Czy dom modułowy to dobry pomysł

Nie da się ukryć, że coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem domu modułowego, który w bardzo wielu przypadkach jest najłatwiejszym oraz najszybszym sposobem na budowę swojego własnego kąta. Jest to także jedno z lepszych rozwiązań dla osób, które z uwagi na swój charakter pracy muszą się często przeprowadzać. Dlaczego? Czym się charakteryzuje budownictwo modułowego? Już za moment tego się dowiemy.

Zacznijmy od charakterystyki domów modułowych

Budowa własnego domu kojarzy nam się z wysokimi kosztami, jak i także z problemami związanymi z wiecznym dyscyplinowaniem ekipy budowlanej. Czy jest na to jaki sposób, aby zaoszczędzić nie tylko pieniędzy, ale także nerwów? Jak najbardziej tak. Mamy na myśli budownictwo modułowe. Domy modułowe składają się z przeróżnych segmentów. Cóż to oznacza w praktyce? Taki dom się składa z sześcianów o przeróżnych, najczęściej standardowych wymiarach, które tworzą po montażu funkcjonalny oraz wygodny i zaspokajający potrzeby podstawowe dom.

Najważniejsze jest to, że takowy budynek jest produkowany w fabrycznej hali, a składany jest dopiero na działce. Jego złożenie trwa najczęściej tylko kilka dni. Jednak należy wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje modułowych domów. Jest to dom szkieletowy oraz z keramzytobetonu.

Te drugie charakteryzują się tym, że podstawą konstrukcji jest stalowa oraz wytrzymała rama, która jest wypełniona właśnie keramzytobetonem. Jest to po prostu mieszanka betonu z keramzytem. Dzięki temu jest lekka oraz ciepłochronna. Taki budynek jest ocieplony oczywiście, a elewacja w sposób odpowiedni zabezpieczona.

Z kolei domy szkieletowe opierają się na drewnianej czy też na stalowej szkieletowej konstrukcji. Dla nich przygotowuje się instalację wodną, elektryczną, kanalizacyjną oraz także ogrzewanie c.o. Bardzo ciekawe jest to, że domy szkieletowe mogą być budynkami mieszkalnymi pełnoprawnymi. Jednak będziemy potrzebowali pozwolenia na budowę.

Gotowy, a może indywidualny projekt systemu modułowego mieszkalnego?

Istnieje wciąż przekonanie, że systemy modułowe mieszkalne znacząco odbiegają wyglądem od budynków murowanych i co więcej – nie są uznawane za estetyczne obiekty. Jest to jednak totalny mit. Budownictwo modułowe nowoczesne umożliwia nam tworzenie segmentów, które po złożeniu przypominać mogą naprawdę tradycyjny dom.

Jednak to jeszcze nie wszystko. Klient do wyboru ma realizację gotowego projektu, który składa się z kilku modułów niestandardowych oraz wykonanie projektu, który jest dostosowany w całości do jego potrzeb. Wówczas tak samo jak w przypadku budynku klasycznego, ma wpływ realny na to, jak będzie ostatecznie wyglądać jego dom.

Możliwe także jest zamówienie wykończenia „pod klucz” czy też stworzenie swojej własnej aranżacji wnętrz, ponieważ kontener mieszkalny niewiele się różni w środku od kontenera murowanego. Bardzo ważne jest także to, że zarówno projekty gotowe, jak i także indywidualne można rozbudowywać w kolejnych latach o segmenty dodatkowe, powiększając budynek do potrzeb własnych.

[Głosów:1    Średnia:1/5]