Stan deweloperski czy pod klucz? Co wybrać?

0
wizualizacja osiedla Nowy Port, Inkom S.A.

Decyzja o kupnie własnego mieszkania dla większości osób jest decyzją życia. Wiąże się z dużym wyzwaniem finansowym i logistycznym. Kupując mieszkanie trzeba brać pod uwagę dostępne zasoby pieniężne i sytuację rodzinną. Nie wystarczy tylko uwzględnienie  obecnego statusu rodziny, trzeba także brać pod uwagę przyszłość. Bez sensu jest zmieniać mieszkanie po urodzeniu każdego dziecka, bo pociąga to za sobą dodatkowe koszty. Zakup własnego mieszkania jest procesem wieloetapowym, trwającym w czasie. Każda decyzją wymaga przemyślenia i rozpatrzenia kilku wariantów. Bez fachowej wiedzy nie jest to łatwe, dlatego podpowiadamy, jak dokonać właściwych wyborów.

Jak wybrać dewelopera, by nie mieć kłopotów?

W każdym większym mieście działa kilka lub kilkanaście firm inwestorskich, które oferują mieszkania do sprzedaży. Zachęcają dobrą lokalizacją, promocyjnymi cenami, dogodnymi warunkami spłaty mieszkania. Brzmi zachęcająco, ale należy powiedzieć “sprawdzam”.

Zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeprowadzić weryfikację dewelopera. Można dokonać tego na różne sposoby:

  • formalne,
  • nieformalne.

Pod względem formalnym sprawdzamy przede wszystkim kondycję finansową firmy, czyli systematyczne regulowanie składek ZUS, składek do US, zdolność finansową. Można sprawdzić dewelopera w KRD, BIG, Vindicat lub na giełdzie długów. Wszelkie zaległości powinny uruchomić sygnał ostrzegawczy przed podpisaniem umowy.

Zdolność finansowa inwestora to jedno, a solidne wywiązywanie się z umowy to drugie. Warto więc sprawdzić opinie innych klientów na forach, w mediach społecznościowych i udać się na wizję lokalną, czyli sprawdzić wcześniejsze lokalizacje.

Zgromadzone informacje na temat działalności przedsiębiorcy i realizowanych przez niego inwestycji ułatwiają podjęcie ostatecznej decyzji wyboru dewelopera.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Wiele osób uważa, że kupując mieszkanie od dewelopera skazane są na gotowe oferty. Oczywiście wybór takiej opcji jest najłatwiejszy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszkania kupowane na rynku pierwotnym były mieszkaniami marzeń. Wymaga to jednak rozważenia kilku wariantów do wyboru, policzenia kosztów finansowych, przeanalizowania wszystkich zalet i wad.

Lokalizacja

Nie ulega kwestii, że mieszkania usytuowane w centrum miast są najdroższe. Na cenę wpływają przede wszystkim koszty zakupu terenów pod inwestycje. Najczęściej są to też inwestycje dotyczące pojedynczych bloków, które są droższe.

Mieszkania zlokalizowane na obrzeżach miasta są tańsze, ale przy ich wyborze trzeba brać pod uwagę połączenia komunikacyjne. Do wyboru jest komunikacja miejska (tania i stosunkowo szybka) lub dojazd własnym samochodem. Ta ostatnia opcja jest droższa i czasami naraża na stanie w kilometrowych korkach. Tylko lokalizacje położone w niewielkiej odległości od głównych dróg komunikacyjnych w mieście zapewniają dotarcie do pracy na czas.

Przykładem osiedli zlokalizowanych w dogodnym miejscu jest Nowy Port od dewelopera Inkom S.A – https://inkomsa.pl/. Miejsce znajduje się na obrzeżach miasta, jest idealne dla rodzin z dziećmi, emerytów a także osób młodych ceniących sobie ciszę i spokój.

wizualizacja osiedla Nowy Port, Inkom S.A.

Infrastruktura

To bardzo ważna kwestia pod kątem wygody życia codziennego. Sklepy w niedalekiej odległości umożliwiają szybkie i sprawne robienie codziennych zakupów. Jeszcze większe znaczenie ma bliskie usytuowanie przedszkoli i szkół. Ich bliskie położenie pozwala na oszczędność czasu przy dowożeniu dzieci i ich odbieraniu ze szkoły.

Deweloperzy coraz większą wagę przywiązują do otoczenia inwestycji, czyli zasobów zielonych i miejsc do rekreacji. Na pewno fitness club, siłownia, basen, place zabaw dla dzieci znajdujące się w niedalekiej odległości są dodatkowym atutem.

Patrz w przyszłość

Mieszkanie kupujemy będąc w określonej sytuacji rodzinnej. Małżeństwo bezdzietne lub z jednym dzieckiem, para pozostająca w związku od kilku lat najczęściej wybierają mieszkania dwupokojowe. To dobry wybór, jeżeli nie bierzemy pod uwagę powiększenia rodziny.

Znacznie lepszym rozwiązaniem są mieszkania 3-pokojowe. Nawet jeżeli rodzina się nie powiększy, to jeden pokój można przeznaczyć na gabinet do pracy, pracownię artystyczną.

