Młotowiertarka

Młotowiertarka to jedno z przydatniejszych elektronarzędzi na placu budowy. Dzięki wyposażeniu w wydajny silnik elektryczny oraz specjalną przekładnię udarową, urządzenie to może być wykorzystywane do szeregu prac konstrukcyjnych i remontowych. Młotowiertarka jest także urządzeniem stosunkowo prostym w obsłudze. Dzięki temu mogą korzystać z niej nie tylko profesjonaliści, lecz również okazjonalni majsterkowicze. O czym warto pamiętać podczas zakupu swojej własnej młotowiertarki?

Co to jest młotowiertarka i czym różni się od wiertarki udarowej?

Młotowiertarka Makita to elektronarzędzie do złudzenia przypominające tradycyjną wiertarkę udarową. Sprzęt ten dzięki zastosowaniu mocnego silnika elektrycznego jest jednak znacznie wydajniejszy, a zamontowany w nim mechanizm udarowy umożliwia niezwykle wydajną obróbkę twardych materiałów budowlanych. To jednak niejedyne różnice pomiędzy powyższymi narzędziami. Co jeszcze warto wiedzieć o młotowiertarce?

System mocowania osprzętu roboczego

Zdecydowanie największą różnicą pomiędzy młotowiertarką a wiertarką udarową, jest system mocowania osprzętu. W klasycznych wiertarkach wykorzystywane są samozaciskowe uchwyty wiertarskie, pozwalające na pracę z wiertłami lub innymi akcesoriami o średnicy trzpienia dochodzącej do kilkunastu mm (zazwyczaj jest to 13 mm lub 16 mm). System ten wymaga jednak ręcznego blokowania uchwytu wiertarskiego, przez co podłączone wiertło podczas pracy może zacząć się ślizgać w uchwycie wiertarskim. Jest to szczególnie częste w trakcie wykonywania otworów o dużej średnicy w twardych materiałach. Kolejnym problemem, z którym borykają się samozaciskowe uchwyty wiertarskie stosowane w klasycznych wiertarkach udarowych, jest mocowanie osprzętu „na sztywno”. Znacząco ogranicza to efektywność mechanizmu udarowego, a co za tym idzie, zmniejsza wydajność obróbki materiałów pokroju betonu, cegły czy kamienia naturalnego.

Zupełnie inaczej rozwiązane jest to w nowoczesnych młotowiertarkach wyposażonych w uchwyty SDS Plus oraz SDS Max. Trzpienie kompatybilnego z nimi osprzętu posiadają w dolnej części swojego korpusu charakterystyczne nacięcia, które umożliwiają wiertłu lub dłutu poruszanie się w przód oraz w tył. W połączeniu z ostrzami wykonanymi z wysokogatunkowej stali z domieszkami spiekanego węglika wolframu lub innych materiałów uszlachetniających, pozwala to na jednoczesne skruszanie i skrawanie obrabianego budulca. Efektem tego jest znacznie szybsze wykonywanie otworów w betonie, zbrojonym betonie, cegle oraz kamieniu naturalnym. Profesjonalny osprzęt do młotowiertarek posiada w swojej ofercie autoryzowany dealer Makita Domitech.pl.


Młotowiertarka Makita HR1840, źródło: https://domitech.pl/mlotowiertarka-makita

Możliwość zablokowania osprzętu w jednej pozycji

Kolejną różnicą na korzyść młotowiertarki Makita jest możliwość zablokowania uchwytu wiertarskiego w jednej pozycji i jednoczesne odłączenie napędu obrotowego. W takim trybie młotowiertarka będzie wprawiać podłączony do niej osprzęt tylko w ruch posuwisto-zwrotny. W połączeniu z dużą mocą silnika elektrycznego oraz wydajnym mechanizmem udarowym zdolnym do generowania wysokiej energii kinetycznej możliwe stanie się kucie, bruzdowanie, a przy odrobinie wprawy także prowizoryczne przecinanie materiałów budowlanych.

