Pellet – paliwo z węgla kamiennego

0
Pellet – paliwo z węgla kamiennego

Pellet to często stosowany rodzaj opału, występujący zazwyczaj w formie granulatu, produkowany na bazie biomasy. W porównaniu do podobnych form opału pellet charakteryzuje się wyjątkowo korzystnymi parametrami, zarówno w odniesieniu do czasu jego spalania, jak i ilości wytwarzanych przezeń zanieczyszczeń. Stosowany jest przede wszystkim w różnego rodzaju instalacjach grzewczych; dzięki rozmiarowi i kształtowi ułatwiającym jego przenoszenie, pellet często wykorzystuje się w piecach z automatycznymi podajnikami.

Do głównych zalet wynikających z korzystania z pelletu zaliczyć należy niską cenę jego użytkowania. W porównaniu do paliw produkowanych na bazie węgla korzystanie z pelletu pozwala wyraźnie obniżyć koszty związane z ogrzewaniem. Ponadto, pellet spala się stosunkowo długo, co czyni go wydajnym rodzajem opału.

Warto zaznaczyć, że pellet przeżywa wzrost zainteresowania od prawie trzech dekad – przede wszystkim na rynku amerykańskim i europejskim. Zapotrzebowanie na ten typ paliwa wiąże się między innymi z coraz surowiej egzekwowanym zakazem palenia przy użyciu węgla, obowiązującym na terenie UE.

SAM-BUD-ROL – dla ekologii i twojego portfela

Osobom, którym zależy na możliwości obniżenia kosztów grzewczych, polecamy zapoznać się z ofertą firmy SAM-BUD-ROL, dostępną na stronie internetowej: https://www.sambudrol.pl/pellet/. Wśród dostępnych paliw grzewczych, znajdziemy między sześć odrębnych rodzajów pelletu o różnej wydajności opałowej oraz ilości wytwarzanego popiołu.

Pellet oferowany przez SAM-BUD-ROL wykazuje niski poziom wilgotności (w przypadku wszystkich rodzajów pelletów – poniżej 10%). Efekt ten uzyskany jest w rezultacie wielokrotnego mielenia, granulowania, zagęszczania i suszenia biomasy, przy użyciu specjalnych granulatorów. Dzięki temu w niewielkich porcjach granulatu sprasowany został duży potencjał cieplny wyjściowej biomasy.

Jakość pelletu wynika między innymi z materiałów wyjściowych, użytych do jego wyprodukowania. Pellety dostępne na sambudrol.pl zostały wytworzone z trociny drewna iglastego, bez dodatków w postaci słomy, pestek lub innych form biomasy. Dzięki temu, wszystkie dostępne pellety mają wysoką wartość opałową, wynoszącą od 16,5 Mj/kg (pellet LAVA) do 18,5 Mj/kg (pellet EXCELLENT SELECTION). Ilość wytwarzanego przez nie popiołu wynosi od 0,9 do 0,3%. Specjaliści oceniają, że pellet drzewny jest obecnie najtańszym z dostępnych niewęglowych źródeł ciepła.

Ofertę SAM-BUD-ROL warto polecić zwłaszcza mieszkańcom miast, w których poziom zanieczyszczenia powietrza osiąga wysokie poziomy. Sytuacja ta dotyczy między innymi województwa opolskiego, w tym miast takich jak: Opole, Nysa czy Olesno, w których powiatach odnotowywano fatalną jakość powietrza przez całą zimę. Dzięki licznym składom opału SAM-BUD-ROL rozlokowanym na terenie całego województwa możesz z łatwością zaopatrzyć się w to ekologiczne paliwo. Należy wspomnieć, że w wyniku używania pelletu nie zostają wydzielone do atmosfery żadne szkodliwe substancje, a jedynym rezultatem spalania jest powstanie popiołu oraz niewielkiej ilości dwutlenku węgla.

Charakterystyka domów drewnianych z bali

0
Charakterystyka domów drewnianych z bali

Trudno się nie zgodzić, że domy drewniane z bali posiadają szczególny urok. Czy jednak oznacza to, że warto budować domy drewniane z bali? Czy drewno jest odpowiednim materiałem do budowy obiektów, które mają służyć przez cały rok? Warto wyjaśnić pewne wątpliwości, które dotyczą domów drewnianych z bali.

Wytrzymałość domów drewnianych z bali

Firmy jak Naturekodom, które oddają domy z bali pod klucz zapewniają, że są one nie mniej wytrzymałe, niż większość domów murowanych. Jak jest jednak w rzeczywistości? Wydaje się, że w twierdzeniu tym jest wiele prawdy. Rzeczywiście, domy drewniane mogą zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom, oraz świetnie znosić oddziaływanie wszelkich czynników atmosferycznych. Niestety jednak, nie zawsze tak jest.

Wszystko zależy tak naprawdę od wykorzystanych do budowy materiałów oraz od profesjonalizmu wykonawców. Nie każde drewno jest takie samo, poza tym, do łączenia poszczególnych elementów, czy też izolacji wykorzystuje się także materiały niedrewniane. Z pewnością nie warto oszczędzać na żadnych elementach konstrukcyjnych, gdyż obniża to jakość budowli. Najwyższej jakości drewno oraz pozostałe elementy konstrukcyjne gwarantują jednak długowieczność domu.

