Wędzenie potraw w zaciszu własnego ogrodu lub balkonu pozwala na cieszenie się żywnością, która została przygotowana dokładnie tak jak lubimy. Wędzarnia ogrodowa pozwala kontrolować cały proces obróbki i to jaki będzie smak, wygląd i zapach naszej wędzonki.

Serów i mięs przygotowanych w ten sposób nie da się porównać z niczym co można znaleźć na półkach marketów. Pozwala to na odtwarzanie tradycyjnych przepisów. Możliwości jakie daje to urządzenie sprawia, że staje się coraz popularniejsze. Pozwala przenieść doświadczenie zdobyte podczas grillowanie na nowy kulinarny poziom.

Wędzarnia ogrodowa budowa

Bez względu na to jak wygląda, każda wędzarnia ogrodowa musi zawierać takie elementy:

  • palenisko, w którym spala się drewno do wędzenia,
  • komora wędzarnicza – umieszcza się w niej produkty przeznaczone do wędzenia,
  • kanał dymowy – łączy palenisko z komorą wędzarniczą i dostarcza do niej dym,
  • szyber – pozwala rozrzedzać lub zagęszczać dym i regulować temperaturę wewnątrz urządzenia,
  • komin – wyprowadza dym z komory wędzarniczej razem z wilgocią wydostającą się z przygotowywanego jedzenia,
  • termometr – dzięki niemu możemy kontrolować temperaturę w komorze.

Istnieje wiele wariacji w ramach wymienionych wyżej elementów. Dzięki czemu możemy wybrać wędzarnię ogrodową pasującą do naszych potrzeb i aspiracji.

Różne rodzaje wędzarni ogrodowych

    grillomaniak1

  • przenośne – najmniejsze urządzenia, które sprawdzą się jeżeli chcemy sprawdzić czy wędzenie to coś dla nas, najczęściej są wykonane z grubej blachy zabezpieczonej proszkowo przed wysoką temperaturą, To lekkie urządzenia z uchwytami do przenoszenia. Z racji małych gabarytów wszystkie elementy wędzarni muszą być małe, dlatego można w niej wędzić niewielkie porcje żywności. W tym przypadku wykorzystuje się zrębki wędzarnicze – małe kawałki drewna, które nie były poddawane obróbce chemicznej, mogą pochodzić z każdego rodzaju drewna nadającego się do wędzenia. W takich wędzarniach termometr jest często montowany w drzwiczkach – jeżeli to model szafkowy lub w pokrywie. Ideą przenośnych wędzarni jest mobilność dlatego często można spotkać modele bez zintegrowanego paleniska, które jest osobnym dodatkiem. Te konstrukcje mogą być bardzo profesjonalnie takie jak rozwiązania oferowane na Grillomaniak.pl.
  • wędzarnie elektryczne – ich największą zaletą jest pełna kontrola i powtarzalność warunków wędzenia, zamiast paleniska mają zainstalowaną grzałkę i termostat, który po zaprogramowaniu konkretnej temperatury włączy grzanie, gdy spadnie poniżej oczekiwanego poziomu lub wyłączy gdy go przekroczy. Moc grzałki jest uzależniona od wielkości komory wędzarniczej. Istnieją modele pozwalające także na wykorzystanie zrębków drewnianych oraz wyposażone w generator pary, który potrafi wytwarzać dym nawet przez kilka godzin na jednej porcji paliwa. Ponieważ to rozwiązanie wymaga podpięcia urządzenia do sieci elektrycznej należ zadbać o zabezpieczenie go przed deszczem i śniegiem,
  • wędzarnie murowane – ich konstrukcja składa się z segmentów powstających w zakładach kamieniarskich, w ogrodzie scala się je w całość i można zacząć wędzić, w zależności od konstrukcji, którą wybierzemy palenisko może być umieszczone pod lub obok komory wędzarniczej, to rozwiązanie wymaga zastosowania stabilnego fundamentu,
  • wędzarnie drewniane – najczęściej wykonane są z drewna drzew liściastych, mogą być osadzona na metalowym stelażu, w tym wypadku palenisko nie może byś zintegrowane, do drewnianej wędzarni często dodaje się metalowe palenisko lub montuje się ją na murowanym, gotowe rozwiązania występują w wersji impregnowanej i nieimpregnowanej, taką wędzarnię należy zabezpieczyć przed wilgocią i promieniami słonecznymi.

Wędzenie własnych potraw nie jest ekstrawagancją lecz powoli staje się stałym elementem przygotowywania jedzenia w ekologiczny sposób. 

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]