Stan deweloperski – pojęcie niejednoznaczne

W przepisach prawnych nie ma jasnego określenia stanu deweloperskiego, powoduje to duże zróżnicowanie interpretacyjne. W związku z tym mieszkanie od dewelopera może mieć różny standard. U jednych inwestorów mieszkanie w takim stanie będzie oznaczało wstawienie drzwi zewnętrznych, okien, wytynkowane ściany, wylewki pod podłogi i przyłącza podstawowych instalacji.

Inni w swojej ofercie zaproponują drzwi wewnętrzne, podłączenie do sieci internetowej, telewizji kablowej.

Istotne zapisy w umowie

Ponieważ w ustawie status stanu deweloperskiego nie jest zdefiniowany, wszyscy amatorzy nabycia mieszkania od inwestora powinni szczególną uwagę zwrócić na umowę, a zwłaszcza na załączniki. To w nich są ściśle określone standardy oddawanych mieszkań. Zakres wykonanych prac, najczęściej jest to jednak tzw. stan surowy zamknięty.

Mieszkania w stanie inwestorskim wymagają wykończenia. Trzeba pomalować ściany, ułożyć podłogi oraz flizy w kuchni i łazience. Wymaga to czasu, a więc wprowadzenie się możliwe jest dopiero po ukończeniu tych prac, co może zająć nawet kilka miesięcy.

Mieszkanie pod klucz

Nowe mieszkanie wykończone pod klucz to mieszkanie, do którego można wprowadzić się natychmiast. Wystarczy wstawić meble i zamieszkać. Wiele osób obawia się, że kupując takie mieszkanie muszą dużo więcej zapłacić, a jakość wykończenia nie zawsze będzie zadowalająca.

mieszkanie od dewelopera gotowe do zamieszkania

Jakość materiałów

Inwestor oferujący mieszkanie pod klucz zapewnia jego całkowite wykończenie. Pomalowane zostaną ściany, ułożone podłogi, ułożone flizy, zamontowana armatura w kuchni i łazienkach wraz z białym montażem. Zamawianie większych ilości stwarza mu możliwość negocjowania atrakcyjnych cen, dlatego deweloper zawsze uzyska dużo niższe ceny niż klient indywidualny w markecie. To pozwala mu to także na wybieranie materiałów wysokiej jakości.

Jakość wykonania 

Firmy budujące mieszkania na sprzedaż najczęściej podejmują długofalową współpracę z wykonawcami, którzy gwarantują wysoką jakość. Dla wykonawców to atrakcyjna forma pozyskiwania zleceń. Choć stawka za wykonanie prac może być niższa, to zagwarantowane mają stałe zlecenie na dłuższy czas. W umowie zawarte są także zapisy dotyczące jakości usług i gwarancji. Nie ma więc problemu z naprawą ewentualnych usterek w ramach gwarancji.

Możliwość własnej aranżacji

Mieszkanie  pod klucz daje kupującym możliwość ingerencji w jego aranżację. Klienci mogą kształtować wnętrza za pomocą ustawienia ścianek działowych, wyboru materiałów wykończeniowych pod względem wzornictwa i ich jakości.

Co się bardziej opłaca

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Mieszkania w stanie zamkniętym wymagają wykończenia, a więc zakupu materiałów i najęcia fachowców. Osoby, które potrafią same wykonać podłogi, ułożyć flizy, zaoszczędzą finansowo, ale z drugiej strony poświęcą dodatkowy czas, którego często brakuje lub który można poświęcić dzieciom. Jednak większość amatorów własnego mieszkania musi prace wykończeniowe zlecić innym osobom, a godzina pracy fachowca czasami przekracza kilka razy cenę materiału.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym nie jest sprawą prostą. Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba usiąść z kalkulatorem w ręce i przeliczyć różne warianty. Wiadomo, że inwestor zawsze wynegocjuje korzystne ceny na materiały i robociznę i w efekcie mieszkanie pod klucz może okazać się tańsze niż w stanie deweloperskim. Dodatkowo w przypadku korzystania z kredytu można w jego wysokość wliczyć koszty wykończenia. Od kilku lat coraz więcej osób decyduje się na kupno mieszkania pod klucz doceniając wygodę i szybszą możliwość przeprowadzenia się do własnego lokum.

Wieża chłodnicza – czym jest i jak działa?

0
Wieża chłodnicza – czym jest i jak działa?

Coraz częściej można zauważyć stosowanie wież chłodniczych w systemach klimatyzacyjnych. Obecnie właściciele sklepów, dużych biurowców oraz innych pomieszczeń, które wymagają zastosowania klimatyzacji, szukają coraz bardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań klimatyzacyjnych. Jakie zatem korzyści niesie ze sobą zastosowanie tego typu rozwiązań? Zacznijmy od wytłumaczenia podstawowych zasad działania wież chłodniczych.

Jak działa wieża chłodnicza?

Głównym zadaniem wieży chłodniczej jest chłodzenie wody chłodzącej. Być może brzmi to zawile, jednak tak naprawdę nie jest to skomplikowany system. Wieże chłodnicze, zwane także chłodniami wyparnymi, składają się z wentylatora oraz tryskaczy. Czasami można też zauważyć projekty z wbudowanymi wężownicami lub basenami. Istnieje kilka rodzajów chłodni wyparnych: otwartego i zamkniętego typu, wyporowe, hybrydowe oraz mieszane. Podstawowa różnica między tymi typami dotyczy budowy oraz wielkości całego systemu.

