Budownictwo modułowe polega na łączeniu ze sobą gotowych, prefabrykowanych modułów przestrzennych w gotowe budowle. Jest to stosunkowo nowa metoda w przemyśle budowniczym, zyskuje ona natomiast popularność w zawrotnym wręcz tempie. Czynnikiem odpowiedzialnym za taki stan rzeczy jest przede wszystkim ekspresowe tempo stawiania budynków za pomocą tego sposobu, ale również oszczędność na kosztach takiej budowy. Kolebką dla tej innowacji technologicznej było zapotrzebowanie na szybkie umieszczanie budynków tymczasowych na placach budowy. W dzisiejszych czasach, ze względu na wysoką jakość produkowanych prefabrykatów, metoda ta odnalazła swoje zastosowanie na dużo szerszą skalę.
Wzrost popularności budownictwa modułowego
Jedną z największych zalet tego typu budownictwa jest szybkość jego realizacji. Jest ono realizowane w miejscach, gdzie ważne jest jak najszybsze i najmniej uciążliwe dla otoczenia wzniesienie budynku – zazwyczaj są to ścisłe centra dużych miast. Z tego właśnie powodu krajami, w których budownictwo modułowe, a w szczególności budownictwo modułowe kontenery zaskakująco szybko bije słupki popularności, są mocno zurbanizowane kraje wysoko rozwinięte – takie jak Stany Zjednoczone, kraje skandynawskie czy nawet zachód Europy. Pomimo, iż ten rodzaj budownictwa „wyrósł” z budowli kontenerowych na placach budowy, dzisiaj służy do stawiania często ogromnych budowli w centrach wielkich miast (przykładem może być AC Hotel by Marriott na Manhattanie – budowla o wysokości 25-ciu pięter, której budowę zaplanowano na jedynie 90 dni).
Przeznaczenie i wykorzystanie budownictwa modułowego
Systemy zbudowane w całości z prefabrykowanych modułów można podzielić ze względu na ich zastosowanie na: mieszkalne, handlowe, użyteczności publicznej oraz wojskowe. Każdy z tych rodzajów wyróżnia się nieco innym wyglądem, jak najbardziej dostosowanym do funkcji przeznaczenia.
Modułowe budynki mieszkalne oraz użyteczności publicznej mają zastosowane rozwiązania, które mają na celu niemalże natychmiastowe zaspokajanie potrzeb ich użytkowników. Prefabrykowane moduły są wyposażone w stolarkę drzwi i okien, a nawet posiadają niezbędne instalacje grzewcze, elektryczne i wodociągowe. System takich modułów złączony w całość, niemalże natychmiastowo może stać się żłobkiem, akademikiem lub hotelem. Modułowe placówki oświatowe mogą stanowić bardzo szybką odpowiedź na braki miejsc w istniejących instytucjach – skracając czas budowy o nawet 80% w stosunku do „klasycznego budownictwa”.
Budynki handlowe i wojskowe najczęściej charakteryzują się „tymczasowością” budowy. Systemy modułowe w przypadku wykorzystania militarnego pozwalają na bardzo szybkie i częste zmiany lokalizacji, co jest niezbędne w przypadku wojskowych działań. W kwestii budynków handlowych (poza obiektami „na stałe”) również dużą rolę odgrywa natychmiastowość stawiania systemu. Moduły komercyjne mogą służyć jako tymczasowe kasy biletowe czy punkty informacji na imprezach masowych – z dużą łatwością można je natychmiastowo postawić przed wydarzeniem, oraz ekspresowo „złożyć” po jego zakończeniu.
Budownictwo modułowe charakteryzuje się więc dużą elastycznością w kwestii zaspokajanych potrzeb. Może być ono wykorzystywane jako sposób na szybkie stawianie tymczasowych budynków, ale również na stałe, wielkie konstrukcje „na lata” w ścisłych centrach wielkich miast.