Wykonywanie prac z użyciem drewna wiąże się z koniecznością stosowania odpowiednich elementów złącznych, ponieważ tylko dzięki nim możliwe będzie scalanie poszczególnych drewnianych odcinków w spójną, solidną całość. W pewnych sytuacjach można też korzystać z różnego rodzaju klejów, jednak w przypadku prac bardziej zaawansowanych, związanych chociażby z wykonywaniem więźb dachowych, łączniki do drewna uznać można za nieodzowne. Jednocześnie szybko można się przekonać, że ich świat jest dość bogaty i nie dla każdego będzie jasne, które ze złączy zda egzamin w konkretnej sytuacji.

Aktualnie w sprzedaży znaleźć można różne modele połączeń ciesielskich, które są ogromnym ułatwieniem w czasie prac budowlano-remontowych, jak również konstrukcyjnych. Łączniki ciesielskie do drewna są używane nie tylko przez cieślów. Poza profesjonalistami specjalizującymi się w szeroko rozumianych pracach z drewnem użytek z nich robią także pasjonaci. Żyjemy bowiem w czasach ogromnej popularności nurtu DIY, który zakłada, że sporo rzeczy możemy zrobić samodzielnie bez pomocy fachowców. Trzeba jednak zaznaczyć, że tak zaawansowane elementy jak wspomniana więźba trzeba powierzyć osobom znającym temat zawodowo.

Mocowanie łączników

Wśród oferowanych w sprzedaży rynkowej łączników wskazać można chociażby kątowniki czy łączniki płaskie. Cechuje je specjalna konstrukcja oparta o pewną liczbę otworów, za pomocą których można przymocować łącznik do drewnianej powierzchni z wykorzystaniem właściwych gwoździ czy śrub. Ważne jest, by odpowiednio rozłożyć je względem siebie, aby uzyskane połączenie było możliwie najbardziej wytrzymałe. Informacje na ten temat zawarte są z reguły w dokumentacji technicznej konkretnego łącznika. Podobne rozwiązanie zastosowano również w przypadku taśm montażowych czy wieszaków belek.

Niektóre łączniki do drewna wymagają zastosowania dodatkowych narzędzi – niekoniecznie ręcznych. Przykładem są płytki kolczaste, które są szeroko używane do produkcji prefabrykowanych więźb dachowych. Są one ciekawym zamiennikiem dla więźby tradycyjnej. Płytka jest łączona z belkami drewnianymi za pomocą specjalnej prasy, co zapewnia wyjątkowo odporne na czynniki zewnętrzne połączenie. Korzystanie z takiego sprzętu pozwala znacznie przyspieszyć prace nad więźbą lub innymi konstrukcjami drewnianymi. Zazwyczaj jednak znajduje on zastosowanie w odniesieniu do zakładów wytwórczych, w których skala działalności jest większa.

Ile kosztują łączniki do drewna?

Jeśli chodzi o dostępność, łączniki można w Polsce kupić bez większego problemu. Są one jednak zróżnicowane jakościowo, dlatego warto sięgać po akcesoria od cenionych producentów i sprawdzonych dostawców. Jednym z nich jest poznańska hurtownia metalowa e-Armet.pl, działająca w systemie sprzedaży online, jak też stacjonarnie. To jeden z czołowych sprzedawców łączników do drewna oraz innych akcesoriów. – Naszymi klientami są firmy budowlane, pracownie dekarskie, fachowcy wykonujący zlecenia – przekrój jest szeroki. Często pojawiają się też miłośnicy majsterkowania, którym zależy na używaniu porządnych elementów złącznych – mówi pan Przemysław, specjalista sklepu. – Łączniki w naszym asortymencie oferujemy w bardzo korzystnych cenach, bo mamy doskonałe relacje z renomowanymi producentami – dodaje z satysfakcją.

Oprócz samych łączników fachowcy sięgają także po mocowania do złącz ciesielskich. W praktyce są nimi przede wszystkim wkręty do drewna oraz gwoździe ciesielskie. Cały czas mowa o elementach metalowych, które nierzadko muszą funkcjonować w zmiennych warunkach pod względem temperatury oraz wilgotności. Stąd najlepiej wybierać produkty z odpowiednim zabezpieczeniem przed korozją. Zazwyczaj chodzi o ocynk galwaniczny, którym pokrywana jest stal. Dzięki temu zarówno mocowania jak i same łączniki do drewna mogą pochwalić się znakomitą trwałością i odpornością na rdzewienie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]