Temperatura w domach drewnianych całorocznych

Kolejną ważną kwestią jest temperatura panująca w domach drewnianych. Nie ma wątpliwości, że wiele z nich zimą bardzo trudno ogrzać. Czy wynika to jednak z parametrów drewna, czy też może z czegoś innego? Drewno generalnie jest materiałem o dość dobrych parametrach termoizolacyjnych. Dlaczego zatem w wielu domach drewnianych z bali jest zimno? Wynika to przeważnie z błędów konstrukcyjnych. Wskutek błędnie wykonanych czynności oraz wykorzystania nieodpowiednich materiałów powstają szczeliny, przez które przedostaje się zimno. Ponadto, nieprawidłowo wykonane bywają również pokrycia izolacyjne, które bez wątpienia są niezbędne.

Domy drewniane z bali jak najbardziej nadają się do zamieszkania na stałe. Komfort ich użytkowania jest bardzo duży, o ile konstrukcje zostały wykonane prawidłowo. Dlatego też, należy korzystać z usług jedynie najlepszych firm budowlanych. Niezwykle ważne są zarówno projekt budowli, jak i jego realizacja. Warto więc zawsze zbadać rynek i dowiedzieć się, jakie firmy, które oddają domy drewniane pod klucz są najwyżej cenione na rynku.

Mały stolik – obowiązkowy element wyposażenia salonu

0
Mały stolik - obowiązkowy element wyposażenia salonu

Stolik kawowy do salonu kojarzy się nadal wielu osobom – jak sama jego nazwa wskazuje – głównie z przyjmowaniem gości oraz delektowaniem się przy nim poobiednią kawą. Tymczasem mebel ten posiada znacznie bardziej wielofunkcyjne zastosowanie, dzięki czemu może on być użyteczny przez cały dzień. Oczywiście odpowiednio dobrany stolik może oprócz tego pięknie dopełnić każde wnętrze oraz stanowić swego rodzaju punkt centralny salonu. Podpowiadamy, jak połączyć walory użytkowe stolików kawowych z ich efektownym wyglądem.

Kolorystyka – postaw na kontrast lub spójność

Zdecydowanie najczęściej dobierając stolik kawowy stawiamy na model, który dopasowany będzie kolorystycznie do reszty mebli w salonie. Z pewnością dzięki takiemu rozwiązaniu całe wnętrze będzie wyglądać bardziej spójnie oraz naprawdę elegancko. Jednak jeśli preferujemy odważniejsze rozwiązanie aranżacyjne, możemy postawić na stolik w kontrastowym kolorze, który będzie odróżniał się od pozostałych mebli. W takiej roli świetnie sprawdzi się na przykład biała ława kawowa – dopasuje się do każdej kolorystyki wnętrza, a oprócz tego nada kącikowi wypoczynkowemu niepowtarzalną lekkość.

Stolik z półkami dla większego porządku

Czasy, w których na stoliku kawowym można było ustawić wyłącznie wazon z kwiatami, już dawno odeszły do lamusa. Obecnie można wybierać spośród wielu modeli, które pod głównym blatem posiadają praktyczne półki. Posiadają one zróżnicowane wymiary, dzięki czemu można na nich przechowywać między innymi książki, czasopisma czy też płyty z muzyką. W efekcie wszystkie te przedmioty można mieć stale pod ręką i korzystać z nich także wtedy, kiedy relaksujemy się na kanapie. Oprócz tego dużo szybciej można dzięki półkom posprzątać blat stolika, w razie wizyty niezapowiedzianych gości. Wygodne półki przydadzą się również w sytuacji, kiedy chcemy na kanapie w salonie przenocować gości – wtedy stolik kawowy z półkami doskonale sprawdzi się jako pojemny stolik nocny.

Lubisz zmiany? Wybierz stolik na kółkach

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, stoliki kawowe do salonu można łatwo przenosić w nowe miejsca. Osobom, które często zmieniają aranżacje swoich wnętrz z pewnością szczególnie zadowolone będą z nabycia stolika na kółkach, który można przesunąć w inne miejsce bez najmniejszego wysiłku. Stolik na kółkach to świetne rozwiązanie również w sytuacji, kiedy często urządzamy tzw. domówki, na których nasi goście często tańczą do wybranej przez nas muzyki. W takiej sytuacji stolik na środku salonu mógłby przeszkadzać, więc pożądana będzie możliwość jego szybkiego przesunięcia.

Sprawdź ofertę stolików kawowych w sklepie Akord: https://sklep.akord.net.pl/34-lawy-i-stoliki-kawowe

Jak zaplanować przestrzeń pod toalety mobilne w trakcie imprez plenerowych?

0
Jak zaplanować przestrzeń pod toalety mobilne w trakcie imprez plenerowych?

Zawsze decydując się na zamówienie toalet przenośnych, sprawdźmy certyfikaty i referencje firmy, której ofertę bierzemy pod uwagę. To właśnie podejście i profesjonalizm jej pracowników może sprawić, że przenośne toalety będą bardzo użytecznym, ale nieinwazyjnym elementem imprezy na świeżym powietrzu.