Główna zasada działania opiera się na wymianie temperatury między krążącą w systemie wodą a powietrzem. Woda jest tutaj czynnikiem chłodzącym, który ma odpowiednio niską temperaturę. W ten sposób do pomieszczeń nawiewane jest chłodne powietrze. Na początku jest ono pobierane z otoczenia zewnętrznego. Powietrze to jest jednak chłodniejsze niż woda, która jest dostarczana do wieży chłodniczej. W momencie spotkania wody i powietrza następuje wymiana ciepła. Chłodna woda spada wtedy do basenu, a ogrzane powietrze zostaje wypchnięte na zewnątrz całego systemu. Schłodzona ciecz jest wtedy z powrotem pompowana do systemu klimatyzacyjnego.

Jak działa wieża chłodnicza

Korzyści stosowania wieży chłodniczej

Systemy, w których są zastosowane chłodnie wyparne, są bardziej wydajne, a przy tym ekonomiczne. Zużywają dużo mniej energii niż inne rozwiązania, które powoli odchodzą do lamusa. Oprócz tego jest to bardzo dobra opcja w naszym kraju, gdzie pogoda jest dość zmienna. Umiarkowany klimat Polski charakteryzuje się częstymi zmianami temperatur. W związku z tym w systemach klimatyzacyjnych potrzebne są technologie, które pozwalają na szybkie i łatwe konfigurowanie parametrów. Takim rozwiązaniem jest właśnie zastosowanie wieży chłodniczej. Dodatkowo jest to bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązanie niż bardziej tradycyjne freonowe systemy klimatyzacyjne.

Kto może wykonać taką instalację?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zastosowanie tego typu technologii, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy Energycool. Przedsiębiorstwo oferuje sprzedaż, montaż oraz wsparcie techniczne podczas konserwacji. Dodatkowo każdy projekt jest tworzony indywidualnie, aby był dopasowany do możliwości technicznych budynku, w którym ma być zainstalowany. Firma zapewnia wykorzystanie materiałów najlepszej jakości. Istotna jest także możliwość skorzystania z fachowych porad profesjonalnej kadry pracowniczej, która chętnie przedstawi wszystkie aspekty projektu oraz korzyści ekonomiczne, jakie płyną z zastosowania takiej technologii.

Więcej o wieżach chłodniczych przeczytasz tutaj.

Dlaczego sejf to dobry pomysł

0
Dlaczego sejf to dobry pomysł

Każdy z nas posiada wartościowe rzeczy, które mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Chociaż często kojarzymy sejfy z filmami akcji, z bankami lub dużym bogactwem materialnym jego posiadacza to znajdują one zastosowanie wśród większości z nas.

Postaw na sejf

Sejfy do przechowywania wartościowych rzeczy nie muszę być stosowane do trzymania w nich pieniędzy czy biżuterii. Prowadząc własną działalność gospodarczą, pracują w korporacji czy mając ważne dokumenty również powinniśmy pomyśleć o sejfie, w którym będziemy mogli bezpiecznie schować tego typu rzeczy.

Jest to szczególnie ważne, gdy opuszczamy swój dom, pozostawiając w nim nasze komputery. Włamywacz kradnąc komputer nie robi tego dla pilików i danych na nich przechowywanych tylko dla wartości samego sprzętu. Może się okazać, że ilość włożonej pracy w pliki znajdujące się na komputerze mają dla nas znacznie wyższą wartość aniżeli komputer. Jeżeli potrzebujemy dużo miejsca, to dobrą alternatywą będą szafy pancerne.

Jaki sejf zakupić

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup sejfu, to zastanawiasz się jaki sejf kupić. Jest to zależne, od jakiej tego, jakiej ochrony oczekujemy. Na rynku dostępne są sejfy o różnej wytrzymałości i innych miejscach przeznaczenia. Należy uwzględnić jego trwałość. Skala wytrzymałości sejfu rozpoczyna się od oznaczenia S1 przez S2 przechodząc w cyfry rzymskie i kończąc na cyfrze X. Sejfy S1 są najmniej trwałe i najmniej bezpieczne.

Możemy zakupić sejf, który będzie umieszczony w ścianie, wtedy należy uwzględnić to już na samym etapie projektowania domu. Możemy umieścić go w posiadanych meblach lub zakupić opcję wolnostojącą. Taki sejf może też zostać odpowiednio przymocowany do podłogi, tak aby nie było możliwym jego zabranie.

Inne korzyści

Jeżeli już wiesz jaki sejf kupić oraz czy szafy pancerne to dobre rozwiązanie dla Ciebie to zwróćmy uwagę na inne korzyści. Współczesne sejfy do przechowywania wartościowych rzeczy to nie tylko ochrona wartościowych rzeczy przed włamywaczami to również zabezpieczenie przed wypadkami i katastrofami pogodowymi. Część dostępnych na runku sejfów może przetrwać pożar domu lub być wodoodpornym co zabezpieczy Twoje rzeczy nieprzewidywalnymi katastrofami.

Co zrobić w sytuacji gdy generalny wykonawca robot ma opóźnienia. Jak egzekwować swoje prawa?

