suszone śliwki
fot. pixabay.com

Suszone śliwki to przysmak, który jest dobry nie tylko w swoim smaku, ale również dobrze oddziałuje na nasz organizm. Suszone śliwki można kupić już w większości sklepów spożywczych, a ich jedzenie z pewnością pomoże nam w walce z problemami żołądkowymi. Czy suszone śliwki mają również właściwości odchudzające? Sprawdź!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/czy-suszone-sliwki-odchudzaja-sprawdzamy/

Suszone śliwki

Suszone śliwki to produkt, który powstaje w wyniku suszenia owoców śliwy. Ten rodzaj bakalii był spożywany już tysiące lat temu w okolicach Morza Kaspijskiego. Został on również rozprzestrzeniony w całej Europe.

Obecnie istnieją różne rodzaje śliwek, które nalezą do gatunku Prunus sp. Zależnie od rejonu i swojego pochodzenia wyróżnia się odmiany amerykańskie, wschodnie oraz europejskie. Najczęściej jednak na półkach w sklepach spożywczych spotkasz odmianę śliwek kalifornijskich.

Wartości odżywcze

Suszone śliwki mają wiele właściwości odżywczych. Są dobrym źródłem energii oraz składników odżywczych, zwłaszcza minerałów. Usprawniają pracę przewodu pokarmowego, a także regulują wypróżnienia.

Śliwki suszone mają wysoką kaloryczność, jednakże są one bogate również w składniki odżywcze oraz przeciwutleniacze. Znajdziesz w nich witaminę A, żelazo, potas, fosfor oraz kwas fenolowy, flawanole, antycyjany. Mają one również dużo cukru, zatem osoby chore na cukrzycę nie powinny ich jeść.

Suszone śliwki na diecie

Posiadają one pięć razy więcej błonnika, ze względu na zawartość pektyny – rodzaju błonnika. Wraz z kwasami organicznymi, winowym oraz jabłkowym, pektyny zwiększają masy kałowe, a to polepsza ich pasaż przez nasze jelito. Nie drażnią one również ścian jelita, jak to bywa w przypadku nierozpuszczalnych frakcji błonnika, który znajdziesz w otrębach. To oznacza, że osoby, które cierpią na różne schorzenia jelit mogą je jeść.

Suszone śliwki zalane gorącą wodą oraz zblendowane są najlepszym sposobem w walce z zaparciami, a także stanowią skład niektórych preparatów przeczyszczających.

Przeczytaj też: http://www.studiodeco.pl/amol-jest-doskonaly-na-wszystko/

[Głosów:0    Średnia:0/5]