Czy białe meble łatwo utrzymać w czystości

Białe meble bardzo często uznawane są za taki element wyposażenia wnętrza, który niezwykle trudno utrzymać w należytej czystości. Pomimo powszechnej opinii o rzekomej trudności w czyszczeniu białych mebli, zdania ich użytkowników są podzielone. Warto zatem bliżej przyjrzeć się specyfice konserwacji białych mebli.

Czyszczenie białych mebli w porównaniu z innymi elementami aranżacji wnętrza

Jak wspomnieliśmy na samym wstępie, opinie na temat czyszczenia białych mebli są skrajnie. Trzeba jednak w tym momencie zaznaczyć, że barwa mebli nie jest podstawowym czynnikiem determinującym łatwość ich konserwacji. Dużo bardziej istotny okazuje się materiał, z którego zostały wykonane. Wbrew obiegowym opiniom, białe meble nie powinny być bardziej podatne na żółknięcie, czy też destruktywne działanie kurzu. Jeśli nasze meble zostały zabezpieczone warstwą lakieru tudzież ekologicznego wosku, to nie musimy obawiać się o to, że ich biały kolor będzie źródłem jakichkolwiek dodatkowych problemów. Dużo bardziej istotne jest to, z czego zostały wykonane nasze meble. O ile w przypadku mebli wytworzonych z tworzywa sztucznego możemy pozwolić sobie na większą dozę nonszalancji, tak w przypadku ich drewnianych odpowiedników – należy bardzo uważać na kontakt z wodą. Z tego też powodu należy, jak najszybciej ścierać plamy, które powstały wyniku rozlania jakiejkolwiek cieczy. Osobną kwestią pozostaje osadzający się kurz. Na białych meblach jest on z pewnością mniej widoczny. Z czysto estetycznego punktu widzenia jest to zapewne atut. Niemniej jednak, aby meble posłużyły nam dłużej, warto zadbać o ich regularną konserwację pomimo braku wyraźnych oznak ich eksploatacji.

Sprawdzone sposoby na czyszczenie białych mebli

Istnieje wiele metod konserwacji mebli w kolorze białym. Poniżej przedstawiliśmy najpopularniejsze z nich.

Białe meble warto od czasu do czasu przetrzeć mleczkiem do czyszczenia. W sklepach z artykułami gospodarczymi oraz drogeriach dostępny jest szeroki asortyment tego rodzaju preparatów. Warto jednak upewnić się, czy zakupiony specyfik – najlepiej, jeśli również ma barwę białą – nadaje się do czyszczenia materiału, z którego wykonane są nasze meble.

Nieco inną procedurę warto zastosować w przypadku usuwania tłuszczu i smug z białych mebli. Może wydawać się to trochę niekonwencjonalne, jednakże w przypadku tego typu zabrudzeń najlepiej sprawdza się płyn do mycia szyb.

Usuwanie smug w przypadku lakierowanych mebli o wyrazistym połysku również nie powinno przysporzyć nam nadmiernych problemów. Można je przetrzeć szmatką z mikrofibry – tą samą, którą używa się do mycia okien.

Jeśli musimy zmierzyć się z wymagającymi i trudnymi do sunięcia kolorowymi lub tłustymi plamami, warto sięgnąć po sodę oczyszczoną. Wystarczy przygotować roztwór składający się z dwóch łyżek sody oczyszczonej i pół litra wody. Następnie w tak przygotowanym preparacie delikatnie zamoczyć ściereczkę oraz wycisnąć ją tak, aby nie była już mokra, lecz jedynie wilgotna i energicznie przetrzeć nią powierzchnię białych mebli.

Białe meble w atrakcyjnych cenach kupisz w sklepie Akord: https://sklep.akord.net.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]