Wybór miejsca na sanitariaty

Jeśli nie mamy doświadczenia w planowaniu przestrzennym elementów imprez masowych, warto skonsultować się ze specjalistami. Ci bowiem wiedzą, jakie kryteria musi spełnić organizator eventu dla firmy oraz organizator imprezy masowej. Specjalistyczne firmy po wstępnych oględzinach, a nawet dokumentacji fotograficznej, od razu wybiorą idealne miejsce na ulokowanie sanitariatów. Takie, do którego z jednej strony łatwo będzie dotrzeć uczestnikom imprezy oraz takie, które nie będzie zanadto eksponowane.

Wydzielenie przestrzeni dla sanitariatów

Niezależnie od tego, gdzie odbywa się impreza – czy jest to restauracja, czy polana pod lasem w trakcie masowej imprezy, nikt nie chce jeść w pobliżu toalet. Ale przestrzeń na przenośne toalety nie tylko powinna być oddalona nieco od stanowisk gastronomicznych czy namiotów na imprezie plenerowej, powinna też być w odpowiedni sposób wydzielona. A to wydzielenie powinno polegać nie tylko na separacji od głównej części imprezy, ale także fizycznemu oddzieleniu przestrzeni, a to zapewnią różnego rodzaju barierki, które odetną przestrzeń “imprezową” od sanitarnej.

Barierki do przestrzeni sanitarnej

Wybór typów ogrodzenia przestrzeni sanitarnej od głównej imprezy jest spory. Możemy zdecydować się na ogrodzenia ażurowe o wysokości powyżej 2 metrów, z gęsto plecionym przęsłami, ale możemy wybrać też zwykłe lekkie barierki, które łatwo będzie przenieść w inne miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba. Są typy imprez oraz place budowy, gdzie szczególnie dobrze sprawdzą się ogrodzenia pełne, które składają się z paneli bez prześwitu z betonową stopą i są bardzo stabilne. To rozwiązanie dedykowane zwłaszcza placom budowy oraz imprezom, gdzie estetyka nie gra większej roli, a najważniejsze jest bezpieczeństwo. Na tego typu panelach z powodzeniem będzie można umieścić znaki komunikujące, w którą stronę się udać do sektora wydzielonego pod sceną lub gdzie znaleźć lokal gastronomiczny czy punkt informacyjny.

Serwis toalet

Jeśli wynajmujemy kilka czy kilkanaście toalet na imprezę plenerową, warto od razu ustalić z firmą wynajmującą rafik serwisowania. Profesjonalni dostawcy jak WC Serwis szybko ustalą, jak często w przypadku określonego typu imprezy konieczne będzie opróżnianie i czyszczenie toalet. To bardzo istotna kwestia, warunkująca komfort uczestników imprezy. Nie warto zdawać się na własne przeczucia, znacznie lepiej dostarczyć firmie wynajmującej mobilne WC informacje na temat typu i długości imprezy oraz ilości uczestników. Wszystko to pozwoli nam utrzymać toalety w czystości i zapewnić komfort ich użytkowania.

Typy gniazd multimedialnych

0
Typy gniazd multimedialnych

Wciąż rosnąca ilość sprzętów multimedialnych w naszych domach sprawia, że coraz więcej potrzebujemy gniazd multimedialnych. Jak wybrać odpowiednią ich ilość oraz dobrać jakościowo gniazda, z których będziemy korzystać przez długie lata?

Umiejscowienie gniazd multimedialnych

Skończyły się już czasy, kiedy wszystkie gniazda multimedialne ukryte były gdzieś za szafką pod telewizor w salonie, a gniazdo telefoniczne w przedpokoju, gdzie stał stacjonarny telefon. Dziś gniazda multimedialne przydają się w każdym pomieszczeniu, bo przecież wszędzie chcemy mieć nieograniczony dostęp do ekranów, z których korzystamy podczas korzystania z Internetu czy do muzyki.

Decydując się na konkretne typy gniazd, warto zadbać o to, by pochodziły one od jednego producenta. To nie tylko zapewni wysoką estetykę, ale również ułatwi montaż poszczególnych elementów. Tych dobrych producentów jest na rynku kilka, ale warto zainteresować się tymi, którzy w branży zarządzania energią i automatyce działają od lat i to z powodzeniem na całym świecie. Takim producentem jest Schneider Electric, w ofercie którego znajdziemy wszelkiego rodzaju gniazda multimedialne, jakie są w naszym domu potrzebne.

Gniazda multimedialne: antenowe i teleinformatyczne

Najpopularniejszymi, a zarazem najczęściej stosowanymi w domach gniazdami multimedialnymi są gniazda antenowe i teleinformatyczne. Te pierwsze odpowiadają za przesył sygnału radiowego, telewizyjnego i zapewniają, że w domu mamy dostęp do telewizji kablowej, te drugie są końcowym elementem sieci komputerowej.

W ofercie Schneider Electric znajdziemy zarówno gniazda końcowe, jak i przelotowe. Marka stosuje zaawansowane technologie, by uzyskać optymalny zacisk kabli w takich gniazdach, my zatem możemy skoncentrować się na decyzji, czy gniazdo będzie z ramką w kolorze antracytowym, czy może w kolorze aluminium.