0
wykonawca robot ma opóźnienia

Inwestorzy często mają do czynienia z wykonawcami, którzy nie dotrzymują warunków umowy o roboty budowlane, a szczególnie terminu ukończenia robót. Co możemy zrobić gdy wykonawca opóźnia zakończenie robót? Czy wypłacenie kary umownej zwalnia wykonawcę z konieczności zakończenia prac.

Istnieją dwa rodzaje „opóźnienia”. Pierwszy rodzaj opóźnienia to tak zwane opóźnienie proste, czyli takie, którego przyczyną jest sytuacja, za którą wykonawca nie ponosi odpowiedzialności. Drugi zaś to opóźnienie kwalifikowane, którego przyczyną jest sytuacja za którą wykonawca ponosi odpowiedzialność. Proste opóźnienie oznacza sytuację, w której obowiązki jednej ze stron nie zostały wykonane w terminie określonym w umowie. Nie ma w tym przypadku znaczenia czy mamy do czynienia z przyczyną, za którą wykonawca ponosi odpowiedzialność, czy też okolicznościami, za które wykonawca nie ponosi odpowiedzialności. Już samo opóźnienie wykonania zobowiązania, aktualizuje uprawnienia inwestora do skorzystania z przysługujących mu praw, przewidzianych w umowie. Natomiast opóźnienie kwalifikowane czyli zwłoka, oznacza opóźnienie z elementem zawinienia wykonawcy. Jeżeli opóźnienie jest następstwem okoliczności, za które wykonawca nie ponosi odpowiedzialności nie jest zwłoką. Taka definicja ma na celu ochronę wykonawcy przed zdarzeniami na które nie miał wpływu.

Opóźnienia w realizacji robót budowlanych, które są przedmiotem umowy między inwestorem a wykonawcą, może skutkować przekroczeniem terminu oddania obiektu określonego w tej umowie, co daje inwestorowi prawo dochodzenia od wykonawcy swoich praw.

Najskuteczniejszym sposobem egzekwowania praw inwestora od wykonawcy jest zastrzeżenie w umowie z wykonawcą tzw. kar umownych na wypadek sytuacji niewywiązania się z terminów określonych w umowie. Zastrzeżenie takich kar umownych nie pozbawia jednocześnie inwestora możliwości żądania od wykonawcy dokończenia robót budowlanych. W sytuacji uchylania się od wpłaty kary umownej, inwestor ma prawo dochodzić jej zapłaty na drodze sądowej. Jeżeli umowa pozbawiona jest stosownych zapisów, inwestor może dochodzić swoich praw na zasadach ogólnych określonych w przepisach. Gdy w umowie o roboty budowlane nie zastrzeżono kar umownych, inwestor zawsze będzie miał prawo dochodzić na drodze sądowej odszkodowania na zasadach ogólnych określonych w przepisach. Dochodzenie roszczeń z tytułu kary umownej jest przy tym łatwiejsze niż dochodzenie zapłaty odszkodowania na zasadach ogólnych.

Zdarzają się sytuacje, w których dochodzenie kar umownych od wykonawcy jest niezgodne z interesami inwestora. Nie ma sensu z punktu widzenia jego interesów. Jeżeli bowiem wykonawca opóźnia się z zakończeniem robót budowlanych tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w terminie ustalonym w umowie, inwestor ma prawo bez wyznaczania inwestorowi dodatkowego terminu lub odstąpić od umowy jeszcze przed upływem terminu zakończenia robót objętych przedmiotem umowy.

Więcej informacji dotyczących doradztwa budowlanego uzyskacie Państwo pod adresem: https://stacon.pl/uslugi/generalne-wykonawstwo/doradztwo-budowlane/

Budowa hal stalowych

0
Budowa hal stalowych

Sporo osób rozumie fakt jak bardzo ostatnimi laty rozwinęło się budownictwo. Jest duży progres jeśli chodzi o wiele dziedzin związanych z remontami i budownictwem ciężkim. Mnóstwo osób chciałoby nauczyć się jak najwięcej o zastosowaniach nowych technologii budowlanych.

Duże znaczenie odgrywa to, jaki wykonujemy zawód. Mnóstwo przedsiębiorców otwiera swoją działalność właśnie w branży związanej z budownictwem. Trzeba się wtedy wiele nauczyć, zwłaszcza jeśli ktoś chce być cenionych fachowcem. Specjaliści mogą cieszyć się uznaniem i szacunkiem, szeroką rzeszą klientów oraz dobrymi zarobkami. Takie wysokie obroty w firmie mogą dawać konstrukcje stalowe i zajmowanie się zagadnieniami z nimi związanymi. Na rynku jest nie duża konkurencja jeśli chodzi o firmy, które pełnią swoją działalność w tym obszarze.

Budowa hali stalowej może być nie lada wyzwaniem, jednak wiele osób wywiązuje się z tego bardzo dobrze. Potrzebny jet do tego zgrany zespół ludzi, którzy dobrze wiedzą, jak ze sobą współpracować i cieszyć się relacjami, które przynoszą liczne korzyści i wspaniale przekładają się na wyniki. Wie o tym każdy przedsiębiorca zatrudniający ludzi. Ważne jest to, jaka w zakładzie panuje atmosfera. Ludzie muszą czuć głębokie poczucie przynależności. Wtedy angażują się w swoje zadania i przynoszą dobre wyniki swojej firmie. Nie sposób przecenić takiego podejścia. Ktoś może stwierdzić, że to pełne ideałów, ale faktycznie wielu dużych przedsiębiorców i właścicieli firm, niezależnie od branży, potwierdza, że na sukces składa się wielu ludzi z pozytywnym nastawieniem.Tylko to daje prawdziwy sukces.

