metalowych Malow

Malow to jeden z większych producentów metalowych mebli w Europie. W ofercie firmy znajdziemy meble, którymi można wyposażyć biura, banki, szatnie, szpitale, gabinety lekarskie czy warsztaty samochodowe. Firma posiada trzy zakłady produkcyjne, z czego jeden znajduje się w Charkowie (Ukraina). W ofercie Malow znajdziemy szafy biurowe zabezpieczone pod kątem RODO, meble socjalne, meble warsztatowe czy sportowe.

Met-Pol

Met-pol jako producent mebli metalowych działa na rynku od 1987 roku. Przedsiębiorstwo dysponuje parkiem maszynowym, który pozwolił na produkcję solidnych, dobrze wykończonych mebli. Oferta firmy jest dość szeroka, bo poza meblami do warsztatu czy do garażu, oferuje także szafki, regały czy piętrowe łózka dla dorosłych.

W jakich znanych pracach budowlanych zastosowano ściany szczelinowe?

0
ściany szczelinowe

Ściany szczelinowe ułatwiają pracę w miejscach o ograniczonym obszarze. Na czym dokładnie polega usadowienie z pomocą ścian szczelinowych? Kiedy warto wdrożyć takie rozwiązanie? W dzisiejszym artykule przedstawimy prace budowlane, w których wykorzystano ściany szczelinowe.

Czym są ściany szczelinowe?

Ściany szczelinowe są powszechnie wykorzystywane w budownictwie. To konstrukcje, które stabilizują obiekt budowlany. Pełnią one funkcję ściany oporowej w głębokich wykopach lub przy fundamentowaniu głębokim. Ściany szczelinowe wykonuje się przy pomocy chwytaków, tworzą one wąskie szczeliny w gruncie, wykop stabilizowany jest przez ciecz tiksotropową lub zawiesiny polimerowe. Ten rodzaj konstrukcji jest przydatny przy głębokich, rozległych kilkupoziomowych fundamentach czy budowie stacji kolejowych.

Gdzie wykorzystano ściany szczelinowe?

Ściany szczelinowe mogą być wykorzystywane nawet przy ograniczonym obszarze, dlatego są tak często stosowane w budownictwie i geotechnice. Ściany szczelinowe przy dużych projektach wykonywał Keller, firma, która była m.in. odpowiedzialna za Tunel pod Martwą Wisłą. Jeśli mieszkasz w Warszawie, to prawdopodobnie spotykasz takie zastosowanie na co dzień. Poniżej przedstawiamy listę znanych obiektów, przy których wykorzystano ściany szczelinowe.

Wisłostrada

Wisłostrada to trasa szybkiego ruchu przy lewym brzegu Wisły w Warszawie. Część Wisłostrady przebiega pod samą rzeką, a ulica pod ziemią ma 900 m długości. Podkop wykorzystuje grube ściany szczelinowe, to na nich opiera się cały tunel. Otwory umożliwiają swobodny przepływ wody pod tunelem od skarpy do Wisły.

Stacje i tunele metra w Warszawie

Część Wisłostrady, jak już wspomnieliśmy, wykorzystuje ściany szczelinowe. W ostatnich latach tunel posłużył do rozbudowy warszawskiego metra. Podziemny odcinek został połączony ze stacjami metra. Ściany pomiędzy stacjami metra Centrum Nauki Kopernik zostały przebite, łączą one tunele, jak i peron położony pod Wisłostradą.

Tunel pod Martwą Wisłą

To tunel, który jest częścią Trasy Sucharskiego, umiejscowiony jest poniżej ujścia Kanału Kaszubskiego. Przebiega pod dnem Martwej Wisły na głębokości 35 metrów, ma aż 1,5 km długości. Warunki gruntowe na obszarze historycznego ujścia Wisły były wymagające, firma odpowiedzialna za budowę postanowiła zabezpieczyć głębokie wykopy żelbetowymi ścianami szczelinowymi, miały one grubość 1,20 metra, a ich głębokość przekraczała 30 metrów. Przy komorach startowych i odbiorczych zastosowano 2 poziomy rozparcia ścian szczelinowych, przez nie wprowadzono włókno szklane, które ułatwiło wiercenie.