Podobnie sytuacja ma się z gniazdami teleinformatycznymi, które w gruncie rzeczy w większości gospodarstw domowych będą po prostu gniazdami komputerowymi. Wystarczy więc zdecydować czy przyda nam się gniazdo podwójne czy pojedyncze i wybrać kolor.

Gniazdo multimedialne głośnikowe

Gniazda głośnikowe są spotykane coraz częściej, bo już na etapie prac wykończeniowych coraz więcej osób zastanawia się nad tym, by w przyszłości pozbywać się uciążliwych kabli. W instalacje głośnikowe i ich ostatni element, czyli gniazda głośnikowe warto wyposażać każde mieszkanie, bo nawet jeśli nie będziemy z niego korzystać na co dzień, ułatwimy sobie sprzątanie i nie ograniczymy przestrzeni, jeśli ukryjemy niezbędne kable pod tynkiem. W ofercie Schneider Electric mamy możliwość wykonania aż 36 kombinacji kolorystycznych, by dostosować kolor gniazda do ramki i całość do wystroju naszego wnętrza.

Pełną ofertę gniazd multimedialnych Schneider Electric znaleźć można na stronie e-sklepu Elektromarket Ania. Gniazdka multimedialne dostępne w elektromarkecie to produkty najwyższej jakości, posiadające wszelkie certyfikaty i spełniające normy europejskie.

Energooszczędne oświetlenie zewnętrzne – co warto o nim wiedzieć?

0
Energooszczędne oświetlenie zewnętrzne – co warto o nim wiedzieć?

Oświetlenie zewnętrzne zapewnia nie tylko bezpieczeństwo i odpowiednią jasność po zmroku na terenie ogrodu czy otaczającej budynek posesji, ale także pełni funkcję dekoracyjną. Jednak wiele osób rezygnuje z jego instalacji w obawie przed dużymi rachunkami za energię elektryczną. Niepotrzebnie – renomowani producenci zaprojektowali lampy i źródła światła, które gwarantują codzienną oszczędność prądu. Mowa oczywiście o oświetleniu LED. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!

Jak działa oświetlenie LED?

W przeciwieństwie do standardowych źródeł światła oświetlenie LED wykorzystuje specjalne białe diody elektroluminescencyjne, które zamknięto w konstrukcji o różnych kształtach i z dodatkiem popularnych rodzajów gwintów. Po włączeniu lampy jedna część wspomnianej diody rozpoczyna emisję światła o właściwej długości fali, co z kolei powoduje włączenie drugiego elementu – luminoforu. Tak powstałe wiązki łączą się w jedną, a następnie wytwarzają światło o różnych temperaturach barwowych bieli. Dzięki temu można uzyskać zarówno ciepłe, jak i zimne odcienie.

Dlaczego warto wybrać oświetlenie zewnętrzne LED?

Jeśli planujesz zakup opraw do swojego ogrodu, najlepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie zewnętrzne LED. To właśnie ono gwarantuje naprawdę dużą oszczędność i energii elektrycznej, i pieniędzy. W jaki sposób? Podczas użytkowania opraw z zainstalowaną żarówką, którą wyprodukowano zgodnie z nowoczesną technologią, możesz obniżyć zużycie prądu nawet o 90% w porównaniu do standardowych źródeł światła. To z kolei przekłada się nie tylko na niższe rachunki, ale także częstotliwość wymiany żarówek. Szacuje się, że akcesoria LED starczają na od kilkunastu do kilkudziesięciu razy dłużej!

Na tym jednak zalety oświetlenia zewnętrznego LED się nie kończą. Instalacja tego typu lamp jest również ekologicznym rozwiązaniem – dzięki nim nie tylko ograniczasz produkcję odpadów, ale także chronisz środowisko przed degradacją spowodowaną zastosowaniem szkodliwych substancji, np. rtęci, które wykorzystuje się w tradycyjnych świetlówkach. Nie musisz się jednak obawiać, że jakość światła ulegnie obniżeniu. Nowoczesna technologia gwarantuje tzw. widmo ciągłe i wysoki wskaźnik oddawania barw, a tym samym uzyskany strumień jest nieporównywalnie lepszy niż w przypadku zwykłych żarówek.

Energooszczędne lampy idealne do ogrodu i terenów otaczających obiekty

Już wiesz, że energooszczędne lampy LED są najlepszym dodatkiem do ogrodu i każdego innego terenu, który chciałbyś rozświetlić. Jakie modele i gdzie kupić? Najpopularniejszym rozwiązaniem są słupki ogrodowe, które zamówisz np. w sklepie Elektromag.pl. Stojące oprawy z powodzeniem rozświetlą ścieżkę do budynku i podjazd. Aby zadbać o odpowiednie oświetlenie wejścia do domu, wybierz kinkiety zewnętrzne, które można umieścić na elewacji obiektu. Doskonałym pomysłem jest wybór modeli z czujnikiem ruchu, dzięki któremu zapewnisz sobie dodatkową oszczędność energii, gwarantując, że lampa włączy się tylko wtedy, gdy będziesz w pobliżu.

