Spawanie aluminium

Doświadczeni spawacze mają świadomość tego, że spawanie aluminium wcale nie jest tak łatwym zadaniem. Co nie oznacza, że nie jest w ogóle możliwe. Należy się do tego odpowiednio przygotować, stosując m.in. właściwe palniki i reduktory, aby nie popełnić żadnych błędów. Ważne jest również zachowanie właściwych parametrów w trakcie spawania.

Palniki MIG/MAG i TIG

Jakie palniki najlepiej sprawdzą się przy aluminium, który jest trudnym materiałem we współpracy? Do wykorzystania polecają się:

  • MIG/MAG – palniki MIG (Metal Inert Gas) i MAG (Metal Active Gas) to najczęściej wykorzystywane elementy, które polecane są w przypadku, jeżeli grubość aluminium jest mniejsza niż 1 mm. Należy pamiętać o tym, że wykorzystując palnik MIG należy wykorzystać gaz obojętny. MAG pozwala na wykorzystanie gazu aktywnego. Spoiwo to drut, który podawany jest przez uchwyt elektrodowy. Tego rodzaju palniki są łatwe w obsłudze, więc można się z nimi bardzo często spotkać w warsztatach spawalniczych.
  • TIG – palniki TIG (Tungsten Inert Gas) nazywane są inaczej nietopliwą elektrodą wolframową, którą wykorzystuje się razem z gazami obojętnymi. TIG można wykorzystać w przypadku aluminium, którego maksymalna grubość wynosi 10 mm. W procesie spawania wykorzystuje się elektrody, które muszą mieć wysoką temperaturę topnienia. W ten sposób można zapewnić odpowiednie jarzenie się łuku. TIG chętnie wykorzystywane jest przez spawaczy, ponieważ pozwala na uzyskanie dobrej jakości spoiny. Z takich palników chętnie korzystają firmy działające w branży lotniczej, w przypadku napraw konstrukcji aluminiowych lub w produkcji precyzyjnej.

Reduktory gazowe do spawania aluminium

Reduktory gazowe są bardzo ważne w trakcie procesu spawania. Są to bowiem elementy, które odpowiedzialne są za utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. To właśnie dzięki nim spawanie jest efektywnym procesem. Ich brak sprawi, że nie będzie można utrzymać kontroli nad przepływem gazu z butli. Do wyboru są następujące rodzaje reduktorów: jednostopniowe, dwustopniowe, sieciowe, butlowe, poziome, pionowe, do konkretnych gazów. Wybór reduktora powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami – zarówno w przypadku profesjonalistów, jak również osób, które spawanie wykorzystują w ramach działań hobbystycznych.

Jakie parametry spawania aluminium muszą zostać zachowane?

Jedną z podstaw jest zachowanie odpowiedniej częstotliwości spawania. W przypadku aluminium musi ona utrzymywać się w granicach od 80 Hz do 120 Hz. Jeżeli zostanie zastosowana zbyt niska częstotliwość spawu, spoina nie będzie odpowiedniej jakości. Napięcie do spawania aluminium powinno utrzymywać się na poziomie nawet 24 V. Szczególnie, jeżeli chodzi o zastosowanie gołego drutu o dużej przewodności cieplnej. Chcąc ustawić właściwe parametry należy także pamiętać o tym, aby wziąć pod uwagę samą grubość aluminium. Przykładowo: jeżeli grubość aluminium wynosić będzie 2 mm, to wartość prądu spawania powinna utrzymywać się w granicach od 25 do 110 A. Sama średnica elektrody powinna mieć 1,6 mm.

Bardzo ważną kwestią jest także odpowiednie przygotowanie się do procesu spawania aluminium. Wlicza się w to m.in. dokładnie oczyszczenie materiału przed spawaniem. Tak, aby zanieczyszczenia nie przedostały się do jeziorka spawalniczego. Jeżeli do tego dojdzie, jakość spoiny zostanie w znaczący sposób obniżona. Całość można oczyścić specjalną ściereczką. Do wykorzystania są również specjalne preparaty odtłuszczające, dzięki czemu będzie można pozbyć się smarów i innych brudów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]