Agregaty malarskie firmy Wagner cechuje solidne wykonanie i wysoka wydajność. Zakład ten od wielu lat produkuje najwyższej klasy urządzenia, które cieszą się niesłabnącą popularnością nie tylko wśród profesjonalistów, ale też hobbystycznych entuzjastów malowania.

W poniższym tekście przyjrzymy się nieco bliżej samej firmie a także przedstawimy krótki przegląd agregatów malarskich firmy Wagner.

O firmie

Firma Wagner rozpoczęła swoją działalność ponad 60 lat temu w Szwajcarii. Obecnie jest przedsiębiorstwem o światowym zasięgu i zatrudnia około 1300 osób. Wciąż pozostaje wiodącym na rynku dostawcą wysokorozwiniętych technologicznie maszyn i urządzeń do nanoszenia powłok lakierniczych farbami ciekłymi i proszkowymi. Aktualnie posiada 9 zakładów produkcyjnych, 19 międzynarodowych spółek handlowych i około 50 przedstawicielstw krajowych.

Swoje pierwsze przedstawicielstwo w Polsce otworzyła w 1989 roku. Prowadziło ono sprzedaż i serwis urządzeń z segmentu “Standard” (lakiernictwo ciekłe). Kolejne dwa lata przyniosły ze sobą rozszerzenie oferty o programy “System” (lakiernictwo proszkowe) i “Consumer” (urządzenia do malowania dla majsterkowiczów). W latach 1994, 1998, 2003 i 2004 otwarto kolejne przedstawicielstwa w Wieluniu, Gdyni, Warszawie i Bielawie. W 2005 roku polski oddział rozpoczął dystrybucję i serwis produktów należących do koncernu Wagner marek Titan i Speeflo. PUT Wagner – Service w 2007 roku otrzymało nagrodę dla najlepszego dealera J.Wagner GmbH. Polski oddział nadal się rozwijał i w 2012 podpisał umowę z firmą Fanuc Robotics. Dotyczyła ona sprzedaży robotów lakierniczych i utworzenia działu systemów automatycznych ciekłych. Rozwój ten trwa do dziś, a polski oddział firmy Wagner zatrudnia ponad 60 osób.

Przegląd oferty

Jak już wspomniano we wstępie, maszyny marki Wagner mają szerokie zastosowanie. W jej ofercie można znaleźć wszystko od niewielkich agregatów stworzony z myślą o majsterkowiczach po profesjonalny sprzęt malarsko-szpachlarski o mocy przekraczającej 3 kW. Przedstawione w tej części tekstu modele można znaleźć w ofercie BMB Technologie. Przytoczone dane techniczne podajemy za ich stroną internetową.

Wagner Project Pro 117

Przeznaczony do równomiernego i komfortowego nakładania farby półprofesjonalny agregat malarski. Działa dzięki wydajnej pompie tłokowej typu airless. Jego niewielkie rozmiary i stosunkowo długi wąż (7,5 m) sprawiają, że można go używać w niemal każdych warunkach. Nie bez znaczenia jest także fakt, że urządzenie to jest proste i intuicyjne w obsłudze.

Dane techniczne:

Wydajność: 0,95 l/min

Rozmiar dyszy 0,015″

Długość węża w standardzie: 7,5 m

Moc: 550 W

Ciśnienie max.: 200 bar

Zasilanie: 230 V

Waga: 12 kg

Agregat Wagner Project Pro 117

Wagner ProSpray (PS) 3.21

Hydrodynamiczny agregat malarski napędzany nowoczesnym silnikiem BDC. Ma wbudowany potencjometr, umożliwiający elektroniczną regulację ciśnienia. System airless sprawia, że farba jest tłoczona bez udziału powietrza. Dodatkową zaletą jest też zastosowanie podwójnej dyszy typu 2SpeedTip. Umożliwia ona malowanie wąskim lub szerokim strumieniem bez konieczności wymiany dyszy.

Urządzenie to może pracować z szeroką gamą farb — dyspersyjnymi, olejnymi, podkładowymi, bejcami, lakierami, lakierobejcami, emulsjami, lateksowymi, silikatowymi, silikonowymi, a nawet elewacyjnymi do średnicy dyszy 0,023”. Agregat ten jest przeznaczony do pracy w układzie z jednym pistoletem.

