4 błędy popełniane podczas zamawiania bram przemysłowych

Bramy przemysłowe to niezbędne wyposażenie magazynów, centrów logistycznych, ale także budynków komercyjnych czy zakładów produkcyjnych i wielu innych obiektów. Takie konstrukcje wyróżniają się innymi parametrami niż te przeznaczone np. do zabezpieczenia garażu w domu. Dlatego ich zamawianie może być wyzwaniem. Zobacz, jakie są najczęstsze błędy przy zamawianiu bram przemysłowych.

Brama przemysłowa o nieodpowiednich wymiarach

Gdy chodzi o bramy przemysłowe, wymiary są kluczowe. Muszą być optymalnie dopasowane do tego, jakie pojazdy będą przejeżdżać przez otwór bramy. Jeżeli będą to tylko auta osobowe czy urządzenia transportu bliskiego, brama przemysłowa 3×3 m może być wystarczająca. Jeżeli jednak ma być to wjazd do dużego magazynu logistycznego, lepiej sprawdzi się brama przemysłowa 4×4 m lub nawet większa. Otwór może mieć 4,2, a nawet 4,5 m wysokości! Taka wysokość pozwoli bezpiecznie wjechać na teren obiektu nawet największym TIR-om.

Podobne zasady odnoszą się do szerokości bramy – przy mniejszych pojazdach wystarczy szerokość 3-3,5 m, przy większych rekomendowana wartość to 4 m. – Warto pamiętać, że dokładne wymiary bramy przemysłowej powinny być dobierane indywidualnie, z uwzględnieniem specyfiki samego budynku, jak również planowanego schematu jego eksploatacji – podpowiada ekspert firmy BramTECH, której specjalnością są m.in. bramy przemysłowe segmentowe (https://www.bramtech.com.pl/bramy-przemyslowe-segmentowe).

Nieodpowiedni rodzaj bramy przemysłowej

Bramy przemysłowe mogą mieć zróżnicowaną budowę, a dobór odpowiedniego typu konstrukcji warunkuje bezpieczne i ergonomiczne ich użytkowanie. Przykładowo popularne bramy uchylne, określane też jako płytowe, choć zazwyczaj najtańsze, mogą stwarzać poważne problemy przy małej ilości miejsca na terenie obiektu. Uchylające się skrzydło może np. zajmować miejsce na podjeździe lub wewnątrz budynku. Dlatego z myślą o zaoszczędzeniu przestrzeni warto pomyśleć np. o bramie segmentowej przemysłowej – np. z mechanizmem otwierania do góry.

Brama przemysłowa

Źle dopasowany mechanizm automatyki przemysłowej lub rezygnacja z niego

O ile w zastosowaniach domowych można sobie czasami poradzić bez automatyki otwierającej i zamykającej skrzydło bramy, o tyle w centrum logistycznym czy zakładzie produkcyjnym może to prowadzić do poważnych problemów z wydajnością, a nawet bezpieczeństwem.

Jednak sama obecność automatyki do bramy przemysłowej nie wystarczy. Warto również upewnić się, że wybrany mechanizm jest efektywny, a także zapewnia optymalną prędkość działania. W większości przypadków najlepiej sprawdzają się szybkobieżne bramy przemysłowe. JEŻELI PO HALI PORUSZAJĄ SIĘ POJAZDY, KTÓRE CZĘSTO MUSZĄ OPUSZCZAĆ MAGAZYN TO NAJLEPIEJ SPRAWDZĄ SIĘ SZYBKOBIEŻNE BRAMY PRZEMYSŁOWE.

Niewłaściwa klasa izolacji termicznej

W polskich warunkach termicznych klasa izolacji bramy przemysłowej ma duże znaczenie – i to zarówno zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera, jak i latem, kiedy na zewnątrz panuje upał. Odpowiednio dopasowana brama przemysłowa stanie się solidną barierą chroniącą wnętrze obiektu i znajdujące się w nim produkty przed ekspozycją na chłód i ciepło. Dlatego nie można pominąć tego parametru przy konfigurowaniu bramy.

Niewłaściwą decyzję można też podjąć w kwestiach przeszklenia, rodzaju przetłoczenia bramy czy doboru systemu konstrukcji. Dlatego warto zgłosić się do specjalistów i podjąć decyzję wspólnie z nimi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]