Rolety rzymskie – modne i niezwykle funkcjonalne ozdoby okienne

0
Rolety rzymskie - modne i niezwykle funkcjonalne ozdoby okienne

Wśród wielu dostępnych rodzajów dekoracji okiennych na szczególną uwagę zasługują rolety rzymskie. Tego typu ozdoby nie tylko doskonale uzupełniają całą aranżację wnętrza, ale przede wszystkim okazują się być wyjątkowo praktyczne oraz funkcjonalne. Warto również zauważyć, że stanowią świetną alternatywę dla klasycznych firanek albo zasłon. Ze względu na różnorodność metod zwijania materiału oraz duży wybór tkanin, staną się także doskonałym elementem nadającym pomieszczeniu odpowiedniego charakteru i klasy.
Dlaczego warto zamontować rolety rzymskie w mieszkaniu?

Głównym zadaniem rolet rzymskich jest skuteczna ochrona pomieszczenia przed promieniami słonecznymi. Dzięki posiadaniu charakterystycznej struktury, umożliwiającej mocne zaciemnienie wnętrza, okażą się również doskonałym sposobem na zapewnienie sobie odrobiny prywatności. Ponadto, rolety rzymskie są wyjątkowo łatwe w montażu, nie wymagają specjalistycznego czyszczenia oraz trudnego w obsłudze sterowania. Skutecznie można nimi ozdobić nie tylko mieszkania i domy, ale również hotele, restauracje czy biura.
Wybór dostępnych modeli rolet rzymskich jest naprawdę ogromny. Różnią się one przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane, fałdowaniem tkanin, a także  rodzajem montażu. Dzięki temu, bez żadnego problemu dopasują się do każdego rodzaju pomieszczenia oraz aranżacji wnętrza.
W jaki sposób montuje się rolety rzymskie?

Montaż rolet rzymskich nie należy do najbardziej skomplikowanych, dlatego bez problemu poradzą sobie z nim również totalni amatorzy. Wystarczy tutaj jedynie odpowiednio zamocować rzep do szyny, która znajduje się przy oknie, suficie bądź ścianie. W razie potrzeby, równie łatwo jest je potem zdjąć, wyczyścić i zawiesić ponownie.
Najbardziej klasyczne rolety rzymskie sterowane są manualnie przy użyciu linki lub łańcuszka. Powoli odchodzi się jednak od tego typu rozwiązań, na rzecz bardziej nowoczesnych modeli elektrycznych. Takie dekoracje okażą się szczególnie przydatne w przypadku niezwykle wysokich miejsc, w których tradycyjne sterowanie byłoby praktycznie niemożliwe. Elektryczne rolety rzymskie kierowane są za pomocą pilota radiowego lub zdalnego włącznika, jednocześnie zapewniając przy tym najwyższy komfort ich użytkowania. Problemów z instalacją rolet nie mają osoby zakupujące rolety rzymskie u renomowanych dystrybutorów. Firmy te, np. Winrol – https://www.winrol.com.pl/rolety-rzymskie/ – oferują także profesjonalny montaż.

rolety rzymskie
Rolety rzymskie doskonałą ozdobą każdego pomieszczenia

Ciągle rosnąca popularność rolet rzymskich, wynika przede wszystkim z ich niezwykłej elegancji i klasy. Te dekoracje bowiem nie tylko ochronią wnętrze przed zbyt dużą ilością światła, ale okażą się również wyjątkową ozdobą pomieszczenia. Rolety rzymskie wykonane z materiałów najwyższej jakości, świetnie sprawdzą się w salonach dziennych i sypialniach. Efektywne fałdowania tkanin sprawiają, że takie dekoracje okienne równie dobrze prezentują się zarówno wtedy jak są opuszczone i kiedy są podciągnięte. Zwinięte rolety niezwykle estetycznie nakładają się jedna na drugą, jednocześnie tworząc przy tym przepiękny wachlarz. Dzięki tej niezwykłej funkcjonalności, można więc stworzyć dowolną aranżacja wnętrza, jednocześnie nie martwiąc się przy tym o zbyt intensywnie wpadające do pomieszczenia światło.

Autor: Alicja Błysk

Agregaty malarskie firmy Wagner — przegląd oferty

0
Agregat Malarski Wagner ProSpray 3.21

Agregaty malarskie firmy Wagner cechuje solidne wykonanie i wysoka wydajność. Zakład ten od wielu lat produkuje najwyższej klasy urządzenia, które cieszą się niesłabnącą popularnością nie tylko wśród profesjonalistów, ale też hobbystycznych entuzjastów malowania.

W poniższym tekście przyjrzymy się nieco bliżej samej firmie a także przedstawimy krótki przegląd agregatów malarskich firmy Wagner.

O firmie

Firma Wagner rozpoczęła swoją działalność ponad 60 lat temu w Szwajcarii. Obecnie jest przedsiębiorstwem o światowym zasięgu i zatrudnia około 1300 osób. Wciąż pozostaje wiodącym na rynku dostawcą wysokorozwiniętych technologicznie maszyn i urządzeń do nanoszenia powłok lakierniczych farbami ciekłymi i proszkowymi. Aktualnie posiada 9 zakładów produkcyjnych, 19 międzynarodowych spółek handlowych i około 50 przedstawicielstw krajowych.

