Schody zabiegowe

Schody zabiegowe zyskują coraz większą popularność, stanowią również jeden z najczęściej wykorzystywanych typów konstrukcji schodów. Ich uznanie w oczach klientów powodowane jest dwoma podstawowymi czynnikami. Specyfika ich wykonania pozwala zaoszczędzić wiele miejsca w pomieszczeniach, a dodatkowo wyróżniają się niezwykłymi kształtami. W poniższym artykule zostaną przedstawione wszystkie funkcjonalności schodów zabiegowych oraz ich zastosowanie w procesie aranżacji i wystroju wnętrz.

Schody zabiegowe – co to takiego?

Aby w jak najprostszy scharakteryzować schody zabiegowe, należałoby powiedzieć, że jest to konstrukcja, która wyróżnia się występowaniem skręcenia pod kątem prostym. Są to schody o prostym i uniwersalnym sposobie wykonania. Wspomniany skręt występuje w dolnej ich części. To właśnie w tym miejscu występują tak zwane stopnie klinowe, które dostosowane są do skrętu i najczęściej przybierają kształt zbliżony do wydłużonego trójkąta lub trapezu. Zabiegowe schody to rozwiązanie, które najczęściej dedykowane jest dla małych oraz stosunkowo niskich pomieszczeń. Dlatego właśnie w procesie ich aranżacji często wybierane są schody zabiegowe, zajmują po prostu mniej miejsca i stwarzają większą przestrzeń mieszkalną. Należy pamiętać, że schody zabiegowe różnią się od tak zwanych schodów wachlarzowych oraz łamanych. Pomimo faktu, że na pierwszy rzut oka wyglądają dosyć podobnie, występują jednak cechy, które je różnicują. Schody wachlarzowe posiadają zdecydowanie łagodniejszy skręt, który porównać można z półkolem. Taka specyfika sprawia, że aby uzyskać prawidłowy efekt schody takie muszą być znacznie większe od schodów zabiegowych. Schody wachlarzowe posiadają z reguły bardzo zbliżony kształt oraz rozmiar wszystkich stopni. Kolejny wspomniany typ, a więc schody łamane, są schodami dwubiegowymi. Oznacza to, że skonstruowane są z dwóch ciągów stopni, które w odpowiedni sposób przedzielone są w miejscu ich skrętu. Zastosowanie schodów zabiegowych jest więc bardzo szerokie i idealnie wkomponują się w każde spełniające kryteria pomieszczenie, nadając mu ciekawego stylu i nowego charakteru.

Materiał dostosowany do wystroju wnętrza

Schody zabiegowe występują w wielu wariantach, biorąc pod uwagę rodzaj wykorzystanego materiału. Najbardziej popularnym i uniwersalnym tworzywem, skórę sprawdza się w niemal każdym typie aranżacje wnętrz, jest tradycyjne drewno. Wprowadza ono to pomieszczenia ciepły oraz rodzinny klimat. Występują również schody zabiegowe wykonane z betonu, świetnie sprawdzą się w nowoczesnych mieszkaniach. Nie wolno zapomnieć również o metalowych schodach zabiegowych, wyróżnienia je lekkość oraz minimalizm. Zespół funkcjonalności schodów zabiegowych oraz wiele wariantów wykonania dostępnych na rynku sprawiają, że warto zainteresować się tym rodzajem schodów i odmienić charakter wnętrza swojego domu bądź mieszkania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]