Czym są ciepłe parapety?

0
1420

Bardzo często spotykamy się ze specjalistyczną terminologią budowlaną, której nie do końca rozumiemy. Dlatego też postanowiliśmy w naszym mini poradniku napisać, czym są np. ciepłe parapety, jakie mają plusy, gdzie są stosowane i jak można je wkomponować we wnętrze. 

Ciepłe parapety – czym są?

Ciepłe parapety to nic innego jak specjalne profile podokienne, które są niezwykle szczelne i nadają tej przestrzeni dodatkowej izolacji cieplnej. Wykonywane są zazwyczaj z twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS bądź twardego styropianu EPS. Profile te wykonuje się na indywidualne zamówienie, co pozwala na ich przystosowanie do konkretnego systemu okien aluminiowych, z PCV oraz stolarki drewnianej. Najlepszym czasem na zamontowanie ciepłych parapetów jest budowa domu lub bloku, jednak jest to możliwe także podczas wymiany okien na nowe. Ciepłe parapety zapewniają niezwykłą szczelność, co wpływa nie tylko na poziom wilgoci w domu, ale także na całą kondycję budynku. Dodatkowo profile chronią piankę okienną przed działaniem wilgoci, a w konsekwencji przed jej degradacją. Jest to bardzo ekologiczny i ekonomiczny sposób, ponieważ jak wiemy, to okna zazwyczaj sprawiają, że w domu pojawiają się przedmuchy powietrza i wilgoć z zewnątrz. Jest to swego rodzaju bariera pomiędzy ciepłem domowym, a zimnym światem zewnętrznym. Ciepłe parapety są niezwykle trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych.  

Gdzie stosowane są ciepłe parapety?

Obecnie praktycznie we wszystkich ekologicznych domach, gdzie oszczędzana jest energia cieplna. Parapety zapewniają utrzymanie ciepła w zimie, a także chłodu w letnie upały. Warto wiedzieć, że ciepłe parapety są najbardziej polecane przy montażu dużych okien, zazwyczaj tych trzyszybowych. Podczas montażu ciepłych parapetów zlikwidowane zostają mostki termiczne, występujące pomiędzy oknem a parapetem, co wpływa na ich estetyczny wygląd. Warto także wiedzieć, że parapety tego typu można dopasować do każdego rodzaju okien, bez względu na ich design. W wielu sklepach internetowych i stacjonarnych można dobrać idealnie pasujący profil podokienny. Rozwiązanie te jest niezwykle popularne i bardzo powszechne, dlatego też większość fachowców może wykonać je bez problemu. Wystarczy dobrze wypoziomować przestrzeń pod parapet i przytwierdzić go za pomocą kleju do styropianu. Następnie jako uszczelnienia i uzupełnienia warto użyć nierozprężonej pianki lub silikonu. Kolejny etap to montaż ramy okiennej, oczywiście biorąc pod uwagę brak przestrzeni i zapowietrzeń. 

Moda na zachowanie ciepła 

Pisząc o ciepłych parapetach, nie możemy nie wspomnieć o tym, że są one jednym z częstych wyborów podczas budowania ciepłego, ekologicznego domu. Poprzez zniwelowanie ogrzewania tego typu budynku nie emitują nadmiernego CO2, co przekłada się na czystsze powietrze i nasze zdrowsze życie. Przy okazji ciepło w domu nie równa się tutaj z wysokimi rachunkami, co sprawia, że możemy pozwolić sobie na więcej prośrodowiskowych rozwiązań w domu, które zazwyczaj są o wiele droższe od tych standardowych. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBudujemy patio marzeń
Następny artykułKursy na wózki widłowe

Pozytywnie zakręcona na tematy związane z architekturą wnętrz i ich projektowaniem.