Docieplenie domu wewnątrz przy zachowaniu elewacji. O czym warto pamiętać?

Istnieje grupa ludzi, którzy uwielbiają stare budowle – właśnie takie, jak wiekowe domy. Jeżeli chcesz wyremontować taki obiekt, warto będzie go ocieplić. Oczywiście, wypadałoby wiedzieć, jak dokonać tego bez konieczności wymiany… oryginalnej elewacji! Podpowiadamy, jak możesz to zrobić, zachowując pierwotny urok domu!

Jak ocieplić ściany od środka? Paroprzepuszczalność

Warto już na samym początku zaznaczyć, że nie można ocieplić ścian w nowoczesny sposób – oczywiście tych, które posiadają freski, sztukaterię na suficie itp. Takich ścian nie powinno się w zasadzie… w ogóle ocieplać! W przeciwnym wypadku, możesz uszkodzić ich oryginalną elewację i wielowiekową historię. Ocieplanie ścian zależeć będzie od tego, z czego owa elewacja jest wykonana – inaczej trzeba bowiem postępować z kamieniem, a jeszcze inaczej z drewnem bądź cegłą. Przede wszystkim, wszystkie dobre projekty domów powinny uwzględniać… paroprzepuszczalność ścian!

Jeżeli chcesz zachować oryginalną elewację zabytkowego obiektu zwłaszcza, gdy jest ona utworzona z kamienia, muru bądź gliny, koniecznie ocieplaj ją wełną mineralną. Wystarczy, że wybudujesz dodatkowe ściany szkieletowe od środka. Najprościej będzie ją zrobić z drewna. Drewniane ściany powinno się ustawiać w odległości ok. 3 cm od ścian obiektu. Ta szczelina jest konieczna – wówczas jest bowiem wentylowana. W dolnej części ściany dodatkowej wierci się otwory o średnicy mniej więcej 20 mm – koniecznie z rozstawem co 60 – 80 cm. Na górze zaś szczelina może być albo otwarta, albo połączona ze strychem.

Jak ocieplić ściany od środka

Zanim zamocujesz ściankę szkieletową do słupków, zamontuj również siatkę – dzięki niej będziesz pewny co do tego, że podczas wypełniania konstrukcji wełną szczelina się… nie zatka! Pamiętaj też, że mocowanie izolacji do owej konstrukcji za pomocą wyłącznie zszywek… nie wystarczy! Takie połączenia trzeba bowiem zakleić również samoprzylepną taśmą. Wówczas można zabrać się za mocowanie wewnętrznej okładziny – takiej, jak płyta gipsowo-kartonowa. Nie stosuj styropianu do wypełnienia ścianek szkieletowych – niestety, ale daje on o wiele gorsze rezultaty izolacyjne, jak wełna mineralna!

Jak ocieplić wewnętrzną ścianę z niewielką paroprzepuszczalnością?

Ściany, jakie zostały stworzone z kamienia lub cegły możesz ocieplić zupełnie tak samo, jak wyżej opisane ściany paroprzepuszczalne. Musisz bezwzględnie pamiętać o wentylowanej szczelinie, jaka daje gwarancję suchości wełny mineralnej i zachowania wysokich parametrów termoizolacyjnych. Oczywiście, taniej i prościej będzie wykonać ocieplenie ścian, jakie mają niewielką paroprzepuszczalność – i kiedy nie wykonasz w nich wentylowanych szczelin. Wówczas wystarczy dostawić ściankę gipsowo-kartonową – jednak, nie tak po prostu!

Zanim tego dokonasz, należy przygotować podwójny ruszt z listew drewnianych – nie stalowych! Jednocześnie należy układać płyty z mineralnej wełny. Później mocować trzeba całość do rusztu, za pomocą zszywek i samoprzylepnej taśmy. Warto przyjrzeć się, czy wszystko jest dobrze uszczelnione – wówczas para wodna nie osiądzie na izolacji. Możesz oczywiście zmniejszyć to ryzyko, kiedy poprawnie będzie działać w pomieszczeniu… wentylacja! Dla ułatwienia, może być ona nawiewno-wywiewna. Jednak, jest to oczywiście… droższa metoda. Sprawdzić się może również wentylacja grawitacyjna.

Metoda „lekka mokra ze styropianem”

Nie ma sprawdzonej metody na to, jak oraz czym ocieplić wiekowy dom. Jednak można zastosować jedną z tych popularnych, jaką jest metoda „lekka mokra ze styropianem” – czyli z tynkiem cienkowarstwowym na siatce z włókna szklanego. Przy wykonywaniu w środku szkieletowej ściany będzie to metoda prostsza, jednak… droższa od poprzednich. Grubość owej warstwy musi mieć przynajmniej 10 cm – zatem, możesz mieć później problem z zamocowaniem na niej jakiejkolwiek półki czy zawieszeniem obrazu!

Gdzie może pojawić się problem z ociepleniem

Pamiętaj również o tym, że styropian powoduje korozję stali – a więc, nie można zastosować w owym miejscu haków bądź gwoździ. Niestety, ale taka konstrukcja łatwo może się wgnieść, gdy niechcący ją uderzysz. Można jednak temu zapobiec, zakładając wcześniej podwójną siatkę. Jednak, to bardzo podniesie… koszta metody „lekko mokrej”!

Gdzie może pojawić się problem z ociepleniem?

Najbardziej problematycznymi miejscami są łączenia ścian z innymi elementami obiektu. Takimi punktami są:

  1. a) łączenie ścian ze stropem
    b) osadzenie w ścianie drzwi i okien
    c) styk ścian zewnętrznych z zewnętrznymi (nośnymi)

Kiedy źle dopracujesz owe połączenia, na pewno pojawią się mostki termiczne – a wówczas całe docieplenie domu od środka pójdzie… na marne!

[Głosów:0    Średnia:0/5]