Jakie rośliny nadają się do posadzenia przy ogrodzeniu?

Estetyczne i zielone dzięki roślinności ogrodzenie to wizytówka całego ogrodu, a zarazem – jego właściciela. Zimozielone krzewy, bujne pnącza czy może rośliny z cierniami, które odstraszą tych, który zechcieliby podeptać rośliny… Jakie gatunki najlepiej wybrać i jak przygotować stanowisko do sadzenia? Podpowiadamy, co najlepiej posadzić pod i na ogrodzeniu.

Decyzja o posadzeniu roślin przy ogrodzeniu niesie za sobą kilka korzyści. Takie pnącza i krzewy przy płocie mogą pełnić bowiem kilka różnych funkcji. Jakich?

  • funkcja estetyczna wewnętrzna – rośliny stają się ciekawym uzupełnieniem ogrodu i całej działki;
  • funkcja estetyczna zewnętrzna – zielony płot i okalające go piękne rośliny i kwiaty to także element poprawiający wizualnie całą okolicę. Jest to szczególnie ważne w tych częściach osiedli, gdzie zieleni jest wyjątkowo niewiele;
  • funkcja maskująca – dzięki nim można ukryć nieciekawie wyglądający płot lub zasłonić mało atrakcyjne wizualnie miejsca;

Jak sadzić rośliny przy ogrodzeniu?

Teren zaraz przy ogrodzeniu nie jest najłatwiejszym miejscem do sadzenia roślin. Na początek trzeba się upewnić, czy pod tym stanowiskiem nie przebiega instalacja elektryczna, a jeśli tak, należy wybrać gatunki o płytkim korzenieniu się.

Następnie należy przekopać ziemię, na której chce się posadzić czy posiać rośliny – przynajmniej na 20 cm głębokości. Dodatkowo oczywiście trzeba pozbawić podłoże wszelkich resztek materiałów budowlanych, śmieci i chwastów.

Następnie w zależności od wybranych gatunków warto uzupełnić podłoże o takie, które będzie dostosowane do potrzeb roślin. O doborze odpowiedniej gleby pod względem odczynu pH możesz przeczytać w tym poradniku Ziemovit.pl. Jeśli nie jesteś pewien, możesz wyposażyć się w Ziemię uniwersalną Ziemovit, której składniki wspierają rozwój roślin.

Jakie rośliny przy ogrodzeniu?

Miejsce przy ogrodzeniu może mieć nie tylko słabszą, bardziej zanieczyszczoną glebę. Jest to także teren narażony na deptanie, a także na „zaznaczanie terenu” przez psy. Z tych powodów należy wybrać gatunki wytrzymałe, które nie wymagają specjalnych warunków. Poleca się tutaj przede wszystkim rośliny z kolcami i cierniami, takie jak:

  • berberys Thunberga i jego odmiany różniące się barwą liści
  • berberys Juliany – roślina zimozielona
  • karagana syberyjska – świetna na formowanie żywopłotów
  • ognik szkarłatny – o dekoracyjnych owocach w kolorze czerwonym i pomarańczowym
  • róże – pomarszczone i dzikie.

Zamiast roślin z cierniami można też wykorzystać całorocznie zielone gatunki, które również odstraszą przed deptaniem i niszczeniem. Ogrodnicy polecają zainteresować się… iglakami. Mogą to być:

  • jałowce – pospolity, chiński czy sabiński
  • kosodrzewiny
  • sosny – np. czarna
  • świerki, zwłaszcza srebrny.

Jeśli nie chcesz sadzić roślin obok ogrodzenia, ale właściwie na nim – wykorzystaj popularne w tym celu pnącza. Ich zaletami są szybki wzrost i łatwa pielęgnacja. Można wybrać:

  • pnącza jednoroczne – np. groszek pachnący, chmiel japoński, fasola ozdobna, wilce, kobea pnąca, nasturcje;
  • pnącza wieloletnie – powojniki, wiciokrzewy, winobluszcze, hortensje pnące.

Pierwsze z nich bardzo szybko – w ciągu jednego roku – zakryją ogrodzenie, które chcesz zamaskować. Jesienią równie prędko jednak więdną i zamierają. Warto z nich skorzystać wtedy, gdy potrzebujesz osłony przy sprzyjającej pogodzie, np. wtedy, gdy zamierzasz opalać się na działce.

Pnącza wieloletnie potrzebują przynajmniej dwóch lat, by owinęły płot w ogrodzie. Są one bardziej stabilne, jednak jeśli zamierzasz dokonać renowacji płotu, dostęp może być utrudniony.

Przy wyborze pnączy pamiętaj o tym, że konkretne gatunki powinny mieć odpowiednio mocne miejsce do wicia się. Ekspansywne odmiany mogą spowodować uszkodzenia drobniejszych, cieńszych elementów z metalu czy drewna. W takiej sytuacji pozostaje Ci je przycinać. Z kolei gatunki o grubych, mocnych pnączach mogą być zbyt silne dla starego, drewnianego płotu. Jeśli nie planujesz jego wymiany, zastanów się przynajmniej nad wzmocnieniem konstrukcji lub wybierz takie rośliny zewnętrzne, które będą wolniej rosły i miały cieńsze pędy.

Ażurowe ogrodzenia vs. gładkie mury – jakie rośliny posadzić?

Ostatnio bardzo modne są także ogrodzenia w formie ażurowej. Mogą one być wykonane z siatki, przęsła czy z drewna. W takim przypadku najlepiej wybrać rośliny pnące owijające się wokół podpory. Mogą to być:

  • bardzo mocno kwitnące powojniki, które czepiają się podpór wąsami przypominającymi sprężynki
  • wiciokrzewy, które owijają się całymi pędami.

Jeśli nie dysponujesz ogrodzeniem z siatki o ażurowej strukturze, a wręcz przeciwnie – jego powierzchnia jest dość gładka, nie musisz rezygnować okalającej płot z roślinności. Po murach może piąć się np. winobluszcz pięciolistkowy lub hortensja pnąca.

Po więcej wskazówek dotyczących uprawy roślin ogrodowych zapraszamy na stronę poradnika Ziemovit.pl.

[Głosów:7    Średnia:2.6/5]