Pomorska Kolej Metropolitalna

Ściany szczelinowe zostały także wykorzystane przy budowie prawie 20-kilometorwej linii kolejowej, która łączyła gdański port lotniczy im. Lecha Wałęsy z Trójmiastem. Trasa kolejowa miała różne warunki gruntowe (mineralne i organiczne).  Wiadukt kolejowy WK 11 nad ulicą Słowackiego w Gdańsku został posadowiony na fundamentach ze ścian szczelinowych.

Tunel DTŚ Katowice

Drogowa Trasa Średnicowa, która łączy Katowice z Gliwicami, przebiega przez przejazd w okolicach śródmieścia Katowic. Ma on 660 metrów i powstał, by w celu uniknięcia nadmiernych korków przy skrzyżowaniach. Podziemna ulica składa się z trzech ścian szczelinowych (ich grubość wynosi 0,8 metra), są one jednocześnie stropem tunelu, jak i fundamentem. Sam tunel zaś jest wyłożony płytami betonowymi, które przesłaniają nawierzchnię ścian szczelinowych.

Od czego zacząć budowę tarasu?

0
Budowa tarasu

Taras to integralna część domu, łączy ogród z budynkiem, dzięki niemu tworzą spójną całość. Wiele osób nie wyobraża sobie domu wolnostojącego bez werandy, a mimo to odkładają jego budowę na sam koniec. Dziś przedstawimy wam, od czego zacząć budowę tarasu.

Budowa tarasu samemu czy z fachowcem?

Wiele osób decyduje się na budowanie tarasu z fachowcem, jednak okazuje się, że nie jest to takie trudne, na jakie wygląda. Budowa werandy jest dość szybka i prosta do wykonania, zależnie od metody, może się okazać, że pomoc fachowca nie jest potrzebna. Najpopularniejszy jest taras ziemny z ozdobnymi płytkami. Kafelki, płytki na tarasie położysz z pomocą porad Kafelkowanie-katowice.pl, a z systemem poziomowania możesz mieć pewność, że będą one równe.

Natomiast robota fachowca przy tarasie przyda się, kiedy planujesz wykonać werandę wraz z fundamentowaniem pod werandę, ponieważ może być wtedy potrzebne użycie specjalistycznych maszyn.

Od czego zacząć budowę tarasu?

Żeby ułatwić budowanie tarasu, powinno się zacząć od dobrego planu, on ułatwi precyzyjną robotę. Przy tworzeniu planu warto uwzględnić takie sprawy, jak:

  • wielkość działki,
  • styl ogrodu,
  • tryb życia rodziny,
  • na jaką stronę świata wychodzi weranda,
  • własne preferencje.

Wyżej wymienione kwestie mogą mieć duże znaczenie na wygląd werandy. Możliwe, że będzie potrzebował zadaszenia, ponieważ taras od strony zachodniej może powodować zbyt duże nasłonecznienie. Warto uwzględnić też dodatkowe miejsce na zabawę dla dzieci. Wszelkie zmienne należy uwzględnić w planie.

Jakie wymiary powinien mieć taras?

Wielkość werandy zwykle zbliżona jest do wielkości salonu bądź jadalni, ponieważ te miejsca pełnią podobną funkcję. Taras mniejszy niż 10m2 mogły wydawać się ciasny dla mieszkańców i nie spełniałby swojej funkcji zbyt dobrze.

O czym należy pamiętać przy budowie tarasu?

W planach projektowych warto uwzględnić nachylenie tarasu, tak by zapobiec gromadzeniu się wody opadowej. Płyta powinna być nachylona o 2% względem ściany domu, tak, by woda mogła swobodnie spływać po powierzchni. Jeśli wykonanie nachylenia jest niemożliwe, konieczna będzie dodatkowa betonowa warstwa o grubości minimum 3 cm.

