Trudno wyobrazić sobie współczesne życie bez prądu. Każda instalacja elektryczna, jest jednak podatna na uszkodzenia związane z długotrwałą eksploatacją. Zwarcie, nazywane spięciem, powstaje najczęściej przez przerwanie izolacji elementów obwodu.

Uszkodzona instalacja elektryczna może wywrócić uporządkowany plan dnia do góry nogami. Zasilanie w krytycznych momentach może przywrócić zastosowanie zasilacza buforowego APS-412. Bardzo dobrze integruje się z centralą alarmową, a więc system alarmowy zawsze będzie uruchomiony.

Co to jest zwarcie i jak go uniknąć?

Zwarcie, nazywane także spięciem, jest zjawiskiem występującym w elektryce i elektronice polegającym na gwałtownym zmniejszeniu oporności układu lub obwodu do bardzo małej wartości. Spięcie powstaje najczęściej przez przypadkowe połączenie rozizolowanych kabli, lub przerwanie izolacji elementów obwodu. Zgodnie z prawem Ohma, im mniejsza jest wartość rezystancji obwodu, tym większe jest natężenie prądu przez niego płynącego przy niezmienionym napięciu. Oznacza to, że prąd zwarciowy jest dużo większy niż roboczy. Niezabezpieczone instalacje mogą ulec uszkodzeniu. Podobnym zjawiskiem jest przeciążenie układu. Występuje w momencie, gdy przez obwód przepływa prąd o natężeniu wyższym niż dopuszczalne. Towarzyszy temu emisja ciepła. Przed skutkami zwarć i przeciążeń można ochronić się, stosując dostępne na rynku elementy elektryczne, takie jak bezpieczniki i dodatkowe wyłączniki instalacyjne.

Rodzaje zabezpieczeń przeciwzwarciowych i przeciwprzeciążeniowych

Urządzenia zabezpieczające układy elektryczne i elektroniczne można podzielić na trzy grupy ze względu na zagrożenia przed którymi chronią.

  • Zabezpieczenia przeciążeniowo-zwarciowe – zabezpieczają zarówno przed przeciążeniem, jak i zwarciem układu. Do tego typu urządzeń należą wyłączniki wyposażone w bezpiecznik topikowy, wyzwalacze przeciążeniowe i zwarciowe.
  • Zabezpieczenia przeciążeniowe – zabezpieczają przed przeciążeniem układu. Do tego typu urządzeń należą wyłączniki wyposażone w wyzwalacze przeciążeniowe i bezpieczniki topikowe. Ich parametry działania muszą zostać odpowiednio dobrane tak, aby odłączyły całą instalację zanim zostanie uszkodzona. Elementy zabezpieczające powinny zostać zamontowane przed miejscami, w których może wystąpić przeciążenie, w szczególności przed wszystkimi przewodami fazowymi.
  • Zabezpieczenia zwarciowe – zabezpieczają przed zwarciem układu. Do tego typu urządzeń należą wyłączniki wyposażone w wyzwalacze zwarciowe, bezpieczniki topikowe i wkładki topikowe. Parametry działania tych elementów powinny odłączać zagrożony zwarciem segment zanim prąd zwarciowy uszkodzi instalację.

Czytaj także: Objawy zatrucia czadem

[Głosów:1    Średnia:5/5]