Chociaż ogrzewanie podłogowe niesie ze sobą wiele korzyści, to wciąż ludzie mają wątpliwości. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wokół tego tematu narosło sporo mitów i stereotypów, które nie mają pokrycia z rzeczywistością. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym zastrzeżeniom. W zakresie merytorycznym wsparł nas architekt wnętrz z ainprojektowanie.com.
Czy ogrzewanie podłogowe jest drogie?
Podstawową alternatywą do instalacji podłogowej jest tradycyjny grzejnik. Żeby być dokładnym – kilka egzemplarzy rozmieszczonych po całym domu. Rzeczywiście trzeba przyznać, że ich montaż wynosi mniej niż podłogówki. Jednak na tym oszczędność się kończy.
Planując budowę domu, należy patrzeć w perspektywie długoterminowej. W tym przypadku ogrzewanie podłogowe gwarantuje niższe koszty eksploatacyjne niż zwykły kaloryfer. Podłogówka ma dużo większą powierzchnię, dzięki czemu powietrze jest podgrzewane równomiernie w całym pomieszczeniu. Natomiast w przypadku grzejnika ciepło musi rozchodzić się z jednego niewielkiego punktu na cały pokój. Dlatego dzięki podłogówce można osiągnąć ten sam poziom komfortu, produkując średnio o 2 stopnie Celsiusza mniejszą temperaturę. W skali roku pozwala to zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.
Czy podłogówka łączy się tylko z płytkami ceramicznymi?
Powodem, dla którego większość osób decyduje się na wykończenie ogrzewania podłogowego płytkami ceramicznymi, jest to, że ten materiał cechuje się małym oporem cieplnym. Dzięki czemu zużywamy mniej energii na nagrzanie pomieszczenia. Jednak nie musimy się do tego ograniczać. Jeśli jesteśmy dopiero na etapie projektowania domu, to nie będzie żadnego problemu, żeby uwzględnić podłogę wyłożoną panelami lub drewnem.
Ważne jest, żeby zrobić to w tym momencie, ponieważ trzeba ustalić dokładne rozmieszczenie rur grzewczych. Tak, żeby zminimalizować opór, który dany materiał stwarza. Nie można też zapomnieć o tym, żeby tworzywo było przystosowane do tego zadania. Producenci pod tym względem oferują klientom szereg towarów, dlatego nie powinno być większych kłopotów z wyborem idealnego wykończenia.
Po więcej praktycznych wskazówek odsyłamy na http://www.ainprojektowanie.com/blog/.