Należy także pamiętać o dylatacjach przy ścianie i pośrednich, są one potrzebne, by taras nie uległ pęknięciu, a płytki nie opadły. Dylatacje pojawiają się również, kiedy przy budowie tarasu wykorzystuje się materiały nieodporne na zmiany temperatur. I jedna z ważniejszych rzeczy podczas budowy werandy: izolacja. Odprowadzanie wilgoci jest niezwykle ważne, brak izolacji może spowodować zacieki bądź wykwity na ścianach. Zwykle wykorzystuje się do tego dwie warstwy papy termozgrzewalnej, ale warstwę wierzchnią można też zastąpić folią wytłaczaną bądź folią kubełkową.

Zbudowanie werandy nie powinno trwać dłużej niż tydzień, taras na gruncie lub ziemny z kafelkami może zająć 2 dni, trochę dłużej zajmuje zbudowanie drewnianej konstrukcji wraz z zadaszeniem, jednak to dalej jest kwestia kilku dni.

Gdzie zbudować farmę fotowoltaiczną? Wymagania dotyczące gruntu pod budowę farmy fotowoltaicznej

0
budowa farmy fotowoltaicznej

Coraz popularniejszą metodą na zdobywanie energii elektrycznej staje się darmowe pozyskiwanie jej ze słońca. Systemy używane również w Polsce stały się często wykorzystywane już nie tylko na użytek własny, ale i dla większego zarobku. W tym celu tworzone są farmy fotowoltaiczne, czyli instalacje wbijane w ziemię. W tym artykule przeczytasz, jakie wymagania należy spełnić przy budowie farmy fotowoltaicznej.

Jaka musi być wielkość działki pod farmę fotowoltaiczną?

Pod budowę farmy fotowoltaicznej, która będzie mieć moc 1 MWp, potrzebna będzie ziemia o powierzchni mniej więcej 2 ha. Powinna mieć szerokość minimum 50 m. Dodatkowo inwestycja nie może odstawać od miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jednak jeżeli dany grunt nie jest nim objęty, trzeba znaleźć informacje na temat tego, czy gmina, gdzie się znajduje, zalicza farmy fotowoltaiczne jako cele publiczne. To może nam w późniejszych etapach ułatwić żmudny proces załatwiania pozwolenia na budowę.

Jeżeli jednak obawiasz się, że twoja wiedza na temat takiej instalacji jest niewystarczająca, możesz zwrócić się o pomoc do specjalisty. Budowa farmy fotowoltaicznej będzie prostsza z www.sigmapolska.pl, w ich ofercie znajdziesz m.in. dopasowanie optymalnych rozwiązań technicznych czy opracowanie projektu razem z budową.

Gdzie powinna być zlokalizowana farma fotowoltaiczna?

Farmy fotowoltaiczne zazwyczaj zlokalizowane są poza granicami miast, czego przyczyną są przede wszystkim spore przestrzenie przeznaczane na ich budowę. Trzeba również dowiedzieć się, czy są jakieś zapisy na temat tej okolicy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).

Należy również pamiętać, by działka kupowana pod budowę farmy fotowoltaicznej znajdowała się blisko sieci średniego napięcia. Jest to ważna kwestia ze względu na późniejsze zawarcie umowy przyłączeniowej. Maksymalna odległość działki, na której budowany jest system fotowoltaiczny, od sieci energetycznej to 200 m. Jeżeli odległość będzie zbyt duża, mogą pojawić się problemy związane formalnościami i odmowa przyłączenia lub o wiele większe koszty budowy.

Kolejną istotną rzeczą związaną z lokalizacją farmy fotowoltaicznej jest to, aby działka miała dostęp do utwardzonej drogi. Powinna być także odpowiednio oddalona od dróg publicznych. Jednak odległość ta jest zależna od kategorii danej drogi, a także od tego, na jakim terenie farma fotowoltaiczna jest zbudowana (zabudowany lub niezabudowany).

Czy farma fotowoltaiczna może być na terenach rolniczych?

