konsola

Myśląc o konsolach, zazwyczaj oczami wyobraźni widzimy filigranowe, choć bogato zdobione meble z dawnej epoki. Skojarzenie jest właściwe, choć tylko częściowo. Rzeczywiście, konsole wywodzą się z czasów królowania baroku, ich oryginalne wersje prezentowały wszystkie cechy tego stylu sztuki. A jak jest dziś?

Estetyczne dopełnienie wnętrza

Obecnie konsole traktowane są nieco po macoszemu, nie zawsze bowiem mamy pomysł na wykorzystanie tego specyficznego mebla. Rzadkie występowanie we współczesnych wnętrzach nie jest jednak wadą kosol, lecz przemawia na ich korzyść — z łatwością mogą one stać się punktem wyjścia do stworzenia oryginalnej i niebanalnej aranżacji. Współczesne konsole odziedziczyły po swoich przodkach jedynie ogólny zarys formy. Próżno tu szukać giętych nóżek i bogatych zdobień, nie oznacza to jednak braku polotu i wzorniczej fantazji. 

Zanim jednak przyjrzyjmy się temu, co oferują najlepsi producenci, poświęćmy chwilę na omówienie potencjalnych zastosowań konsol. Pierwszym skojarzeniem będzie wykorzystanie ich w przestrzeni salonu, jako dodatkowego stolika ma ozdoby i bibeloty. Z powodzeniem zmieści się tu wazon z kwiatami, znajdziemy też przestrzeń na odłożenie książki podczas przerwy w lekturze. Salon to jednak nie wszystko.

Miejscem, w którym doskonale sprawdzi się konsola, jest również sypialnia. Mebel nie zajmie tu dużo miejsca, a jeśli zdecydujemy się na powieszenie nad nim lustra, to zyskamy namiastkę w pełni funkcjonalnej toaletki — to z pewnością doceni każda pani domu.

Funkcjonalnie i stylowo

Pomieszczenia o charakterze nieco bardziej użytkowym to także doskonała arena, pozwalająca naszemu bohaterowi na rozwinięcie skrzydeł i pokazanie pełnego spektrum możliwości. Niewielkie zazwyczaj łazienki z reguły cierpią na niedostatek miejsca do przechowywania. Czyste, starannie złożone na konsolowym blacie ręczniki nie tylko będą zawsze pod ręką, ale też pomogą zbudować atmosferę elegancji i luksusu. Obok z pewnością znajdzie się miejsce na drobne ozdoby, które dodatkowo wzmocnią ten efekt. Wreszcie przedpokój, a także wąskie przejścia i korytarze. Te miejsca wydają się stworzone dla konsol. Wyglądają tu one całkowicie naturalnie, a ich delikatna forma nie przytłacza ani nie zaburza proporcji we wnętrzu. Nareszcie też jest miejsce pozwalające odłożyć klucze, korespondencję i inne drobiazgi.

Wróćmy do obiecanego na wstępie przeglądu najciekawszych ofert. Propozycji rynkowych znajdziemy wiele, naszym zdaniem najciekawsze są te, które przygotowała firma Hugle. Spotykamy tu umiejętne połączenie tradycyjnej konstrukcji z najnowszymi trendami designu. Połączenie stali i naturalnego drewna wygląda nie tylko świeżo, ale też niezwykle elegancko. Najprostsze modele to po prostu wysokiej jakości blaty dębowe, spoczywające na geometrycznej konstrukcji wykonanej ze stalowych profili. Oprócz nich znajdziemy także konsole wyposażone w szuflady lub półki — takie rozwiązania zdecydowanie podnoszą ich funkcjonalność. Hugle udowadnia, że prosta forma nie oznacza nudy. Oszczędne wzornictwo jest dokładnie przemyślane i już na pierwszy rzut oka zachwyca swym kunsztem i starannością wykonania. Pozwólmy, by dzięki konsolom nasze wnętrza zyskały niesztampowy szlif elegancji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]