Swoje pierwsze przedstawicielstwo w Polsce otworzyła w 1989 roku. Prowadziło ono sprzedaż i serwis urządzeń z segmentu “Standard” (lakiernictwo ciekłe). Kolejne dwa lata przyniosły ze sobą rozszerzenie oferty o programy “System” (lakiernictwo proszkowe) i “Consumer” (urządzenia do malowania dla majsterkowiczów). W latach 1994, 1998, 2003 i 2004 otwarto kolejne przedstawicielstwa w Wieluniu, Gdyni, Warszawie i Bielawie. W 2005 roku polski oddział rozpoczął dystrybucję i serwis produktów należących do koncernu Wagner marek Titan i Speeflo. PUT Wagner – Service w 2007 roku otrzymało nagrodę dla najlepszego dealera J.Wagner GmbH. Polski oddział nadal się rozwijał i w 2012 podpisał umowę z firmą Fanuc Robotics. Dotyczyła ona sprzedaży robotów lakierniczych i utworzenia działu systemów automatycznych ciekłych. Rozwój ten trwa do dziś, a polski oddział firmy Wagner zatrudnia ponad 60 osób.

Przegląd oferty

Jak już wspomniano we wstępie, maszyny marki Wagner mają szerokie zastosowanie. W jej ofercie można znaleźć wszystko od niewielkich agregatów stworzony z myślą o majsterkowiczach po profesjonalny sprzęt malarsko-szpachlarski o mocy przekraczającej 3 kW. Przedstawione w tej części tekstu modele można znaleźć w ofercie BMB Technologie. Przytoczone dane techniczne podajemy za ich stroną internetową.

Wagner Project Pro 117

Przeznaczony do równomiernego i komfortowego nakładania farby półprofesjonalny agregat malarski. Działa dzięki wydajnej pompie tłokowej typu airless. Jego niewielkie rozmiary i stosunkowo długi wąż (7,5 m) sprawiają, że można go używać w niemal każdych warunkach. Nie bez znaczenia jest także fakt, że urządzenie to jest proste i intuicyjne w obsłudze.

Dane techniczne:

Wydajność: 0,95 l/min

Rozmiar dyszy 0,015″

Długość węża w standardzie: 7,5 m

Moc: 550 W

Ciśnienie max.: 200 bar

Zasilanie: 230 V

Waga: 12 kg

Agregat Wagner Project Pro 117

Wagner ProSpray (PS) 3.21

Hydrodynamiczny agregat malarski napędzany nowoczesnym silnikiem BDC. Ma wbudowany potencjometr, umożliwiający elektroniczną regulację ciśnienia. System airless sprawia, że farba jest tłoczona bez udziału powietrza. Dodatkową zaletą jest też zastosowanie podwójnej dyszy typu 2SpeedTip. Umożliwia ona malowanie wąskim lub szerokim strumieniem bez konieczności wymiany dyszy.

Urządzenie to może pracować z szeroką gamą farb — dyspersyjnymi, olejnymi, podkładowymi, bejcami, lakierami, lakierobejcami, emulsjami, lateksowymi, silikatowymi, silikonowymi, a nawet elewacyjnymi do średnicy dyszy 0,023”. Agregat ten jest przeznaczony do pracy w układzie z jednym pistoletem.

Dane techniczne:

Moc silnika: 1,03 kW

Napięcie: 230V/50Hz

Waga: 16 kg

Maksymalna wydajność: 2,0 l/min

Maksymalny rozmiar dyszy: 0,023″

Max. ciśnienie pracy: 221 bar

Długość węża: 15 mb

Agregat Malarski Wagner ProSpray 3.21

Wagner ProSpray (PS) 3.25

Hydrodynamiczny agregat malarski o nowoczesnym silniku bezszczotkowym. Farba tłoczona jest w nim w systemie airless. Wyposażony jest w ciekłokrystaliczny panel wyświetlacza, a wbudowany potencjometr reguluje elektronicznie ciśnienie. Utrzymanie stałych parametrów podczas pracy jest możliwe dzięki Cyfrowemu Elektronicznemu Systemowi Kontroli Natrysku (DESC). Wyposażony jest też w dyszę typu 2SpeedTip.

Agregat jest przeznaczony do pracy w układzie z jednym pistoletem. Można nim malować różnymi rodzajami farb — silikonowymi, dyspersyjnymi, lateksowymi, olejnymi, podkładowymi, lakierami, bejcami, lakierobejcami, emulsjami, silikatowymi, a nawet elewacyjnymi.

Dane techniczne:

Moc silnika: 1,1 kW

Napięcie: 230V/50Hz

Waga: 25,5 kg

Maksymalna wydajność: 2,6 l/min

Max. rozmiar dyszy: 0,027″

Maksymalne ciśnienie pracy: 221 bar

Długość węża: 15 mb

Agregat Malarski Wagner ProSpray 3.25 Wersja High Rider

Wagner ProSpray 3.39

Podobnie jak inne modele z rodziny ProSpray jest to agregat hydrodynamiczny z nowoczesnym bezszczotkowym silnikiem. Ma wbudowany potencjometr i ciekłokrystaliczny panel wyświetlacza. Nad parametrami aplikacji czuwa wspomniany już system DESC. Również w tym modelu zastosowano system airless.

