W poszukiwaniu uniwersalnego kleju dedykowanego łączeniu różnorodnych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, metal, drewno czy guma, warto przyjrzeć się bliżej popularnym klejom termotopliwym, czyli polimerowym klejom stosowanym na gorąco. Kleje tego typu dedykowane zastosowaniom domowym i montażowym zwykle przybierają formę charakterystycznych białych lasek, dopasowanych średnicą do wybranych modeli pistoletów do klejenia na gorąco. W zastosowaniach przemysłowych mają one na ogół formę granulatu.
Jak działa klej termotopliwy?
To specyficzny rodzaj kleju o stałej konsystencji, który dopiero po podgrzaniu do temperatury około 150-180 stopni Celsjusza rozpuszcza się i nabiera właściwości klejących. Kleje termotopliwe produkowane są z różnych rodzajów polimerów, ale często dodaje się do nich również naturalne i syntetyczne żywice, antyutleniacze, woski czy wypełniacze mineralne. W formie gotowych do użycia lasek mają najczęściej biały, lekko przezroczysty lub żółtawy kolor. W indywidualnych zastosowaniach montażowych laskę takiego kleju umieszcza się w specjalnym pistolecie, który podgrzewa ją do wysokiej temperatur. Pod jej wpływem klej zaczyna zmieniać konsystencję ze stałej na półpłynną. W tej formie charakteryzuje się silnymi właściwościami wiążącymi i z łatwością przylega do różnorodnych powierzchni. Bardzo szybko stygnie, ponownie przechodząc w stan stały. Jeśli podczas wiązania mocno dociśniemy łączone ze sobą elementy, zapewniamy ich trwałe połączenie. Klej termotopliwy wiąże w zaledwie kilkanaście-kilkadziesiąt sekund, co jest jego wielkim atutem w zastosowaniach montażowych.
Do czego wykorzystuje się ten rodzaj kleju?
Podstawowym zastosowaniem dla klejów termotopliwych jest montaż elementów wykończeniowych we wnętrzach mieszkalnych i użytkowych. Kleje tego typu stosuje się przy instalacji różnego rodzaju kabli i przewodów, przy osadzaniu listew przypodłogowych lub wykładzin. Klej termotopliwy znajduje również szerokie zastosowanie w przemyśle meblowym. Stosuje się go do klejenia mebli i ich oklejania różnego rodzaju okładzinami. Niekiedy wykorzystuje się go również przy montażu mebli.
Oczywiście możliwych zastosowań dla kleju stosowanego na gorąco jest znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć o florystyce, gdzie wykorzystuje się go do tworzenia trwałych kompozycji kwiatowych czy rękodziele, gdzie używa się go m.in. do produkcji drewnianych lub papierowych zabawek, różnego rodzaju ozdób i pudełek. W domu kleju termotopliwego można używać do sklejenia uszkodzonych przedmiotów drewnianych, metalowych, gumowych i plastikowych.