Kable i przewody elektryczne

W każdym sklepie elektrycznym możesz natrafić na dziesiątki (a nawet więcej) różnych typów kabli i przewodów przeznaczonych do stosowania w instalacjach elektrycznych. Poszczególne modele różnią się parametrami użytkowymi i fizycznymi, a także mają odmienne przeznaczenie i zastosowanie. W trakcie zakupów należy wziąć je pod uwagę, by mieć pewność, że wybierasz produkt pasujący do instalacji lub układu, w którym pragniesz go użyć. 

Najważniejsze oznaczenia kabli i przewodów

Każdy kabel oraz przewód jest wykorzystywany do pełnienia konkretnych, określonych działań. Odpowiednio dobrany produkt daje Ci gwarancję, że instalacja będzie bezpieczna w trakcie codziennego funkcjonowania i nie ulegnie zużyciu zbyt szybko. Dobierając odpowiedni przewód ograniczysz także zagrożenie wystąpienia awarii lub innych niebezpiecznych sytuacji. Każdy przewód i kabel należy kupować biorąc pod uwagę jego parametry oraz wymagania stawiane przez dane urządzenie lub instalację. Wszystkie produkty sprzedawane w polskich sklepach elektrycznych powinny być zgodne z normami PN-EN. 

Oznaczenia umieszczone na każdym przewodzie i kablu to krótka ściąga najważniejszych informacji, które pomogą Ci dobrać odpowiedni produkt. Oznaczenia mogą być dość długie, dzięki czemu zawierają w sobie szereg istotnych danych, które charakteryzują najważniejsze parametry każdego przewodu i kabla. Mają one formę ciągu złożonego z dużych i małych liter. 

W pierwszej kolejności, powinna pojawić się informacja dotycząca rodzaju i konstrukcji żyłki w danym przewodzie lub kablu. Mogą być to: D (drut), L (linka), L.g. (linka giętka). W przypadku przewodów wykonanych z innych żyłek niż miedzianych, powinny pojawić się dodatkowe informacje określające rodzaj materiału: A (aluminium) lub F (stal). Dodatkowo, może pojawić się oznaczenie Y, informujące o zastosowaniu dodatkowej powłoki polwinitowej. Modele wyposażone w taką izolację są wyjątkowo bezpieczne oraz mają świetne właściwości przetwarzania. Znajdziesz je między innymi w ofercie sklepu internetowego: https://www.speckable.pl/.

Pozostałe ważne informacje w oznaczaniu przewodów i kabli 

Dalsze litery będą informować Cię na temat materiału wykorzystanego do izolacji. Mogą być to: Y (polwinit), G (guma), X (polietylen); a także na temat typu budowy przewodu: a (przędza bawełniana), b (izolacja odporna na wysokie temperatury), c (izolacja niepalna), d (izolacja o zwiększonej grubości), p (kształt płaski), u (obecność dodatkowego zbrojenia), n (obecność linki nośnej). 

Oprócz powyższych, każdy przewód powinien również posiadać oznaczenia wskazujące na jego konkretne przeznaczenie. Również w tym przypadku, będą to małe litery, umieszczone na kolejnym miejscu w szeregu: ak (przewód typu akumulatorowego), t (przewód wtynkowy), w (do wysokiego napięcia), jo (przewód typu jezdnego, okrągły), jp (przewód typu jezdnego, profilowy).

Podane powyżej informacje mogą wydawać się skomplikowane i trudne do szybkiego odcyfrowania, jednak każdy elektryk powinien umieć kompetentnie odczytać ich znaczenie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do przydatności danego przewodu lub kabla względem wybranego urządzenia lub instalacji, warto zasięgnąć pomocy specjalisty, który pomoże Ci wybrać przewód o odpowiednich właściwościach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]