Kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego? Mądrze wybierz dewelopera

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego odbywa się zwykle na długo przed zakończeniem budowy. Mieszkania są sprzedawane, gdy inwestycja jest w początkowej fazie, dlatego istotne jest sprawdzenie, czy deweloper jest uczciwy. Na co zwrócić uwagę?

Deweloperzy – co trzeba o nich wiedzieć?

Zanim przystąpi się do zakupu mieszkania od dewelopera, powinno się wybrać 1-2 inwestycje, w których chciałoby się zamieszkać. Nowe inwestycje powstają w różnych częściach miast, jednak nie wszystkie lokalizacje mogą podobać się kupującym. Warto zwrócić uwagę, czy w pobliżu znajduje się odpowiednia infrastruktura. Przykładowo, młode małżeństwa, planujące powiększenie rodziny, powinny sprawdzić, gdzie są najbliższe żłobki, przedszkola i szkoły. Nowe inwestycje w różnych miastach można sprawdzić na https://rynek-deweloperski.pl.

Po wybraniu nowej inwestycji, powinno się odwiedzić dewelopera, by zapytać o cenę i dostępność konkretnego lokalu. W biurze sprzedaży powinno się dopytać o wszelkie warunki umowy z deweloperem i terminy ukończenia inwestycji. Deweloperzy od 2012 roku są zobowiązani do przedstawiania prospektu inwestycyjnego, w którym znajdują się wszystkie informacje istotne z punktu widzenia kupującego mieszkanie.

Prospekt informacyjny inwestycji – jakich informacji szukać?

Aby bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera, warto dokładnie przestudiować dokumenty, które przygotował. W prospekcie znajduje się informacja o doświadczeniu dewelopera i zrealizowanych przez niego inwestycjach, a także o prowadzeniu ewentualnych postępowań egzekucyjnych wobec inwestora.

Deweloper jest zobowiązany do poinformowania, jaki jest status prawny działki, m.in. o obciążeniu jej kredytem bankowym. Ponadto prospekt informuje o planie zagospodarowania przestrzennego sąsiadujących gruntów i o ewentualnych planach budowy nowych dróg, spalarni śmieci czy oczyszczalni ścieków w promieniu 1 kilometra od inwestycji. Jeżeli w przyszłości w bliskiej okolicy mają powstać inwestycje, które mogą być uciążliwe dla lokatorów, deweloper musi o tym poinformować, co powinno wpłynąć na obniżenie cen mieszkań.

Przed podpisaniem umowy kupna lokalu deweloper musi podać, jaki jest planowany termin zakończenia inwestycji i przeniesienia prawa własności nieruchomości. Konieczne jest również podanie, kto jest odpowiedzialny za sfinansowanie budowy i jak zabezpieczone są interesy kupujących, na przykład, w jakim banku prowadzony jest rachunek powierniczy dewelopera. Kwestia rachunku powierniczego jest ważna dla klientów, gdyż to dzięki niemu gwarantuje się kupującym odzyskanie pieniędzy, jeżeli deweloper zbankrutuje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]