Węgiel to paliwo, z którego używania sukcesywnie rezygnujemy. Ponieważ jego spalanie jest jednym ze źródeł zanieczyszczenia powietrza, miejsce węgla zastępują bardziej ekologiczne alternatywy. Do takich należy ekogroszek – paliwo produkowane na bazie węgla kamiennego i brunatnego. Odmiennie niż zwykły węgiel, ekogroszek nie emituje nadmiernej ilości zanieczyszczeń, dzięki czemu spełnia wszystkie, nawet najbardziej wyśrubowane normy unijne. Zapraszamy do lektury krótkiego wprowadzenia w temat ekogroszku.
Ekogroszek dobrej jakości – czyli jaki?
Ekogroszek jest produkowany z drobnych grudek węgla, w których znajduje się minimalna ilość związków siarki i innych zanieczyszczeń. Dzięki temu ekogroszek jest o wiele korzystniejszy z perspektywy troski o środowisko naturalne. Jego używanie jest przy tym dość proste – ekogroszek spalamy w piecach wyposażonych w specjalny, zautomatyzowany podajnik. Wykonuje on za nas część obowiązków – takich jak dorzucanie odpowiednich porcji ekogroszku do komory spalania.
W wyborze ekogroszku warto kierować się najważniejszymi parametrami. Poszczególne dostępne rodzaje ekogroszku mogą różnić się w zakresie konkretnych cech, a zwłaszcza – siłą opałową. Ma ona kluczowe znaczenie dla uzyskiwania energii cieplnej w ogrzewaniu pomieszczeń mieszkalnych.
Wartość opałowa oznacza ilość ciepła, którą spalanie danego ekogroszku jest w stanie wytworzyć. Im wyższa wartość opałowa danego ekogroszku, tym lepszej jakości jest to paliwo. Ekogroszek o niskich parametrach opałowych stosowany jest przede wszystkim w ogrzewaniu pomieszczeń niemieszkalnych, na przykład budynków użyteczności publicznej.
Kolejne istotne kryterium to spiekalność danego ekogroszku. Oznacza ono ilość powstających spieków wewnątrz komory spalania. Im wyższa spiekalność, tym więcej będzie wytwarzać się popiołu i żużlu, który osadza się na ściankach pieca.
Nie tylko ciepło! – pozostałe rezultaty spalania ekogroszku
Obecność związków siarki to kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę. W wyniku spalania siarka zostaje uwolniona i przedostaje się do powietrza. Im wyższy poziom zawartości siarki, tym gorzej jakości jest dany ekogroszek, a jego używanie będzie niekorzystne dla środowiska. Na szczęście, większość dostępnych ekogroszków zawiera mniej niż 1% zawartości siarki.
Zawartość popiołu to kolejna ważna sprawa. W wyniku spalania ekogroszku powstaje popiół, który będziemy musieli regularnie usuwać z wnętrza kotła. Kupowany przez nas ekogroszek powinien zawierać mniej niż 10% popiołu. Warto podkreślić, że popiół powstający w wyniku spalania ekogroszku jest ekologiczny i nadaje się do używania jako kompost.
W każdym ekogroszku obecna jest również wilgoć. Niestety, jest to składnik niepożądany, którego nie sposób się pozbyć zupełnie. Im wyższy poziom wilgoci, tym gorszej jakości będzie dany ekogroszek i tym gorzej będzie sobie radził z wytwarzaniem energii cieplnej. Warto jednak podkreślić, że obecność wilgoci w składzie ekogroszku jest zjawiskiem normalnym i naturalnym.
Na koniec warto dodać, że w ekogroszek można zaopatrzyć się w sklepach stacjonarnych (taki jak punkty składu opału) i w internecie. Znajdziemy rozmaite wersje ekogroszków, dedykowane zarówno dla klientów budżetowych, jak i tych poszukujących najefektywniejszych rozwiązań.