Często spotykaną lokalizacją systemów fotowoltaicznych są tereny rolnicze. Jednak należy uważać, na to jaki typ ziemi wybieramy pod naszą inwestycję, ponieważ można je realizować wyłącznie na nieużytkach rolnych. Gleba, na której planujemy budowę, powinna być co najwyżej klasy IV. Trzeba pamiętać, że nieprzystosowanie się do tych przepisów może skończyć się przymusowym odrolnieniem danego terenu, co często jest dość uciążliwym procesem.

Odległość farmy fotowoltaicznej od budynków mieszkalnych

W polskich przepisach nie jest jednoznacznie powiedziane, jaka ma być odległość między formą fotowoltaiczną a budynkami mieszkalnymi. Jednak należy brać pod uwagę to, że wiele urządzeń wykorzystywanych przy całej instalacji wytwarzają dość charakterystyczny i głośny dźwięk. Zwłaszcza inwerter, który zamienia prąd stały na prąd zmienny, może zacząć drażnić ludzkie ucho. Dlatego przyjęło się, że instalacja powinna być odsunięta od budynków mieszkalnych o około 100 m.

Kto może montować instalacje fotowoltaiczne?

0
Kto może montować instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne. Wiele osób decyduje się na montaż paneli ze względu na stale rosnące opłaty za prąd, a uniezależnienie się od ich cen wydaje się bardzo korzystne. Dodatkowo moduły fotowoltaiczne to bardzo ekologiczne źródło energii, przez co rośnie na nie moda. Jednak sam ich montaż przez firmę specjalizującą się w usługach związanych z fotowoltaiką może okazać się dość kosztowny. W tym artykule dowiesz się, kto może montować instalacje fotowoltaiczne oraz jakie należy mieć uprawnienia, by zrobić to samemu.

Kto montuje instalacje fotowoltaiczne?

Pewnie wiele osób decydując się na fotowoltaikę, zastanawia się, kto właściwie może montować instalacje fotowoltaiczne. Okazuje się, że jeśli ma mieć ona moc nie większą niż 50 kWp, to nie wymaga się wtedy uzyskania żadnego pozwolenia z urzędu. Dlatego w pewnych sytuacjach, można zamontować instalacje fotowoltaiczne samodzielnie.

Jednak należy pamiętać, że jeżeli system fotowoltaiczny ma być wpięty do sieci elektrycznej, musi sam w sobie spełniać pewne wymagania. Pośród nich są również te związane z uprawnieniami osób odpowiadających za przeprowadzenie prac montażowych czy wykonanie projektu całej instalacji. Nasza wiedza i umiejętności mogą okazać się tu zbyt małe, by zamontować nawet przydomowy system fotowoltaiczny. Warto korzystać z pomocy specjalistów w tym fachu, instalacje fotowoltaiczne znajdziesz w ofercie Eco-team.pl.

Współpraca z firmą zajmująca się montażem instalacji fotowoltaicznych ma wiele plusów, ponieważ w przypadku dobrych specjalistów jest to gwarancja poprawnego wykonania wszystkich prac. Nie trzeba się więc obawiać o zbyt małą wiedzę na temat fotowoltaiki. Atutem jest również to, że dzięki doświadczeniu mogą wykonać cały montaż o wiele szybciej niż my.

Czy warto zatrudnić profesjonalistów do montażu paneli fotowoltaicznych?

Wiemy już, kto może zamontować instalację fotowoltaiczną, jednak pytanie brzmi, czy warto zatrudnić profesjonalistów do montażu paneli? Jak można się domyślić, jest to dużo droższa opcja. Jednak specjalistyczna ekipa mająca już doświadczenie w tej dziedzinie może pomóc nie tylko w samym montażu. Fachowcy są w stanie znaleźć ewentualne przeszkody, które mogą utrudnić działanie instalacji. Dodatkowo dopasują rozmieszczenie modułów do niuansów budynku, takich jak krzywizny czy poszczególne wymiary.

Warto również pamiętać, że konieczne może okazać się wyliczenie, ile energii na co dzień zużywamy. Błędy w późniejszych obliczeniach  może potem niekorzystnie wpłynąć na efektywność naszych baterii słonecznych.

Jakie trzeba mieć uprawnienia do montażu instalacji fotowoltaicznych?

