Wbrew pozorom, akcesoria drogowe są używane nie tylko przez służby odpowiedzialne za organizację i kontrolę ruchu drogowego. Również firmy budowlane, konstrukcyjne, remontowe oraz liczne inne stają niekiedy przed koniecznością zakupu i stosowania różnego typu akcesoriów drogowych. Poniżej udzielamy kilku porad skierowanych do tych właśnie przedsiębiorstw. Dowiesz się, jakie urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego znajdziesz w ofercie specjalistycznych sklepów oraz po które z nich (i kiedy) warto sięgnąć.
Kierowanie ruchem drogowym – i przydatne do tego akcesoria
Do urządzeń stosowanych w celu modelowania przebiegu ruchu drogowego korzysta się z różnego typu progów. Wymienić należy przede wszystkim progi zwalniające oraz podrzutowe, a także nieco rzadziej stosowane progi kablowe. Niekiedy stosuje się także większe powierzchniowo wyspy zwalniające lub nawet – wyniesione przejścia dla pieszych. Te ostatnie są szczególnie pomocne w ochranianiu miejsc często użytkowanych przez pieszych, którzy przekraczają ulice o dużym natężeniu ruchu.
Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego to także różnego typu słupki, pachołki oraz tablice. Są często wykorzystywane w czasie prowadzenia prac remontowych i budowlanych w obrębie dróg. Do kategorii tej zaliczają się słupki prowadzące, przeszkodowe, blokujące i pachołki drogowe. Pozwalają zmienić układ szlaków komunikacyjnych w obrębie jezdni. Ponadto, często stosuje się tablice kierujące, które informują kierowców jak powinni zachować się w zmienionych warunkach komunikacyjnych.
Osobną kategorię tworzą słupki elastyczne, uchylne, blokujące i blokady parkingowe. Są to rozwiązania stosowane w celu wydzielenia przestrzeni do parkowania, przestrzeni zakazu ruchu, przestrzeni niedostępnej dla pojazdów samochodowych.
Asortymentem uzupełniającym względem powyższych są różnego typu oznaczenia, sygnalizatory, lampy i światła drogowe. W tej kategorii znajdują się zarówno lampy dzienne jak i nocne, światła LED, punkty odblaskowe przeznaczone do naklejania na nawierzchnie jak i na barierki oraz słupki.
Urządzenia do obsługi znaków drogowych oraz pozostałe akcesoria
Nie można zapomnieć oczywiście o znakach drogowych, które przy okazji remontów dróg są często ustawiane w nowych konfiguracjach. W tym celu wykorzystuje się specjalne podstawy pod znaki, podstawy pod płoty oraz ogrodzenia, a także bardziej skomplikowane systemy informowania o robotach drogowych.
Separatory ruchu tworzą osobną kategorię i są stosowane zarówno w czasie robót drogowych jak i w wydzielonych obszarach parkingowych. Separatory linowe i łańcuchowe gwarantują możliwość swobodnego zarządzania kierunkiem i natężeniem ruchu. Ograniczniki skrajni, separatory parkingowe oraz rowerowe to z kolei rozwiązania często stosowane w obrębie terenów zabudowanych. Warto wspomnieć też o azylach drogowych oraz mini-rondach, które pozwalają na bardziej skomplikowaną modyfikację przebiegu ruchu drogowego.
Dużym ułatwieniem bywają też lustra drogowe, przemysłowe i wewnętrzne, które tworzą warunki sprzyjające zorganizowaniu bezpiecznego ruchu drogowego na czas remontów i robót.