Studzienki wodomierzowe to elementy instalacji wodnych, służące do zamontowania wewnątrz nich mierników zużycia wody oraz elementów jego konsoli. Zastosowanie studzienki wodomierzowej pozwala bez przeszkód kontrolować działanie zamontowanego w nich przyłącza, czy dokonywać odczytu zużycia wody.

Jednocześnie zabezpiecza wodomierz przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak uszkodzenia mechaniczne, czy zamarznięciem w sezonie zimowym. Obecnie tradycyjnie stosowane studzienki betonowe zostają coraz częściej wypierane przez studzienki z polietylenu. Wiąże się to z szerokim wachlarzem zalet jakimi się charakteryzują.

Niska waga i wysoka wytrzymałość

Tym co odróżnia studzienki wykonane z polietylenu od tych zrobionych z betonu jest przede wszystkim waga. Lżejsze studzienki z polietylenu są łatwiejsze w transporcie oraz montażu. Ich instalacja nie wymaga zatem angażowania specjalistycznego sprzętu, a nawet może być wykonana, wyłącznie przez jedną osobę, co znacząco obniża koszty ich montażu. Studzienki PE pomimo swojej lekkości odznaczają się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne. Nie straszne im niskie temperatury i wilgoć, są również niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie studzienki są projektowane w taki sposób, by dały się łatwo dostosowywać do indywidualnych kształtów każdej instalacji wodnej. W wyznaczonych strefach studzienki, bez przeszkód można wywiercić otwory wylotowe, dopasowując ich średnicę do rozmiaru rury przyłącza oraz dopasować finalną wysokość studzienki przez odcięcie nadmiaru części komina włazowego.

Bezpieczeństwo wodomierza przed uszkodzeniami

Studzienki wodomierzowe możemy podzielić na dwa rodzaje – pełne oraz pozbawione dna.
Choć z pozoru wydawać się może, że brak dna w studzience może się wiązać z brakiem pełnej izolacji cieplnej wodomierza, tak naprawdę pomaga przeciwdziałać jego zamarznięciu w sezonie zimowym, dzięki nieskrępowanemu dostępowi do ciepła geotermalnego. Studzienki bez dna przeznaczone są do instalacji w miejscach, w którym temperatura powietrza nad powierzchnią gruntu nie spada poniżej – 30°C. Brak dna w studzienkach może wiązać się jednak z zalewaniem ich przez podnoszące się wody gruntowe, dlatego montowane w nich wodomierze, powinny być instalowane blisko pokrywy studzienki. Takie rozwiązanie spowoduje, że będziemy mieli pewność, że woda gruntowa nie sięgnie licznika. Posiadające dno, studzienki pełne – wyposażone dodatkowo w uszczelki elastomerowe w miejscach, gdzie rury zasilające przechodzą przez ich ścianki świetnie zabezpieczają studnię przez zalaniem lecz nie powinny być instalowane na terenach podmokłych. Podnoszące się wody gruntowe mogłyby wypychać studzienkę z ziemi wprost na jej powierzchnię. Jeśli zatem planujecie Państwo budowę lub modernizację instalacji wodnej w swoim domu, warto pomyśleć o przeniesieniu wodomierza poza budynek, do studzienki wodomierzowej. Pozwoli to wyeliminować konieczność obecności kogoś w domu podczas kontroli stanu licznika, przy zachowaniu bezpieczeństwa instalacji.

Źródło: Elplast – Studzienki wodomierzowe

[Głosów:2    Średnia:4/5]