Aby właściwie zamontować system fotowoltaiczny, należy przede wszystkim dobrze sporządzić projekt instalacji PV. Z kolei jego podstawą są precyzyjne zwymiarowanie mocy całej instalacji, dobranie poszczególnych urządzeń i zabezpieczeń oraz wybranie właściwego miejsca na instalację. Projektant takich systemów powinien posiadać uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności instalacyjnej w zakresie siec, urządzeń elektrycznych oraz instalacji elektroenergetycznych. Z kolei już do samego montażu nie są potrzebne żadne dodatkowe uprawnienia.

Zastosowanie pasty BHP na budowie

0
pasty bhp

Podczas pracy na budowie, a także w innych branżach mamy do czynienia z zabrudzeniami, które niekiedy ciężko jest domyć. W celu pozbycia się takich zanieczyszczeń możemy z powodzeniem stosować pastę BHP, która ma swoje zastosowanie nie tylko w warunkach profesjonalnych, ale i przy wykonywaniu np. domowych porządków. Czym jest pasta BHP? Po co się jej używa?

Czym jest pasta BHP?

Pasta BHP to specjalny środek czyszczący, który umożliwia pozbywanie się silnych zabrudzeń różnego typu substancjami np. smarami, smołą czy farbą. Ze względu na swoje dogłębne działanie ma ona szerokie zastosowanie na budowie, ale również w przemyśle i rzemiośle. Pasta BHP jest uniwersalna i występuje w kilku różnych rodzajach. Jej nazwa wzięła się od głównego zastosowania w miejscach pracy, jednak może być ona także stosowana w warunkach domowych. Pasty BHP można zakupić na www.silcopolska.pl, przez internet, a także w innych specjalistycznych sklepach. A z czego wykonana jest pasta BHP?

Rodzaje pasty BHP

Pasta BHP występuje w kilku rodzajach, ze względu na rodzaj środków, które w sobie zawiera. Możemy znaleźć pastę mydlaną, na bazie mydła, która jest przeznaczona do usuwania lekkich zabrudzeń, głównie tłustych. Są również pasty BHP zawierające detergenty (pasty detergentowe), które usunąć ciężkie zabrudzenia powstałe np. przez kontakt ze smarami. Do trudnych zabrudzeń wywołanych np. przez smołę możemy użyć pasty ściernej, zawierającej dodatek substancji ściernych jak piasek lub trociny.

Po co stosuje się pastę BHP na budowie?

Pasta BHP ma szczególnie szerokie zastosowanie na budowie, gdyż jest to miejsce, gdzie wyjątkowo często mamy do czynienia z różnymi zabrudzeniami, które ciężko jest usunąć tradycyjnymi sposobami. Wszelkie zanieczyszczenia, również takie, pochodzenia chemicznego, można bezproblemowo zredukować za pomocą właśnie pasty BHP. Pasta BHP znajduje zastosowanie nie tylko na profesjonalnej budowie, ale także u majsterkowiczów amatorów. Stosowanie pasty BHP jest bezpieczne dla skóry, o ile używa się jej zgodnie z zaleceniami producenta. W składzie takiej pasty znajdują się substancje czyszczące, ale także środki odżywcze i bakteriobójcze. Pasta BHP zatem nie tylko doczyszcza zabrudzenia, ale również pielęgnuje i chroni skórę przez czynnikami chorobotwórczymi. To również jest istotne dla pracowników budowy, którzy nieustannie mają styczność z różnego typu powierzchniami, które mogą być pokryte różnymi niebezpiecznymi dla zdrowia patogenami.

Gdzie jeszcze stosuje się pastę BHP?

Ze względu na swój nieszkodliwy skład i uniwersalność pasty BHP mogą być stosowane również w warunkach domowych. Szczególnie często wykorzystuje się ją w warsztatach i pomieszczeniach gospodarczych, w których praca może nieść ryzyko zabrudzeń trudnych do usunięcia. Do stosowania w czynnościach domowych możemy wykorzystać mniejsze, kilkusetgramowe opakowania pasty BHP. Natomiast na budowie i w warsztatach stosuje się większe, bardziej ekonomiczne opakowania.

