Drobny druczek. Na co zwrócić uwagę w umowie kredytu hipotecznego?

0
761

Wzięcie kredytu hipotecznego nie jest niczym nowym. Obecnie jest to bardzo znane i wszechstronne pojęcie, dzięki któremu możemy zaplanować bliską przyszłość i zrealizować nasz plan. W Polsce z roku na rok wzrasta ilość wziętych pożyczek i będzie tego coraz więcej. Nasz wkład własny, jaki chcemy wykorzystać w zaplanowanym celu, jest kroplą w morzu, dlatego większość z nas decyduje się na wieloletnie uwiązanie, czyli krótko mówiąc, zobowiązanie do spłaty zaciągniętego długu.

Początkowo wzięcie hipoteki wydaje się najrozsądniejszym punktem do zrealizowania, szczególnie kiedy w naszych portfelach nie szeleści pęk banknotów, a realizowanie planu wymaga niemałej gotówki. Taki kredyt na pewno okaże się dobrym rozwiązaniem, ale na chwilę. Oczywiście pieniądze rozejdą się szybciej niż je dostaniemy, a na naszym koncie będzie zalegać dziura, którą przez wiele lat będziemy musieli łatać.

Kiedy już zdecydujemy się na wzięcie kredytu hipotecznego, to pojawi się pytanie: na co zwrócić uwagę w umowie kredytu hipotecznego? Właśnie, na co? Odnoszę wrażenie, że powinniśmy mieć oczy dookoła głowy i przeanalizować każdy możliwy szczegół, ale co powinno stanowić główny problem? Najważniejszymi punktami wymagającymi naszej stałej kontroli są:

– strony umowy
– kwota i waluta kredytu
– cel, na który kredyt został udzielony
– zasady i termin spłaty kredytu
– wysokość oprocentowania spłaty kredytu
– zakres uprawnień banku związany z kontrolą wykorzystywania i spłaty kredytu
– terminy i sposób postawienia do dyspozycji kredytobiorcy środków pieniężnych
– wysokość prowizji, jeśli umowa ją przewiduje
– warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy

Zanim podpiszemy umowę o kredyt, powinniśmy dokładnie ją przeczytać. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości, bądź też nie rozumiemy czegoś, warto abyśmy skontaktowali się z doświadczonym doradcą kredytowym, który wszystko nam wytłumaczy i pozwoli na świadome przeanalizowanie warunków umowy.

Nikt nie chce popełnić najmniejszego błędu w umowie o kredyt dlatego, że jednocześnie zobowiązuje się do niemałej spłaty, która koniec końców zwiększa się przez odsetki. Każdy z nas powinien być świadomym kredytobiorcą, ponieważ zdarza się, że bank nie udziela nam wszelkich informacji, bo nie pytamy. Zazwyczaj kredytobiorca jest dobrze poinformowany, ale podczas rozmowy o kredyt pojawia się swego rodzaju stres, który ogranicza nasz komfort i pozbawia nasze umysły tych najważniejszych myśli.

Podsumowując. Każdy, kto zdecyduje się na wzięcie pożyczki, powinien być nieustannie świadomy, nie tylko podczas brania takiego kredytu, ale w całym cyklu trwania umowy oraz czasu przed jej zawarciem.

Źródło: https://kazo.pl/poradniki/kredyty-hipoteczne-na-co-zwrocic-uwage/

[Głosów:0    Średnia:0/5]