Stolarstwo – piękne i użyteczne hobby

0
1637

Amatorskie stolarstwo to hobby, które cieszy się coraz większym wzięciem. Już nie tylko mężczyźni, ale również coraz więcej kobiet marzy o rozpoczęciu przygody z domową obróbką drewna. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, co stoi za tak powszechnym wzrostem zainteresowania oraz jak najłatwiej wkroczyć w ten świat.

Wady i zalety produkcji masowej

Jeszcze niedawno wydawało się, że małe zakłady rzemieślnicze skazane są na zagładę. Rzeczywiście, większość z nich poległa w starciu z produkcją masową, która skutecznie zastąpiła ręce rzemieślników zautomatyzowanymi liniami wytwórczymi. Najbardziej wyraźnym efektem takiego działania był gwałtowny spadek cen produktów, nic więc dziwnego, że wkrótce domy i mieszkania zapełniły się produktami pochodzącymi z olbrzymich fabryk. Jednak w parze z korzystną ceną występowały również dwa aspekty o zdecydowanie mniej pozytywnym charakterze. Pierwszym z nich był problem jakościowy. Optymalizacja kosztów wymagała stosowania tańszych materiałów, głos księgowych zyskiwał na znaczeniu, spychając na dalszą pozycję trwałość oraz zakładając cugle projektantom.

To właśnie ten drugi problem, czyli unifikacja wzornictwa sprawił, że coraz szersze rzesze klientów zaczęły poszukiwać rozwiązań indywidualnych. Nic w tym dziwnego, każdy z nas chce się wyróżniać a meble i akcesoria domowe potrafią efektowne podkreślać aspiracje swoich właścicieli. Popularność zaczęły zyskiwać produkty pochodzące z niewielkich manufaktur, ale też coraz więcej osób decydowało się na samodzielne sprawdzenie swoich sił w stolarstwie. Pokusa jest duża, nawet drobiazgi takie jak własnoręczne wykonany wieszak, świecznik czy podstawki pod szklanki, nie tylko dostarczą sporo satysfakcji autorowi, ale też mogą stanowić doskonały prezent dla rodziny i bliskich. Drewno to materiał wdzięczny i stosunkowo prosty w obróbce, narzędzia stolarskie są łatwo dostępne, a warsztat pracy nie musi zajmować ogromnych przestrzeni.

Od czego zacząć?

Osoby bez wcześniejszego doświadczenie raczej nie powinny zaczynać od dużych wyzwań i prób samodzielnego stworzenia mebli to całego mieszkania. Te prace wymagają wiedzy, przeprowadzenia stosownych obliczeń, doboru właściwego materiału i znajomości technik pracy. Łatwo tu o błąd, a często nawet ten najmniejszy potrafi zniweczyć efekt wielu godzin pracy. Warto zacząć od zapoznania z rodzajami drewna, ich charakterem i podatnością na obróbkę. Własnoręczne wykonanie niewielkiego pudełka na drobiazgi nie zajmie dużo czasu, pozwoli przy tym zrozumieć zasady piłowania, doboru odpowiednich materiałów szlifierskich, czy też pracy z wkrętarką. 

Następny projekt zapewne będzie bardziej złożony i wykorzystujący kolejne coraz bardziej zaawansowane procesy obróbki. Nie wolno zapominać o wiedzy teoretycznej, jest nieoceniona, ponieważ pozwala unikać błędów i oszczędnie gospodarować materiałem. Przede wszystkim jednak ważne jest poznanie zasad bezpieczeństwa pracy. Z tego też powodu należy zwrócić baczną uwagę na dobór odpowiednich narzędzi. Na szczęście na adeptów sztuki stolarskiej czekają profesjonalne sklepy prowadzone przez pasjonatów i fachowców. Doskonały przykład to Dluta.pl. Znajdziemy tu nie tylko szeroki wybór narzędzi i akcesoriów, ale też potężną bazę wiedzy, która w znaczący sposób ułatwi wejście w zaczarowany świat drewna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]