Wkręty do metalu, do drewna, do betonu… Najważniejsze rodzaje wkrętów budowlanych

0
wkręty do metalu

Wkręty to elementy, które składają się z łba oraz trzpienia wpuszczanych w daną konstrukcję. Mają kształt lekko stożkowaty, a używa się ich zazwyczaj w mechanice oraz ślusarstwie. Rodzaje wkrętów wybiera się w zależności od tego, do czego są przeznaczone. W tym artykule dowiesz się, jakie są najważniejsze ich typy i do czego służą.

Jakie są rodzaje wkrętów?

To, jaki wkręt powinniśmy kupić, zależy w dużej mierze od przeznaczenia tego małego elementu. Możemy wkręcać go do przeróżnych przedmiotów lub narzędzi, a zatem do wielu materiałów. Warto przed zakupem dopytać się sprzedawcy, czy wybrane przez nas wkręty nie są zbyt słabe do konkretnego tworzywa i czy mają odpowiedni kształt.

Wkręty do metalu

Jednymi z popularniejszych wkrętów do metalu są blachowkręty, czyli elementy przeznaczone do łączenia z blachą. Są wytwarzane z twardej stali, a ich średnica ma przeważnie 7 mm. Zanim zastosuje się ten rodzaj wkrętu, należy wywiercić otwór, do którego wsadza się stalowy element. Blachowkręty, z których z powodzeniem można korzystać również przy łączeniu przedmiotów z tworzywami sztucznymi oraz inne wkręty do metalu kupisz w większej ilości na www.incop.pl. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się ich stosować, gdy jest potrzeba wielokrotnego odkręcania wkrętów przy montażu.

Charakterystyczną cechą wkrętów do metalu jest to, że ich trzon ma kształt walca, a jego średnica jest na całej długości taka sama, pomijając ostrą końcówkę. Z kolei ich łby są zazwyczaj stożkowe lub podkładkowe.

Wkręty do drewna

Wkręty do drewna wyróżniają się wysokim skokiem gwintu, co jest dość rzadko spotykane. Z kolei grubość rdzenia samego trzonu jest mniejsza niż większość tego typu elementów. Tego rodzaju wkręty charakteryzują się także miękkością i grubością materiału, co sprawia, że łatwiej wkręca się je do drewna i jest mniejsze ryzyko jego uszkodzenia.

Wkręty do drewna są produkowane zazwyczaj ze stali zwykłej, a wykorzystywane są przeważnie w sytuacjach, kiedy ma ryzyka narażenia ich na niekorzystne warunki zewnętrzne. Rodzajem bardziej odpornych wkrętów do drewna są wkręty fosfatowane. Jest to typ charakteryzujący się tym, że są zanurzone w roztworach fosforanu cynku i kwasie fosforowym. Przez to zazwyczaj mają trochę ciemniejszy kolor niż klasyczne wkręty.

Wkręty do betonu

Wybór wkrętów do betonu może okazać się trudniejszy niż tych do drewna czy metalu, ponieważ najlepiej, kiedy są mocowane bezpośrednio w podłożu. To zapewni większą ich trwałość. Polecanym wyborem są elementy wykonane ze stali hartowanej, które są odporne również na duże obciążenia. W ten sposób można uniknąć dość uciążliwego sposobu łączenia przedmiotów z betonem, jakim jest betonowanie.

Czym się różni wkręt od śruby?

Mimo tego, że pewnie wielu z nas miało styczność z wkrętami oraz śrubami, nadal nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czym się od siebie różnią. Mają podobny kształt, wielkość, przeznaczenie oraz często są wykonane z takich samych materiałów. Jak więc odróżnić te dwa małe przedmioty? Okazuje się, że różnica jest niewielka. Śruby posiadają niewpuszczone w konstrukcję łby, które stanowią oddzielną część tego przedmiotu. Natomiast łby wkrętów w całości wchodzą w strukturę, do której są wkręcane. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku każdego przedmiotu zdarzają się wyjątki.

ZOBACZ TEŻ