Dane techniczne:

Moc silnika: 1,03 kW

Napięcie: 230V/50Hz

Waga: 16 kg

Maksymalna wydajność: 2,0 l/min

Maksymalny rozmiar dyszy: 0,023″

Max. ciśnienie pracy: 221 bar

Długość węża: 15 mb

Agregat Malarski Wagner ProSpray 3.21

Wagner ProSpray (PS) 3.25

Hydrodynamiczny agregat malarski o nowoczesnym silniku bezszczotkowym. Farba tłoczona jest w nim w systemie airless. Wyposażony jest w ciekłokrystaliczny panel wyświetlacza, a wbudowany potencjometr reguluje elektronicznie ciśnienie. Utrzymanie stałych parametrów podczas pracy jest możliwe dzięki Cyfrowemu Elektronicznemu Systemowi Kontroli Natrysku (DESC). Wyposażony jest też w dyszę typu 2SpeedTip.

Agregat jest przeznaczony do pracy w układzie z jednym pistoletem. Można nim malować różnymi rodzajami farb — silikonowymi, dyspersyjnymi, lateksowymi, olejnymi, podkładowymi, lakierami, bejcami, lakierobejcami, emulsjami, silikatowymi, a nawet elewacyjnymi.

Dane techniczne:

Moc silnika: 1,1 kW

Napięcie: 230V/50Hz

Waga: 25,5 kg

Maksymalna wydajność: 2,6 l/min

Max. rozmiar dyszy: 0,027″

Maksymalne ciśnienie pracy: 221 bar

Długość węża: 15 mb

Agregat Malarski Wagner ProSpray 3.25 Wersja High Rider

Wagner ProSpray 3.39

Podobnie jak inne modele z rodziny ProSpray jest to agregat hydrodynamiczny z nowoczesnym bezszczotkowym silnikiem. Ma wbudowany potencjometr i ciekłokrystaliczny panel wyświetlacza. Nad parametrami aplikacji czuwa wspomniany już system DESC. Również w tym modelu zastosowano system airless.

Agregat ten jest też wyposażony w wymienny moduł pompy farby. Dzięki temu możliwa jest szybka jej wymiana na stanowisku pracy. Można nim malować wszystkimi rodzajami farb wymienionymi przy dwóch poprzednich modelach. W przeciwieństwie do nich pozwala także pracować z cięższym materiałem jak farby antykorozyjne oraz szpachle polimerowe i akrylowe. Przeznaczony jest do pracy w układzie z dwoma pistoletami.

Dane techniczne:

Moc silnika: 1,65 kW

Napięcie: 230V/50Hz

Waga: 44 kg

Max. wydajność: 5,0 l/min

Maksymalny rozmiar dyszy: 0,039″

Maksymalne ciśnienie pracy: 221 bar

Długość węża: 15 mb

Agregat Malarsko-Szpachlarski Wagner ProSpray 3.39

Wagner Heavy Coat (HC) 950

W pełni wyposażony, hydrodynamiczny agregat malarsko-szpachlarski. Podobnie jak w innych modelach marki Wagner, zastosowano w nim system airless. Może występować w dwóch wersjach silnika — elektrycznej (HC 950 E) lub spalinowej (HC 950 G). Pompa jest w nim napędzana hydraulicznie. Zastosowanie tego rodzaju napędu pozwala dwukrotnie wydłużyć eksploatację tłoka, cylindra oraz uszczelniaczy. Ciśnienie reguluje się dzięki mechanicznemu pokrętłu regulacyjnemu. W zestawie dołączony jest kompaktowy wózek ułatwiający przemieszczanie urządzenia.

Z pomocą tego agregatu można nakładać wszystkie wymienione już rodzaje farb, a także grunty bitumiczne i materiały bitumiczne jednoskładnikowe. Może pracować w układzie z trzema pistoletami.

Dane techniczne:

– Agregat malarski HC 950 E

Moc: 3,6 kW

Napięcie: 230 V

Max. ciśnienie: 250 bar

Waga: 83 kg / 84,5 kg z SSP

Maksymalna wydajność: 6,6 l/min

Max. rozmiar dyszy 1 pistolet: 0,052″

– Agregat malarski HC 950 G

Moc: 4,1 kW

Napięcie: 5,5 PS benzyna Honda

Max. ciśnienie: 250 bar

Waga: 76 kg / 77,5 kg z SSP

Maksymalna wydajność: 8 l/min

Max. rozmiar dyszy 1 pistolet: 0,052″

Długość węża w obu wersjach: 15 mb

Agregat Malarsko-Szpachlarski Wagner Heavy Coat 950

Podsumowanie

Produkty firmy Wagner są cenione ze względu na wysoką jakość wykonania i zastosowanie najnowszych technologii. Maszyny tej marki mogą poszczycić się bardzo dużą wydajnością pracy przy łatwej obsłudze urządzenia. Dzięki temu produkty te zadowolą nawet najbardziej wymagających profesjonalistów branży malarskiej i wykończeniowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]