W trybie kucia młotowiertarka Makita może być wykorzystywana m.in. z takim osprzętem jak:

  • dłuta szpiczaste;
  • dłuta płaskie;
  • dłuta do bruzd;
  • dłuta wgłębne do skuwania płytek ceramicznych;
  • otwornice diamentowe pod puszki elektryczne;

Dzięki temu, przy pomocy zaledwie jednego urządzenia będzie można nie tylko wiercić w ścianach, stropach i podłogach, lecz także wykonywać otwory pod gniazdka oraz przewody hydrauliczne lub elektryczne. Młotowiertarka Makita świetnie sprawdzi się również podczas prac remontowych, umożliwiając szybkie pozbywanie się kafelków, a także wyburzanie całych ścian działowych lub nośnych.

Wiertarka udarowa czy młotowiertarka?

Dokonanie wyboru pomiędzy powyższymi urządzeniami wcale nie jest łatwym zadaniem, ponieważ oba rodzaje sprzętów mają swoje niepodważalne zalety. Młotowiertarka Makita, w szczególności wariant z uchwytem mocowania osprzętu SDS Plus, umożliwia zrealizowanie praktycznie każdego zadania na placu budowy. Będzie można nią wydajnie wiercić, kuć, a nawet wyburzać w twardych materiałach budowlanych. Znacząco przyspieszy to czas realizacji inwestycji, a dzięki zastosowaniu dobrej klasy osprzętu eksploatacyjnego możliwe będzie uzyskanie profesjonalnych rezultatów. Niestety, nawet najlepsza młotowiertarka niesie ze sobą pewne ograniczenia, a największym z nich jest zdecydowanie waga tego urządzenia. Trudno się też temu dziwić – w końcu w jego korpusie musi się zmieścić wydajny silnik elektryczny, a także rozbudowany mechanizm udarowy. W efekcie uzyskiwany jest sprzęt o dość sporych gabarytach, którego obsługa wymaga nieco tężyzny fizycznej. Kolejną niedogodnością może być też sam system mocowania osprzętu. Uchwyt SDS Plus dedykowany jest do pracy z wiertłami do betonu, dłutami oraz bruzdownikami. Trudno jest jednak znaleźć osprzęt pozwalający na pracę w drewnie czy stali konstrukcyjnej.


Dwubiegunowa wiertarka udarowa Makita HP2071J, https://domitech.pl/wiertarka-udarowa-makita.

Powyższy problem można rozwiązać, kupując młotowiertarkę Makita wraz z szybkowymiennymi uchwytami wiertarskimi. Dzięki temu w ciągu zaledwie kilku minut można przezbroić urządzenie i założyć do niego tradycyjny uchwyt samozaciskowy. Pozwoli to na korzystanie ze zwykłych cylindrycznych wierteł do stali, drewna czy ceramiki. Młotowiertarka z szybkowymiennymi uchwytami wiertarskimi może również pracować z uchwytami na bity oraz szczotkami szlifierskimi, tym samym znacząco zwiększając jej uniwersalność. Z drugiej strony spektrum znajduje się wiertarka udarowa Makita. Jest ona mniejsza oraz zauważalnie lżejsza od młotowiertarki, dzięki czemu praca nią jest łatwiejsza i bardziej intuicyjna. Sprzęt ten będzie świetnym wyborem dla okazjonalnych majsterkowiczów, którzy nie planują generalnych remontów mieszkania, jednak chcą mieć możliwość przyozdobienia go obrazami, zamontowania w nim praktycznych półek lub powieszenia żyrandola.

Wiertarka udarowa Makita z założonym dobrej klasy wiertłem do betonu poradzi sobie z wykonywanie otworów w ścianach z wypalanej cegły, gazobetonu czy bloczków ceramicznych. Nieco więcej czasu będzie trzeba poświecić na wiercenie w betonie, jednak i to zadanie nie sprawi większego problemu urządzeniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]