Jak ochronić wnętrze domu i mieszkania przed hałasem?

Osoby budujące lub posiadające dom czy mieszkanie w pobliżu ruchliwej ulicy, dużego skrzyżowania, prężnie działającego zakładu produkcyjnego, centrum handlowego czy też lokali o charakterze rozrywkowym często skarżą się na uciążliwe hałasy. W jaki sposób mogą ochronić wnętrze domu czy mieszkania przed dźwiękami dobiegającymi z otoczenia?  

Podczas budowy

Izolacją akustyczną najlepiej zająć się już w trakcie budowy. Wiele zależy np. od konstrukcji ścian. Dobrą izolację od dźwięków zapewniają np. ściany z masywnych elementów, takich jak bloki silikatowe i betonowe, które trudno wprowadzić w drgania. Przeważnie stanowią one optymalną barierę akustyczną, gwarantującą ciszę we wnętrzu budynku.

Jeśli w projekcie założono budowę ścian dwuwarstwowych, najlepiej jest zadbać o odpowiednią izolację ścian konstrukcyjnych. Zastosowanie grubej warstwy styropianu, który można kupić m.in. na www.hurtowniastyropianiu.pl, podniesie zarówno właściwości cieplne budynku, jak i stopień jego ochrony przed hałasem.  

Na etapie budowy warto też pomyśleć o montażu solidnych, wysokiej jakości okien i drzwi. Współcześnie produkowana z drewna i PCV stolarka wykazuje doskonałe właściwości i parametry fizyczne – chroni nie tylko przed chłodem i wiatrem, ale również dźwiękami dobiegającymi z otoczenia.  

Przy okazji remontu

Wyciszenie istniejącego budynku czy mieszkania jest nieco trudniejsze, gdyż wymaga dokonania jego remontu. Izolacyjność akustyczną domu wolnostojącego można poprawić np. poprzez ocieplenie jego elewacji lub remont ścian wewnętrznych. W lokalu w budynku wielorodzinnym można zastosować dodatkową izolację podłóg, ścian i sufitów – najlepiej zrobić to przed malowaniem czy układaniem nowych płytek.

Niektóre osoby decydują się na wyciszenie ścian styropianem lub wełną mineralną oraz płytami kartonowo – gipsowymi (co pomaga dodatkowo je wyrównać), inne zaś kupują specjalnie do tego celu przeznaczone panele akustyczne, stosowane m.in. w studiach nagraniowych. Każde rozwiązanie, które podnosi komfort odpoczynku we wnętrzu, jest warte rozważenia.

Niestety, nie każdy jest w stanie dokonać remontu poprawiającego właściwości akustyczne wnętrza – w końcu wymaga to niemałych nakładów finansowych i przeorganizowania codziennego życia chociaż na kilka dni, na co trzeba mieć odpowiednio dużo czasu. Na szczęście, można wyciszyć dom lub mieszkanie również innymi, mniej inwazyjnymi sposobami.

Drobne zmiany

Istnieją także takie sposoby na wyciszenie domu i mieszkania, które nie wymagają wielkich inwestycji i ingerencji w ściany, stropy i podłogi. Wystarczy kilka niewielkich zmian, dzięki którym mieszkanie może stać się bardziej ciche, spokojne i przytulne. Na co warto zwrócić uwagę wśród takich rozwiązań?

Dobrze jest np. pokryć podłogi dywanami lub wykładzinami o średnim bądź długim włosiu. Świetnie izolują od dźwięków dochodzących z niższych kondygnacji, wygłuszając jednocześnie kroki ludzi i zwierząt czy odgłosy przesuwania mebli i elementów wyposażenia. Podobne działanie wykazują grube zasłony, rolety, okiennice, płaskorzeźby i tekstylia na ściany – akcesoria nadające się do szybkiego samodzielnego montażu.

Banalnym sposobem na poprawienie właściwości akustycznych wnętrza jest jego przemeblowanie. Przeniesienie wysokich regałów i szaf na ścianę, zza której dochodzi najwięcej kłopotliwych hałasów, potrafi zdziałać cuda. To patent tak samo prosty, jak np. owinięcie rur kanalizacyjnych w bloku wełnianymi swetrami.

O cichy dom najlepiej zadbać już na etapie jego budowy. Ściany o odpowiedniej konstrukcji, prawidłowo zaizolowane styropianem lub wełną mineralną, uzupełnione wysokiej jakości stolarką okienną i drzwiową, powinny przepuszczać minimalną ilość dźwięków. Ochroną wnętrza przed hałasem można zająć się również przy okazji remontu podłogi, ścian czy sufitu w istniejącym już domu czy mieszkaniu. Są też na wyciszenie wnętrza niewymagające inwestycji i ingerencji w konstrukcję jego ścian – nimi również można się zainteresować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]