Trzeba wiele się nauczyć i podchodzić ze spokojem do swoich zadań, a przyniesie to dużo zadowolenia. Dzisiejsze budowle, znacznie się różnią od tych budowanych jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Obecnie dużą wagę przywiązuje się do przepisów BHP i to bardzo. Chodzi przecież o bezpieczeństwo i to, żeby wszystko funkcjonowało jak się należy, a ludzie korzystający z danych budynków czuli się dobrze i bezpiecznie.

Dlaczego warto zamieszkać w Bydgoszczy? Poznaj jego ukryte piękno

0
Dlaczego warto zamieszkać w Bydgoszczy? Poznaj jego ukryte piękno

Bydgoszcz jest największym ośrodkiem województwa kujawsko-pomorskiego i wbrew pozorom coraz więcej osób decyduje się właśnie tam zamieszkać. Dlaczego? Przede wszystkim szukamy spokojnych miejsc, uciekając od zgiełku i chaosu dużych i mocno turystycznych miast.

Szafki rtv do salonu

0
Szafki rtv do salonu

Salon to miejsce, w którym możesz odpocząć po ciężkim dniu lub spotkać się z rodziną czy przyjaciółmi. Każdemu należy się czasem chwila relaksu przed telewizorem. Aby Twój salon wyglądał wyjątkowo, powinieneś zaopatrzyć się w niezbędne meble. Oferowane na naszej stronie szafki RTV do salonu idealnie współgrają z każdym wnętrzem, tworząc odpowiednie miejsce dla Twojego telewizora. Te produkty charakteryzują się wysoką jakością wykonania, dlatego posłużą Ci wiele lat.

Jakie szafki RTV do salonu posiadamy w naszej ofercie?
Bogata kolorystyka sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Różne odcienie brązu, beżu, antracytu, biele i szarości, czernie, a nawet odcienie dębu, sosny, orzecha czy jaśminu, pokazują jak rozbudowana jest oferta. Niektóre z szafek to meble klasyczne i eleganckie pasujące do stonowanych wnętrz, inne zaś nowoczesne, modnie dopełniające lub ożywiające salon.

Dużym uznaniem cieszą się szafki RTV w stylu skandynawskim oraz te, z lakierowanymi frontami. Wiele osób stawia na funkcjonalność. Atutem są szuflady, występujące w wielu modelach. Umożliwiają przechowywanie drobnych i większych przedmiotów, przez co szafka RTV staje się meblem wielofunkcyjnym. Dzięki temu kable, płyty, gry, czy inne akcesoria szybko znikną z Twoich oczu. Oprócz szafek stojących, posiadamy również szafki nadające się zarówno do położenia na podłodze jak i zawieszenia na ścianie. W dzisiejszych czasach oprócz funkcjonalności dużą rolę odgrywa wygląd.

Warto zwrócić uwagę na meble, które już posiadasz i dopasować do nich odpowiednią szafkę tak, by razem tworzyły estetyczną kompozycję i cieszyły wzrok Twoich gości. Przy wyborze można kierować się również kolorem ścian i rodzajem podłogi. By nadać salonowi drapieżności i niebagatelnego wyglądu zastosuj kontrast kolorystyczny. Jeśli natomiast wolisz stonowane, delikatne aranżacje wybierz kolory do siebie zbliżone. W naszej ofercie jest wiele mebli, które na pewno spełnią Twoje oczekiwania.

Wymiary szafek – na co zwrócić uwagę?

W zależności od własnych upodobań i potrzeb, możesz zaopatrzyć się w szafkę o preferowanych przez siebie wymiarach. Ważne jednak, by środek ekranu telewizora był położony na wysokości wzroku osoby siedzącej na kanapie. Szerokość powinna być dostosowana do szerokości naszego telewizora – z obu stron należy pozostawić niewielkie marginesy.

Szczególnie przydatne są w sytuacji, gdy chcemy położyć na szafce głośniki lub ozdoby, typu wazon itp. Warto by była wtedy szersza, jednak zbyt szeroka pomniejszy optycznie telewizor, sprawiając wrażenie, że jest sporo mniejszy niż w rzeczywistości. Dodatkowo wybierając model należy pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa większy telewizor wymaga niższej szafki.

Czy szafki RTV do salonu są drogie?

Na meblach, mających służyć nam przez wiele lat nie warto oszczędzać. Ceny oferowanych przez nas szafek RTV, w porównaniu do ich jakości są jednak niewygórowane. Wahają się od ok. 100 zł do ok. 1000 zł. Za 969 zł możemy nabyć komodę, posiadającą dwie szuflady oraz szklaną półkę z podświetleniem LED, którą pokrywa odporna na zarysowania i promienie słoneczne płyta laminowana.

