Rodzaje mebli. Dobór mebli do kuchni

Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w naszym domu. Jest to prawdopodobnie drugie po sypialni pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu. To tam przygotowujemy posiłki dla nas i dla naszych najbliższych, dlatego warto, aby wygląd i funkcjonalność kuchni nam służyła, a nie przeszkadzała. W jaki sposób wybrać meble do kuchni, aby spędzanie w niej czasu było przyjemnością?

Funkcjonalność

Zaczynając od tego, co najważniejsze, powinniśmy skupić się na tym, aby wybierane przez nas meble kuchenne pomagały nam w życiu, a nie tylko się nam podobały – w końcu w kuchni jesteśmy codziennie. Jeśli kupujemy zestaw mebli, zwróćmy uwagę, czy zawiera on dokładnie wszystkie meble, których potrzebujemy; dobrym pomysłem będzie zrobienie listy mebli, które chcielibyśmy mieć w kuchni naszych marzeń albo listę mebli, które były w kuchniach, które nam się podobały np. u naszych znajomych. Jeśli mamy już taką listę, to możemy zastanowić się nad układem i rozmieszczeniem mebli. Czy wolimy mieć duży zlew przy oknie, bo często zmywamy duże ilości naczyń? Czy może używamy w tym celu zmywarki, więc zlew może być mniejszy, a przy oknie ustawimy stół lub deskę do krojenia? Układ jest szalenie ważną rzeczą, lepiej więc go dopracować.

Na wymiar czy gotowe?

Wybór pomiędzy gotowymi zestawami mebli a złożeniem ich na wymiar to odwieczny dylemat tych, którzy wyposażają swoje nowe mieszkanie lub biuro. Ma to swoje wady i zalety, ponadto jedne nadają się lepiej do jednych pomieszczeń, a inne mniej; przede wszystkim musimy pomierzyć pomieszczenie, w którym będzie kuchnia i zobaczyć, jakie wymiary mają gotowe zestawy. Może się okazać, że nasza kuchnia ma niestandardowe wymiary i nie zmieszczą się do niej wszystkie meble z zestawu albo np. zostanie kilkanaście centymetrów przestrzeni, której nie będzie jak wypełnić. Wtedy meble na zamówienie będą najlepszym rozwiązaniem, bo wypełnią każdy centymetr pomieszczenia. Warto też wiedzieć, że meble na wymiar z zasady są wykonywane z o wiele lepszych jakościowo, trwalszych i solidniejszych materiałów, niż robione masowo gotowce – co w kuchni jest przecież nie do przecenienia.

Kuchnia klasyczna, stylowa czy nowoczesna?

Dziś możemy dosłownie przebierać w stylistyce wnętrz, w tym również i kuchni. Do lamusa odeszły czasy, kiedy wszyscy mieli te same meblościanki, półki, stoły kupowane w tych samych salonach, czy nawet sztućce i kubki, które były identyczne z tymi, które stały w komunistycznych barach mlecznych. Kuchnia rodem z hiszpańskich filmów Almodóvara? Włoska kuchnia à la Ojciec Chrzestny? A może klasyczna kuchnia z wielkim, otwieranym kredensem, którą pamiętamy z domu babci? Współcześnie wykonanie pomieszczeń w takiej stylistyce nie stanowi żadnego problemu, mało tego – mając odpowiednie umiejętności, przy odrobinie wysiłku i chwili czasu możemy ją wykonać sami. Oczywiście równie dobrze możemy wykonanie takiej kuchni zostawić fachowcom, a nowoczesne, designerskie meble zamówić w butiku meblowym, np. firmy Dominova.

[Głosów:1    Średnia:5/5]