Blacha to popularny materiał wykorzystywany w wielu branżach. Nic zatem dziwnego, że na oferta rynkowa giętarek jest bardzo bogata. Urządzenia różną się przeznaczeniem, gabarytami, rodzajem napędu oraz zastosowanymi układami sterowania.

Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje maszyn służących do gięcia elementów blaszanych.

Podstawowe rodzaje giętarek do blach

Zaginarki dekarskie to urządzenie stosunkowo mało skomplikowane. Wykorzystywane są w obróbce plastycznej elementów blaszanych o niewielkich gabarytach. Ze względu stosunkowo niewielką siłę nacisku stosowane są gięcia blach cienkich (maksymalna grubość to 2-3 mm). Są to maszyny proste w obsłudze, które nie wymagają od operatora przygotowania inżynierskiego.

Do bardziej złożonych realizacji wykorzystuje się giętarki segmentowe. Są to urządzenia stacjonarne o zdecydowanie większej wadze. Umożliwiają uzyskanie znacznie większej precyzji wykonania wyrobów gotowych. Wśród giętarek segmentowych dostępne są urządzenia ręczne jak również maszyny napędzane silnikami elektrycznymi.

Najbardziej profesjonalnymi maszynami służącymi do gięcia blachy są tak zwane prasy krawędziowe. Są to ogromne maszyny, których belki dociskowe osiągają nacisk mierzony w setkach ton. Dzięki temu mogą być wykorzystywane do gięcia bardzo grubych blach. Prasy krawędziowe są urządzeniami w pełni automatycznymi. Sterowanie numeryczne umożliwia osiągnięcie ogromnej precyzji, powtarzalności i szybkości produkcji.

Giętarki ręczne kontra giętarki mechaniczne

Najprostsze giętarki to urządzenia obsługiwane ręcznie. Sprawdzają się doskonale w zakładach mechanicznych i blacharskich oraz w budownictwie indywidualnym. Brak silników umożliwia redukcje wagi urządzenia. Dzięki temu możliwe jest jego łatwe przenoszenie.

Prasy służące do gięcia blach o dużej grubości wymagają zdecydowanie większej siły nacisku. Dlatego też w urządzeniach przeznaczonych do obróbki grubych elementów stosowany jest napęd elektryczny. Zastosowanie silników pozwala również na znaczne przyspieszenie procesu gięcia blachy.

Giętarki przenośne kontra giętarki stacjonarne

Kolejnym kryterium podziału jest mobilność. Na rynku dostępne są giętarki przenośne. Są one najbardziej popularne w budownictwie indywidualnym oraz w zakładach rzemieślniczych. Niewielka waga urządzenia powoduje jednak szereg ograniczeń, z których największym jest niewielka siła nacisku. W związku z tym maszyny przenośnie nie mogą być stosowane do gięcia blach grubych.

Profesjonalne prasy krawędziowe to urządzenia stacjonarne. I chyba nikogo to nie dziwi. Trudno bowiem, by maszyny ważące od kilku do kilkunastu ton były urządzeniami przenośnymi. Zresztą nie ma takiej potrzeby, gdyż prasy krawędziowe znajdują zastosowanie głównie w projektach przemysłowych, obsługiwanych przez wyspecjalizowane zakłady obróbki blachy.

Źródło: Metconcept.com – cięcie aluminium

[Głosów:1    Średnia:5/5]