Oprócz tego mebel posiada funkcję „cichego domyku”. Za 189 zł dostaniemy prostą szafkę, mogącą przypaść do gustu osobom ceniącym minimalizm, natomiast jeszcze taniej (bo jedynie za 104 zł) kupimy praktyczną nadstawkę RTV, będącą dopełnieniem do szafki z tej samej kolekcji.

Co nas wyróżnia?

Oprócz niskich cech i wysokiej jakości, warto zwrócić uwagę na cenę dostawy, która wynosi 50 zł niezależnie od ilości mebli i rodzaju płatności. Sprawia to, że oferta jest jeszcze bardziej atrakcyjna.

Polacy zabijają się o mieszkania z balkonami

0
Polacy zabijają się o mieszkania z balkonami

Czym kierujemy się przy wyborze mieszkania? Jeżeli wierzyć badaniom, najważniejsza jest dla nas lokalizacja oraz cena. Niemniej zaskakująco wiele osób przy zakupie nieruchomości zwraca uwagę na obecność balkonu. Czemu preferujemy mieszkania z balkonem, choć te są przeważnie droższe?

Zbudować dom czy kupić? – czyli co się bardziej opłaca w 2019 r.

0
osiedle domów jednorodzinnych

Decyzja o własnym mieszkaniu lub domu to najczęściej decyzja życiowa. Wymaga ogromnego zaangażowania, czasu i dużych środków finansowych. Dlatego trzeba dobrze się do niej przygotować rozważając plusy i minusy różnych rozwiązań.

Problemy do rozważenia przed podjęciem decyzji

Decyzja o wyprowadzce od rodziców czy rezygnacji z wynajmowanego mieszkania to dopiero początek dylematów, które pozostają do rozwiązania. Kwestią zasadniczą jest decyzja, czy chcemy kupić mieszkanie, czy własny dom. Zasadnicze różnice dotyczą nie tylko ceny, ale głównie komfortu mieszkania.

W bloku trzeba liczyć się z koniecznością mieszkania w sąsiedztwie innych współlokatorów i koniecznością dostosowania się do regulaminu wspólnoty. Mieszkanie w bloku często oznacza głośne imprezy, uciążliwy hałas związany z remontami lub ciągłe ujadanie psów.

Oczywiście można trafić na mieszkanie, które nie stwarza takich trudności, ale warto sprawdzić to przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Decydując się na kupno mieszkania od dewelopera należy wcześniej sprawdzić okoliczną infrastrukturę, a więc połączenia komunikacyjne, sieć sklepów, przedszkola i szkoły w najbliższej okolicy. Zwłaszcza na osiedlach oddalonych od centrum miasta ułatwi to zorganizowanie codziennego życia rodziny. Takie miejsca do życia oferują często inwestycje zlokalizowane tuż obok dużych miast przykładem mogą być osiedla domów pod Warszawą.

Własny dom zapewnia zdecydowanie większy komfort. Przede wszystkim całkowitą prywatność, możliwość dostosowania domu do własnych potrzeb, ogród do codziennego wypoczynku.

osiedle domów jednorodzinnych

Propozycje na rynku nieruchomości

Podejmując decyzję o wybudowaniu własnego domu mamy do wyboru 3 opcje, każda z nich ma swoje zalety i wady, które należy bardzo dokładnie przeanalizować. Przede wszystkim do rozważenia pozostają kwestie finansowe, formalne, kompromis między marzeniami i realnymi możliwościami. Na rynku domów jednorodzinnych do wyboru mamy:

  • domy z rynku wtórnego,
  • domy budowane samodzielnie,
  • domy kupowane od deweloperów.

Zalety i wady domów na rynku wtórnym

Domy jednorodzinne oferowane na rynku wtórnym są zdecydowanie najtańszą opcją dla potencjalnych właścicieli. Muszą jednak liczyć się z tym, że nie zawsze będzie to ich dom marzeń.

Trzeba brać pod uwagę, że to inwestycje ukończone, wykonane pod potrzeby innych użytkowników. Rozkład pomieszczeń, ich wielkość nie mogą podlegać wielkim zmianom.

Aranżację wnętrz można nieco zmienić dzięki ścianom działowym i zmianie materiałów wykończeniowych, ale trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami i w rezultacie nie zawsze da się osiągnąć efekt wymarzonego domu.

Zalety i wady domów budowanych samodzielnie

Wielu inwestorów indywidualnych uważa, że samodzielne wybudowanie domu, zwłaszcza systemem gospodarczym, będzie znacznie tańsze niż gotowy dom od dewelopera. Prawda jest jednak taka, że najczęściej wychodzi drożej.

Koszty wybudowania własnego domu jednorodzinnego to nie tylko wydatki związane z zakupem materiałów i robocizna. Należy do tego jeszcze doliczyć cenę zakupu działki, projektu budowlanego, przyłączy, ogrodzenia. W efekcie założony kosztorys bardzo często przekraczany jest o 20-30%, a nawet więcej. Jeżeli dom ma być rzeczywiście tańszy, to na każdym etapie jego budowy trzeba bardzo przestrzegać dyscyplinę budżetową.

budowa domu

Na czym można oszczędzać

Mądre oszczędzanie trzeba prowadzić przez cały okres realizacji inwestycji. Pierwsze oszczędności można uzyskać już przy zakupie działki. Działki rolne są znacznie tańsze niż działki budowlane i nawet doliczając koszty przekwalifikowania i uzbrojenia można zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy.

