wycinanie laserowe w metalu

Wykonywanie cięć i wzorów we wszelkiego rodzaju metalach wielu osobom wydaje się czasochłonne i pracochłonne. Warto jednak widzieć, że można ułatwić sobie zadanie, zlecając profesjonalistom wykonanie wycinania laserowego. Na czym polega procedura? Jakie metale można ciąć laserem? Jakie zalety ma ta metoda obróbki?

Na czym polega wycinanie laserowe w metalu?

Cięcie laserem to prace, które pozwalają na rozcinanie materiałów wszelkiego rodzaju, a także precyzyjne wykonywanie w nich różnych kształtów. Wycinanie laserowe w metalu to jedna z usług Valortti.com, na stronie firmy wyjaśniono zasady działania urządzenia podczas prowadzonych prac. Okazuje się, że polegają one na rozdzielaniu termicznym materiału, który jest ogrzewany, a następnie stapiany do całkowitego odparowania. W tym celu laser skupia dużą ilość energii na małej przestrzeni.

Cięcie odbywa się zgodnie ze zleconym przez klienta schematem, który jest zaprojektowany i wgrany do urządzenia przez specjalistów. Jego średnica zazwyczaj nie przekracza za pół milimetra. Dzięki wysokiej precyzji urządzenia krawędzie cięć są gładkie, przez co nie jest konieczna obróbka elementów przed ich dalszym montażem. Wycinanie laserowe ma bardzo szerokie zastosowanie w produkcji: elementów maszyn, urządzeń, pojazdów, mebli, a także przedmiotów ozdobnych, dekoracji wszelkiego rodzaju.

Jakie metale można ciąć laserem?

Wycinanie laserowe to bardzo uniwersalna metoda, która pozwala na dokonywanie cięć nie tylko w metalu, jednak należy zaznaczyć, że blachy to jeden z najczęściej poddawanych tego typu obróbce surowców. W zależności od rodzaju metalu wykorzystane mogą być 3 rodzaje cięcia — ze spalaniem materiału, ze stapianiem i wydmuchiwaniem materiału, z odparowaniem materiału.

Typy oraz maksymalna grubość blach, które mogą być poddane wycinaniu laserowemu to m.in.:

  • stal konstrukcyjna (nazywana także czarną) do 30 mm,
  • stal nierdzewna do 30 mm,
  • aluminium do 25 mm,
  • mosiądz do 10 mm,
  • miedź do 10 mm.

Jakie zalety ma wycinanie laserowe w metalu?

Wycinanie laserowe to coraz częściej stosowana metoda pozwalająca na wykonanie cięć w metalu. Wynika to z szeregu zalet, które posiada to rozwiązanie. Wśród nich wyróżnić należy możliwość wykonania dokładnego, gładkiego cięcia, pozbawionego zadziorów, nawet w przypadku drobnych, skomplikowanych wzorów. Co ważne można wycinać otwory mniejsze niż grubość blachy, która poddawana jest obróbce. To metoda nie tylko bardzo dokładna, ale także mało czasochłonna, przez co projekty mogą być wykonane w krótkim czasie. Kolejnym z atutów laserowego cięcia metali jest niskie ryzyko straty materiałów oraz ich uszkodzenia, ponieważ jak wspomniano wcześniej, można bardzo precyzyjnie operować wiązką lasera.

Warto także zaznaczyć, że cięcie laserowe jest procesem powtarzalnym — można wykonać kilka, kilkanaście lub nawet kilkaset sztuk  takich samych elementów — w zależności od potrzeb. Eksperci zwracają uwagę na to, że jest to stosunkowo tania metoda obrabiania metalu. Na samym końcu warto zaznaczyć, że cięcie laserowe cechuje się dużym bezpieczeństwem — zarówno dla pracowników przeprowadzających prace, jak i dla środowiska. Drugi z aspektów staje się coraz bardziej kluczowy w dzisiejszych czasach.

[Głosów:2    Średnia:5/5]