Blachy perforowane stanowią rodzaj materiału, który jest nie tylko bardzo funkcjonalny, ale również atrakcyjny pod względem wizualnym. Bardzo dobrze wpisuje się w nowoczesną modę, dopełniając aranżacje przygotowane na bazie betony, stali, szkła oraz kamieni naturalnych. Za sprawą odporności na korozję można z nich korzystać nie tylko w środku, ale również na zewnątrz budynków, a liczba możliwych modyfikacji koloru i kształtu blach perforowanych umożliwia tworzenie oryginalnych form architektonicznych i wykończeń pomieszczeń użytkowych, przykładowo w łazienkach w stylu nowoczesnym, industrialnym lub w kuchniach.
Co warto wiedzieć o blachach perforowanych?
Blacha perforowana stanowi materiał o różnym zastosowaniu, idealnie sprawdza się między innymi w roli fasady, przesłony czy też dowolnej konstrukcji zewnętrznej. Z uwagi na fakt, iż jednym z plusów tego typu blach jest ich elastyczność, bardzo często wykorzystuje się je także podczas produkcji przełomowych mebli łazienkowych czy też elementów ozdobnych na elewacje, czy ściany.
Blachy perforowane to nieograniczone możliwości zastosowania różnych materiałów oraz różnych wzorów, co umożliwia na ich aranżowanie na wiele sposobów.
Blacha perforowana – budowa i zastosowanie
Charakterystyczna cecha blachy perforowanej to rozmieszczone regularnie otwory. Mogą one być podłużne, kwadratowe, okrągłe, jak również w innych kształtach, przykładowo koniczyny. Spotykane są one też w różnych wymiarach. Perforacja spełniać może różnorodne funkcje. To także ma wpływ na dobieranie materiału, z którego wykonana zostanie blacha. Produkuje się ją ze:
- aluminium,
- stali kwasoodpornej,
- stali nierdzewnej,
- stali ocynkowanej,
- stali zwykłej.
Blachy perforowane wykorzystywane są głównie w branży motoryzacyjnej, rolnictwie, budownictwie, branży meblarskiej, branży spożywczej, jak również podczas aranżowania wnętrz. Z ich pomocą wykonywane są sita, filtry, części mebli, wyposażenia stoisk targowych oraz sklepów, wypełnienia bram i ogrodzeń, sortowniki, elementy oświetleniowe, balustrady, schody, półki, osłony klimatyzacyjne i wentylacyjne, sufity podwieszane czy elewacje. W zastosowaniu blachy perforowanej do filtracji oraz przesiewu stosuje się zwykle okrągłe oczka. Ich wymiary zależne są jednakże od materiału, który ma poprzez nie docelowo przechodzić.
Blacha perforowana z uwagi na swoje wartości użytkowe i estetyczne ma szerokie zastosowanie. Osoby lubiące odważne aranżacje nierzadko wykorzystują ją do produkowania mebli użytkowych czy też umieszczają w roli elementu dekoracyjnego w środku domu. Nierzadko natrafić można na blachy perforowane także w aranżacjach usługowo-handlowych w galeriach oraz sklepach wielkopowierzchniowych.