Kolejny bonus zyskamy dzięki wybraniu projektu gotowego. Jego koszt to ok. 2500 oraz dodatkowe koszty jego adaptacji. Projekty indywidualne są kilkakrotnie wyższe i ich przygotowanie zajmuje znacznie więcej czasu.

Inwestor indywidualny powinien mieć świadomość, że im prostsza bryła budynku, tym cena wykonania etapu zamkniętego będzie niższa.

Dodatkowe obniżenie kosztów budowy można uzyskać rezygnując z podpiwniczenia domu, poddasza użytkowego i garażu (zamiast tego wiata). Trzeba się jednak dobrze zastanowić, czy te pomieszczenia nie będą jednak potrzebne w przyszłości, wtedy ich adaptacja będzie znacznie droższa.

Nie ulega wątpliwości, że duże oszczędności można uzyskać na etapie wykończeniowym. Tańsze panele podłogowe, flizy, armatura, farby, tapety mogą skutecznie wpłynąć na niższy koszt metra kwadratowego. Najczęściej jednak to właśnie na tym etapie inwestor zapomina o oszczędnościach i w efekcie cena za metr kwadratowy wzrasta o kilkaset złotych.

Na czym absolutnie nie wolno oszczędzać

Najważniejszym etapem budowy własnego domu jest stan surowy zamknięty i tutaj w zasadzie nie powinno stosować się żadnych oszczędności. Wyjątek mogą stanowić materiały prefabrykowane, które są dobrej jakości i szybciej się je montuje.

Najczęściej popełnianym błędem jest oszczędzanie na robociźnie, która w istocie stanowi tylko 20% wszystkich wydatków. Zła jakość wykonania stanu surowego podniesie koszty przy pracach wykończeniowych. Trzeba będzie kłaść dodatkowe warstwy tynku na nierówne ściany lub dodatkowo poziomować podłogi, uszczelniać otwory okienne.

Nie ma także większego sensu oszczędzanie na jakości materiałów używanych do wykonania stanu surowego. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na parametry cieplne pustaków, cegły, prefabrykatów i okien. Im bardziej energooszczędne, tym późniejsze koszty eksploatacji będą niższe.

Budowa własnego domu wymaga nie tylko dużych nakładów finansowych, ale także zaangażowania i czasu. Wszystkie formalności i pozwolenia inwestor musi osobiście załatwić w licznych urzędach. Nawet jeżeli zatrudni własnego inspektora budowlanego, to i tak powinien być częstym gościem na budowie, osobiście kontrolować przebieg prac.

Nie ulega kwestii, że wybudowanie własnego domu jest szansą na stworzenie domu marzeń, ale pod warunkiem posiadania dużego budżetu.

Zalety i wady domów od dewelopera

Wbrew powszechnemu przekonaniu, ceny domów wybudowanych przez deweloperów są porównywalne do cen domów budowanych we własnym zakresie, a czasami nawet niższe.

Badania przeprowadzane w 2018 r. pokazały, że koszt budowy domu o powierzchni 150 m kwadratowych wynosi 650-700 tys. zł. Kupno takiego domu u dewelopera to ok. 550-600 tysięcy. Naturalnie są to ceny uśrednione.

Znacznie niższe będą ceny będą w województwie podlaskim i świętokrzyskim niż małopolskim czy wielkopolskim. Oczywiście najwyższe ceny są w Warszawie i jej okolicy. Dotyczy to obu wariantów zamieszkania we własnym domu.

Ceny materiałów budowlanych i działek od kilku lat pozostają na stabilnym poziomie, natomiast wzrosły znacznie koszty robocizny, które dodatkowo w dużych ośrodkach aglomeracyjnych są ok. 10% wyższe niż w innych regionach.

Wiele osób zastanawia się dlaczego domy od dewelopera są tak tanie, a przecież jeszcze na tym zarabia? Odpowiedź jest stosunkowo prosta – na każdym etapie inwestycji ma możliwość negocjowania cen. Właściciel dużej działki woli ją sprzedać taniej jednemu inwestorowi niż dokonać jej podziału i szukać potencjalnych nabywców.

Deweloper nie zamawia materiałów w hurtowni, ale bezpośrednio od producenta, z którym może negocjować ich wysokość. Podobnie jest z wykonawcami. Podpisuje umowę z generalnym wykonawcą, który najmuje firmy podwykonawcze. Zawsze przy kontraktach długoterminowych można uzyskać korzystne warunki. Dla właściciela firmy oznacza to, że ma zapewnione zatrudnienie dla pracowników i nie musi płacić im za przestoje lub przymusowe urlopy.

W ofercie deweloperów znajdziemy oferty domów w zabudowie szeregowej z niewielkim trawnikiem pod oknem (opcja tańsza) lub domy wolnostojące z małym ogródkiem w kompleksie osiedla kilkunastu domów.

To czy dom kupisz od dewelopera czy zdecydujesz się na budowę na własną rękę zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. To ty rozważysz wszystkie za i przeciw a także wybierzesz dla siebie najodpowiedniejsze rozwiązanie. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy, które przed realizacją musisz koniecznie rozważyć.

