Jak zadbać o komfort cieplny w łazience

W łazienkach spędzamy każdego dnia sporo czasu na rozmaitych zabiegach pielęgnacyjno-kosmetycznych. Jest to wyjątkowa przestrzeń w domu – z jednej strony daje optymalny komfort, z drugiej wymaga konkretnych działań, aby utrzymać właściwe warunki. Co zatem należy zrobić, żeby uzyskać jak najlepsze warunki cieplne w łazience? Wystarczy prawidłowo zaprojektować przestrzeń i wyposażyć ją we właściwe urządzenia.

Komfort cieplny w łazience – dlaczego właściwa temperatura jest tak ważna?

Zanim przejdziemy do samych elementów wyposażenia łazienki, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego utrzymanie właściwej temperatury w łazience jest tak istotne.

W łazienkach najczęściej ustawia się nieco wyższą temperaturę niż w pozostałych, domowych pomieszczeniach. Wiąże się to przede wszystkim z kwestią komfortu cieplnego w różnych okolicznościach. W tym wnętrzu przebywamy bowiem często w niekompletnym stroju, bierzemy w nich kąpiel, co naraża nas na znacznie intensywniejsze odczuwanie zmian temperatury. Zwłaszcza osoby ciepłolubne mogą czuć solidny dyskomfort zaraz po wyjściu spod prysznica lub z wanny.

Temperatura w łazience to także kwestia bezpieczeństwa i utrzymania odpowiednich warunków sanitarnych. W tego typu pomieszczeniach panuje przecież wysoka wilgotność. Często dochodzi też do przypadkowego rozchlapywania wody. Jeżeli nie zadba się o zachowanie właściwej temperatury, niejednokrotnie na ścianach pojawiają się wykwity pleśni, które bywają niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Długofalowe zawilgocenie ścian to także powód uszkodzeń w konstrukcji budynku.

Utrzymanie optymalnej temperatury na poziomie 22-24 stopnie Celsjusza gwarantuje zatem komfort cieplny oraz chroni przed pojawieniem się grzybów i trwałymi zniszczeniami w łazience.

Co można zatem zrobić, żeby zachować odpowiednie warunki?

Termoizolacja i ograniczenie strat cieplnych

Podstawą dla utrzymania odpowiednich warunków w łazienkach jest przede wszystkim zagwarantowanie dobrej termoizolacji. Dotyczy to zwłaszcza ścian zewnętrznych, ale również wszelkich otworów, na przykład okien.

Jak podają bowiem statystyki nieszczelne okna i zbyt cienkie mury przyczyniają się do strat ciepła na poziomie aż 60%.

Dlatego też powinno się już na etapie projektowania budynku zadbać o grubą warstwę ocieplenia. Najczęściej wykonuje się je z wełny mineralnej lub styropianu. Do tego należy dobrać szczelne okna, które gwarantują utrzymanie właściwej temperatury we wnętrzu.

Ogrzewanie – różne oblicza ciepła w łazienkach

Drugim kluczowym elementem jest oczywiście właściwie dobrana instalacja grzewcza. To od niej zależy jak szybko i przez jak długi czas uda się utrzymać odpowiednią temperaturę w łazience.

Powszechnie używa się dwóch podstawowych typów instalacji grzewczych. Wielu klientów stawia na centralne ogrzewanie z grzejnikami drabinkowymi, które stanowią jeden z najtańszych systemów, zwłaszcza gdy wybierze się wariant z piecem opalanym węglem lub na gaz.

Inną opcją jest ogrzewanie podłogowe, szczególnie lubiane przez osoby lubiące ciepło w łazienkach. Dlaczego? Ponieważ gwarantuje efekt ciepłych stóp. Cała posadzka w łazience nagrzewa się równomiernie, ograniczając dyskomfort i wrażenie chłodu tuż po wyjściu spod prysznica.

Oprócz rozwiązań systemowych wiele osób decyduje się na wprowadzenie dodatkowych urządzeń dogrzewających. Najczęściej są to niewielkie i bardzo praktyczne grzejniki elektryczne. Pozwalają na szybkie i sprawne podniesienie temperatury o kilka stopni zawsze wtedy, gdy jest to potrzebne. Takie urządzenia można znaleźć w sklepie https://econovli.pl/.

Zdalne sterowanie grzejnikami – inteligentne ogrzewanie do łazienki

Samo zamontowanie grzejników to jedno. Oprócz tego warto zadbać o odpowiednie sterowanie nimi. Podstawą są oczywiście termostaty, kontrolujące warunki i pozwalające utrzymać stałą temperaturę.

Czy da się zrobić coś więcej? Szczególnie korzystnym rozwiązaniem, na które stawia coraz więcej osób, jest włączenie ogrzewania do systemu Smart House. Dzięki temu steruje się wszystkimi instalacjami (w tym urządzeniami grzewczymi) przy pomocy panelu dotykowego, pilota lub aplikacji na telefon.

Niekiedy montuje się też specjalne czujniki, które na przykład odcinają ogrzewanie w chwili, gdy wyczują, że we wnętrzu otwarto okna. Pozwala to zminimalizować zużycie energii oraz zoptymalizować działanie grzejników, aby w łazience zawsze panowała idealna temperatura.

A to wszystko można uzyskać poprzez raptem jedno lub dwa kliknięcia.

Ciepło w łazience – standard i podstawa dla domowego ogrzewania

Ogrzewanie łazienki wymaga wykorzystania odpowiednich urządzeń oraz dobrego zaprojektowania przestrzeni domowej. Dzięki temu zyskuje się komfort i przyjemność korzystania z wnętrza. A na tym zależy przecież wszystkim użytkownikom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]