Ogrzewanie gazowe w domu. Zalety i wady ogrzewania gazem

Wiele osób korzystających z ogrzewania gazowego nie zamieniłoby go na żadne inne. Są jednak i tacy, którzy nie chcą go instalować, wskazując przede wszystkim na koszty eksploatacji. Przy doborze odpowiedniej metody ogrzewania dla swojego domu warto jednak wziąć gaz pod uwagę. Jakie są jego najważniejsze zalety i wady?

Zasadniczo wtedy, gdy chcesz zdecydować się na ogrzewanie domu gazem, masz dwa rozwiązania – podłączenie się do sieci gazowniczej lub też zdecydowanie się na montaż zbiornika na gaz skroplony, czyli LPG. Wszystko zależy wobec tego od lokalizacji działki. Niekiedy można podłączyć się do sieci od razu, ponieważ jest ona dostępna, innym razem nie znajduje się ona nawet w planach, dlatego jedynym rozwiązaniem jest zbiornik, który można zakupić lub wydzierżawić od firmy dostarczającej gaz.

Oczywiście, gaz trzeba będzie również doprowadzić do domu, wykonując odpowiednie przyłącze, a także konieczne jest wykonanie instalacji wewnętrznej, aby gaz mógł dostać się do kotła gazowego i do kuchenki, jeżeli również ma być ona zasilana na gaz. Ciepło produkowane przez kocioł jest następnie rozprowadzane po całym domu przez instalację centralnego ogrzewania.

Ogrzewanie gazowe – wygoda kosztuje
Wysoki komfort jest najważniejszą zaletą ogrzewania gazowego – w porównaniu do kotła węglowego nie trzeba już pamiętać o donoszeniu węgla, nie trzeba martwić się brudem i popiołem. Także ogrzewanie gazowe jest ekologiczne, dlatego też korzystanie z gazu nie będzie powodowało nadmiernego zanieczyszczenia powietrza, które w Polsce i tak należy do najbardziej niebezpiecznych w Europie.

Niestety, głównym minusem ogrzewania gazowego są koszty, ponieważ gaz nie należy do najtańszych paliw. Zdarza się, że ogrzewanie roczne gazem to koszt nawet 3500 złotych, ale w przypadku mniejszych domów i oszczędnego gospodarowania można uzyskać niższe sumy. Najlepiej wobec tego wykonać samodzielnie kalkulację kosztów na podstawie powierzchni domu, jego izolacji, a także wybranego kotła.

Gdy zatem doceniasz komfort, ogrzewanie gazowe zdecydowanie jest strzałem w dziesiątkę!

[Głosów:1    Średnia:5/5]