Paliwo stałe

Paliwa stałe są wykorzystywane do ogrzewania budynków i pozyskania wody użytkowej – poprzez spalanie ich w konkretnych urządzeniach. Jakie rodzaje paliw stałych można wyróżnić?

Paliwa stałe – rodzaje

Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów paliw stałych. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest węgiel kamienny, który wydobywa się w kopalniach. Wartość opałowa tego rodzaju paliwa waha się od 16,7 do nawet 29,3 MJ/kg.

Kolejnym rodzajem paliwa stałego jest koks. Powstaje on w wyniku wygrzewania węgla w piecu koksowniczym bez dostępu powietrza. Koks stosuje się głównie do opalania kotłów grzewczych. Średnia wartość opałowa koksu wynosi 27 MJ/kg. Co do zasady spala się wolniej niż węgiel.

Paliwem stałym, które od dawna jest używane przez człowieka, jest również drewno, pozyskiwane z wycinki drzew. Do opalania pieców wykorzystuje się zarówno drewno z drzew liściastych jak i iglastych, jednak drewno z drzew iglastych należy spalać w kwasoodpornych piecach ze stali, ze względu na wysoką zawartość związków żywicznych. Jeśli chodzi natomiast o wartość opałową drewna, to zależy ona m.in. od jego wilgotności oraz od gatunku drzewa. Przyjmuje się, że do celów grzewczych najlepsze jest drewno o wilgotności ok. 25 proc. – uzyskuje się je poprzez roczne sezonowanie. Zazwyczaj jednak wartość opałowa drewna wynosi od 8 do 15 MJ/kg.

Kolejnym paliwem stałym jest pellet. To nic innego jak biomasa (trociny, odpady drzewne), sprasowana pod ciśnieniem. Pellet ma kształt walca o przeciętnej średnicy od 6 do 12 mm i długości między 10 a 30 mm. Średnia wartość opałowa pelletu to 18 MJ/kg.

Czy ekogroszek to paliwo stałe?

Jednym z rodzajów ekogroszku jest także ekogroszek. To materiał opałowy produkowany z wysokokalorycznego węgla, charakteryzujący się niską zawartością siarki. Przed zakupem ekogroszku warto sprawdzić jego wartość opałową (może dochodzić nawet do 27 MJ/kg) – np. ekogroszek od Najlepszyekogroszek.pl ma oznaczoną nie tylko wartość opałową, ale również zawartość siarki i popiołu.

Przed wyborem paliwa stałego do ogrzewania domu i pozyskiwania wody użytkowej warto zorientować się jednak nie tylko w parametrach każdego z paliw, ale również – dowiedzieć się więcej na temat tego, jaki kocioł na paliwo stałe jest potrzebny (ceny poszczególnych rodzajów kotłów mogą różnić się między sobą nawet o kilka tysięcy złotych).

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:3    Średnia:2/5]