Montaż drzwi zewnętrznych – trzy najważniejsze zasady mocowania drzwi do podłoża i muru

0
Montaż drzwi zewnętrznych – trzy najważniejsze zasady mocowania drzwi do podłoża i muru

Drzwi zewnętrzne to bez wątpienia wizytówka każdego domu. Bezpieczne i solidne modele dopasowane do elewacji oraz aranżacji domu to wybór na lata. Jest jednak jeszcze jeden aspekt, wpływający znacząco na komfort użytkowania drzwi wejściowych. Mowa o prawidłowym montażu.

Wbrew pozorom i obiegowym opiniom zamontowanie skrzydeł zewnętrznych okazuje się znacznie trudniejszym zadaniem. Wymaga praktycznych umiejętności, a także znajomości specyfiki materiałów, z jakich zostały wykonane zarówno drzwi, jak i ściany, do których będą one montowane. Jak zatem przeprowadzić montaż, aby zapewnił bezpieczeństwo i wygodę podczas codziennego korzystania?

  1. Pewne posadowienie

Pierwszą z trzech zasad stabilnego montażu drzwi zewnętrznych jest oczywiście pewne posadowienie. Co to oznacza? Warto wiedzieć, że cały ciężar drzwi spoczywa na podwalinie, natomiast siły spowodowane grawitacją przenoszone są na próg, który musi być stabilnie posadowiony, a także przykręcony do podłoża. Po co? Aby nie miał możliwości przemieszczania się. Na tym etapie bardzo ważna jest Termiczna Osłona Podproża, która eliminuje mostki termiczne poniżej poziomu posadzki. Jej działanie jest skuteczne, a montaż naprawdę prosty. Zabezpiecza próg drzwi i zatrzymuje ciepło w przedsionku. Więcej o niej przeczytasz tutaj: https://www.drzwi-cal.pl/termiczna-oslona-podproza/. W przypadku gdy z jakiegoś powodu nie można zastosować ciepłego podproża można montować drzwi z użyciem poszerzenia progu, konsoli montażowych czy podkładek zabezpieczonych przed przemieszczeniem. Pamiętaj, że usuwanie jakichkolwiek elementów spod progu po zakończeniu montażu jest niedopuszczalne.

  1. Elastyczne zakotwienie ościeżnicy

Druga zasada dotyczy ościeżnicy, a ściślej mówiąc – jej elastycznego zakotwiczenia. By zabezpieczyć ją solidnie przed wypadnięciem z muru, konieczne będzie użycie wokół niej elementów, takich jak kotwy, blachy ciesielskie, dyble czy też konsole. Przenoszą one siły prostopadłe do płaszczyzny ściany, które spowodowane naporem wiatru, trzaskaniem drzwiami lub też ich taranowaniem. Ważne jest również pozostawienie wskazanego przez producenta luzu pomiędzy drzwiami a ościeżem. Stanowi on dylatację zabezpieczającą przed przenoszeniem naprężeń z budynku na ościeżnicę.

  1. Zabezpieczenie przed przekoszeniem

Ciężar skrzydła przenoszony jest na ościeżnicę przez zawiasy, które są jedynym elementem odpowiedzialnym za jego mocowanie. Niestety ma on naturalną tendencję do przekrzywiania ramy ościeżnicy. Jest jednak na to sposób. Zabezpieczają przed tym dwie podkładki między ramiakami pionowymi ościeżnicy i murem. Pierwsza umieszczana jest na wysokości dolnego zawiasu, a druga po przekątnej ościeżnicy w górnym rogu.

drzwi zewnętrzne

Czy warto samodzielnie montować drzwi zewnętrzne?

Samodzielny montaż drzwi zewnętrznych jest możliwy, ale czy warto się go podejmować? To nie tylko kwestia posiadania odpowiedniego wyposażenia i narzędzi, ale również praktycznych umiejętności oraz wiedzy z zakresu montażu drzwi. Niestety trzeba liczyć się z tym, że nawet największe starania mogą skończyć się fiaskiem. Nawet jeśli wyda Ci się, że wszystko działa sprawnie, w praktyce dopiero podczas użytkowania będziesz w stanie ocenić, czy drzwi na pewno zostały zamontowane stabilnie. (Samodzielny poprawny montaż nie pozbawia gwarancji, natomiast montaż AGM przedłuża ją o rok) Z tego powodu warto skorzystać ze specjalistycznych usług, które oferują producenci drzwi. W firmie CAL możesz liczyć na pomoc Autoryzowanej Grupy Montażowej. Dowiedz się więcej na: https://www.drzwi-cal.pl/autoryzowana-grupa-montazowa/.

Dlaczego prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych jest tak ważny?

Stabilnie zamontowane drzwi zapewnią Ci zarówno komfort użytkowania, jak również prawidłowe działanie wszystkich funkcji, w które zostały wyposażone. W głównej mierze chodzi o trwałość, energooszczędność, szczelność, termoizolacyjność, odporność na wyważenia oraz zmieniające się warunki atmosferyczne, a także wysoką izolacyjność akustyczną. Jak widać, najmniejsze uchybienie może spowodować nieodwracalne straty, których nie uratują nawet najlepsze modele drzwi, dlatego z całą pewnością warto oddać montaż w ręce specjalistów.

ZOBACZ TEŻ