Agregat ten jest też wyposażony w wymienny moduł pompy farby. Dzięki temu możliwa jest szybka jej wymiana na stanowisku pracy. Można nim malować wszystkimi rodzajami farb wymienionymi przy dwóch poprzednich modelach. W przeciwieństwie do nich pozwala także pracować z cięższym materiałem jak farby antykorozyjne oraz szpachle polimerowe i akrylowe. Przeznaczony jest do pracy w układzie z dwoma pistoletami.

Dane techniczne:

Moc silnika: 1,65 kW

Napięcie: 230V/50Hz

Waga: 44 kg

Max. wydajność: 5,0 l/min

Maksymalny rozmiar dyszy: 0,039″

Maksymalne ciśnienie pracy: 221 bar

Długość węża: 15 mb

Agregat Malarsko-Szpachlarski Wagner ProSpray 3.39

Wagner Heavy Coat (HC) 950

W pełni wyposażony, hydrodynamiczny agregat malarsko-szpachlarski. Podobnie jak w innych modelach marki Wagner, zastosowano w nim system airless. Może występować w dwóch wersjach silnika — elektrycznej (HC 950 E) lub spalinowej (HC 950 G). Pompa jest w nim napędzana hydraulicznie. Zastosowanie tego rodzaju napędu pozwala dwukrotnie wydłużyć eksploatację tłoka, cylindra oraz uszczelniaczy. Ciśnienie reguluje się dzięki mechanicznemu pokrętłu regulacyjnemu. W zestawie dołączony jest kompaktowy wózek ułatwiający przemieszczanie urządzenia.

Z pomocą tego agregatu można nakładać wszystkie wymienione już rodzaje farb, a także grunty bitumiczne i materiały bitumiczne jednoskładnikowe. Może pracować w układzie z trzema pistoletami.

Dane techniczne:

– Agregat malarski HC 950 E

Moc: 3,6 kW

Napięcie: 230 V

Max. ciśnienie: 250 bar

Waga: 83 kg / 84,5 kg z SSP

Maksymalna wydajność: 6,6 l/min

Max. rozmiar dyszy 1 pistolet: 0,052″

– Agregat malarski HC 950 G

Moc: 4,1 kW

Napięcie: 5,5 PS benzyna Honda

Max. ciśnienie: 250 bar

Waga: 76 kg / 77,5 kg z SSP

Maksymalna wydajność: 8 l/min

Max. rozmiar dyszy 1 pistolet: 0,052″

Długość węża w obu wersjach: 15 mb

Agregat Malarsko-Szpachlarski Wagner Heavy Coat 950

Podsumowanie

Produkty firmy Wagner są cenione ze względu na wysoką jakość wykonania i zastosowanie najnowszych technologii. Maszyny tej marki mogą poszczycić się bardzo dużą wydajnością pracy przy łatwej obsłudze urządzenia. Dzięki temu produkty te zadowolą nawet najbardziej wymagających profesjonalistów branży malarskiej i wykończeniowej.

Systemu alarmowe zabezpieczeniem naszego domu

0
Systemu alarmowe zabezpieczeniem naszego domu

Każdy z nas chce, aby nasz dom był odpowiednio zabezpieczony przed włamaniami. Niestety każdy z nas może paść ofiarą napadu i kradzieży naszego mienia. Jeżeli chcemy się przed tym zabezpieczyć, należy pamiętać o kilku rzeczach.

Po pierwsze, nie udostępniajmy do publicznego wglądu zdjęć naszych rzeczy, które są wysokiej wartości pieniężnej. Warto jest zastosować na portalach społecznościowych zabezpieczenia, by niepowołane osoby nie mogły zobaczyć naszych profili ani tego, co udostępniamy. Dzięki temu możemy zniwelować szansę, że ktoś nieodpowiedni zainteresuje się nami i naszym mieniem, w efekcie czego zechce zrobić „skok” na nasz dom. Poza tym należy pilnować, by unikać wpuszczania do naszego domu nieznanych i podejrzanych ludzi, którzy mogą robić rozeznanie, czy posiadamy coś wartościowego.

Jednak fakt jest taki, że spora część włamań jest po prostu przypadkowa i takie działania nie wystarczą, aby skutecznie zapewnić sobie bezpieczeństwo. Dlatego ważniejszą sprawą jest, by zabezpieczyć wejście do naszego domu ogrodzeniem posesji z furtką, albo – jeżeli nie mamy takiej możliwości – przynajmniej zamontować solidne, antywłamaniowe drzwi wejściowe i rolety antywłamaniowe, które skutecznie zniechęcą potencjalnych złodziei do zainteresowania się naszą posesją.

Oczywiście ostatecznym i najbezpieczniejszym sposobem dającym nam gwarancję bezpieczeństwa są systemy sygnalizacji włamania i napadu. Takie systemy alarmowe działają w taki sposób, że w momencie gdy nie powinien występować ruch na terenie naszej posesji, wysyłany jest sygnał do centrali o możliwym zagrożeniu. Informowane są odpowiednie służby i dzięki temu mogą odpowiednio szybko znaleźć się w miejscu zdarzenia. To świetny sposób na zapewnienie sobie spokojnego wyjazdu do rodziny czy urlopu bez konieczności proszenia sąsiadów o kontrolowanie, czy wszystko w porządku z naszym domem. Systemy alarmowe możemy zakupić przykładowo w tym sklepie sklep-ecsystem.pl i wynająć odpowiednią firmę, aby zamontowała go na terenie naszej posesji.

