doniczki do bonsai

Drzewka bonsai, to wywodzące się prosto z Azji wyjątkowe drzewka, które  według legendy,mają przynosić szczęście. Istnieją podobno nawet drzewka bonsai, które zamiast liści wypuszczają pieniądze. Oczywiście, jest to tylko legenda, chociaż perspektywa posiadania takiej rośliny jest bardzo pocieszająca. Nie zmienia to jednak faktu, że bonsai są powszechnie lubiane i bardzo często kupowane przez ogrodników. Również w Polsce pojawiają się one coraz częściej. Bonsai dzięki swojemu oryginalnemu wyglądowi przyciągają uwagę każdego. Dlatego też wydaje nam się, że warto będzie poświęcić im chwilę uwagi, zwłaszcza ze względu na dobór odpowiedniej doniczki do tego przedziwnego typu drzewka.

DRZEWKO BONSAI – krótka charakterystyka​

Należy pamiętać, że Bonsai to sztuka. Prawdziwe drzewko Bonsai​     to 90% sztuki i 10%​ ogrodnictwa. Reguła ta oznacza, że nie wszystkie karłowate drzewka można określać tym zaszczytnym mianem. Oczywiście producent czy dystrybutor taką nazwą będzie się posługiwał, ale przy zastosowaniu azjatyckiej reguły na pewno nie. Prawdziwe Bonsai tworzy się z pasją i zaangażowaniem. Prawdziwe dzieło sztuki nigdy nie powstaje z pragnienia zysku. Sztuka rodzi się za sprawą chęci tworzenia i zamiłowania do kreacji. Do nadania roślinie nazwy Bonsai przyczynia się trud pracy włożony w jego tworzenie a nie tylko cena materiałów. Prawdziwe Bonsai​    charakteryzuje się tym, że ma swoją historię,​     często ma swoją nazwę a w przypadku kompozycji ma swój tytuł. Musicie pamiętać, że każde prawdziwe drzewko bonsai​    musi być stworzone z zachowaniem odpowiedniej formy,​ dlatego też jeśli zależy nam na kupnie prawdziwego bonsai warto zwrócić uwagę na całokształt wyglądu i spróbować odgadnąć ile zaangażowania i serca musiało być włożone w jego pielęgnację. Przydadzą nam się doniczki do bonsai.

doniczka do bonsai jaką wybrać

JAKA DONICZKA DO DRZEWKA BONSAI ​ będzie najlepsza?​

Dobierając doniczkę pamiętajmy, że powinna być jedynie nieco większa od bryły korzeniowej. Dobierając za dużą doniczkę ryzykujemy, że korzenie drzewka zgniją z powodu zbyt dużej ilości wody, którą podłoże w doniczce zgromadzi. Ważne też jest, żebyście dobrali taką doniczkę, która będzie w stanie dobrze współgrać z drzewkiem bonsai,​  ale także dać mu​    szansę na rozwój, dlatego też lepsza będzie nieco większa niż nieco mniejsza. Niestety w wypadku hodowli drzewka bonsai trzeba się liczyć z częstymi przesadzeniami. Drzewko rośnie, co prawda, bardzo powoli, ale na każdym etapie wzrostu musi mieć odpowiednią do swojej wielkości doniczkę. Inaczej jego korzenie mogą nie mieć miejsca na rozwój i będą uciskały się nawzajem, co może doprowadzić do powolnego usychania rośliny. Dlatego też odpowiednie dbanie o roślinę, którego zasadą jest idealnie dobrana doniczka jest bardzo ważne, jeśli chcemy, aby nasze drzewko dobrze i egzotycznie się prezentowało. Zdrowa roślina to szczęśliwa roślina, a kto wie, może właśnie to wy wyhodujecie to drzewko, które oprócz szczęścia będzie także przynosić wam złote monety.

[Głosów:3    Średnia:3/5]