Systemy sygnalizacji włamania i napadu to najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie naszego domu i najlepsza gwarancja bezpieczeństwa dla nas i naszego mienia. Jest to pewien wydatek pieniężny, lecz nie ukrywajmy – bezpieczeństwo jest priorytetem i każdy sposób na zapewnienie sobie możliwości uniknięcia traumy związanej z ewentualnym włamaniem, napaścią czy kradzieżą, jest bezcenny. Dlatego warto zainwestować w systemy alarmowe, aby nasz dom był zawsze bezpieczny.

Rodzaje żurawi budowlanych

0
żuraw wieżowy

Żurawie są zazwyczaj pierwszym, co rzuca się w oczy na każdym placu budowy. Te maszyny są jednym z podstawowych urządzeń wykorzystywanych w budownictwie. Znacznie ułatwiają one realizację wielu robót budowlanych oraz przyspieszają cały proces powstawania nowych budynków. Żurawie budowlane można klasyfikować na wiele sposobów, m.in. pod względem parametrów (np. udźwig czy wysokość podnoszenia), budowy czy typu. Poniżej przedstawimy pokrótce podstawowe rodzaje tych maszyn.

Żurawie wieżowe

Żurawie budowlane to sprzęt, który zazwyczaj znajduje zastosowanie na większych placach budów. Coraz częściej pojawiają się jednak ich pomniejszone wersje, wykorzystywane np. przy budowie domów jednorodzinnych. Żurawie tego typu nie mają możliwości poruszania się po placu budowy — każdorazowa zmiana ich umiejscowienia wiąże się z koniecznością demontażu i powtórnego zmontowania żurawia w nowym miejscu. Jest to czasochłonny i generujący wysokie koszty proces.

Minusy te bledną jednak w zestawieniu z bardzo dużym zasięgiem pracy i brakiem konieczności układania dróg technologicznych. Przekłada się to też na niższą cenę roboczogodziny.

żuraw wieżowy

Żurawie samojezdne (kołowe)

Jak wskazuje ich nazwa, żurawie tego typu mogą przemieszczać się samodzielnie tak po placach budowy, jak i drogach publicznych. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie konieczne jest częste zmienianie położenia dźwigu, np. przy obsłudze pracowników w kilku miejscach placu budowy. Taka mobilność będzie oczywistą zaletą maszyn tego typu, gdyż odpadają wtedy koszty związane ze składaniem i rozkładaniem dźwigu. Znacznie skraca to też czas potrzebny na zmianę położenia żurawia. Mobilne dźwigi mogą występować w różnych rozmiarach, co pozwala dobrać sprzęt do indywidualnych potrzeb każdej budowy.

Niestety ruchomość dźwigu ma też wady. Przede wszystkim większość żurawi kołowych ma wyraźnie mniejszy zasięg pracy (wysięg) od modeli wieżowych. Można oczywiście spotkać także mobilne maszyny o zasięgu porównywalnym do tych stacjonarnych, jednak trzeba liczyć się z bardzo dużymi kosztami wynajmu takiego urządzenia. Również cena roboczogodziny w przypadku żurawi mobilnych będzie zazwyczaj wyższa. Dodatkowo sprawne poruszanie się po placu budowy wymagać będzie wytyczenia i utrzymywania dróg technologicznych.

Inne kryteria podziału żurawi budowlanych

Oprócz przedstawionego powyżej podstawowego podziału żurawi budowlanych, do często stosowanych i bardziej szczegółowych kryteriów należą też: miejsce obrotu, typ wysięgnika, czy sposób montażu.

Miejsce obrotu

Ta kategoria wyróżnia dwa rodzaje żurawi — górno- i dolnoobrotowe. W tych pierwszych obrotowi podlega wyłącznie wysięgnik z kabiną, w drugich zaś obraca się cała konstrukcja.

Typ wysięgnika

W przypadku tego kryterium również mamy do czynienia z dwoma rodzajami — o wysięgniku wychylnym lub wodzakowym. Te drugie dzielą się dodatkowo na bezodciągowe i odciągowe.

Sposób montażu

Tutaj mamy podział na żurawie samomontujące się i montowane przy użyciu dźwigu pomocniczego. Montaż tych pierwszych jest znacznie szybszy i nie wymaga dodatkowych żurawi pomocniczych.

Podsumowanie

Istnieje wiele kategorii podziału żurawi budowlanych, jednak najczęściej spotykany jest prosty podział na stacjonarne i przejezdne. Dobór odpowiedniego do potrzeb żurawia to bardzo ważna kwestia. Trzeba wziąć przy tym pod uwagę nie tylko warunki panujące na placu budowy, ale też wszelkie parametry samych maszyn. Jest to bardzo odpowiedzialne zadanie, od którego zależy bezpieczeństwo pracy. Dobrze jest więc zdać się w tej materii na fachowców.

ZOBACZ TEŻ