Jak przechowywać paliwo kupione w hurtowych ilościach?

0
368

W firmie lub gospodarstwie zapas paliwa to podstawa sprawnego funkcjonowania. Jest to jednak ładunek dość niebezpieczny, więc pewna kontrola jego magazynowania jest konieczna. Warto więc wiedzieć, jak przechowywać paliwo kupione w hurtowych ilościach, w sposób zgodny z przepisami.

Jak przechowywać hurtowe ilości paliwa?

Przechowywanie hurtowych ilości paliwa przede wszystkim musi być bezpieczne. Szczególnie ważne jest zadbanie o miejsce jego dostawy oraz składowania. Przy zakupie hurtowym, paliwo musi być umieszczane wyłącznie w odpowiednich zbiornikach dwupłaszczowych. Decydując się na hurtowy zakup paliwa od firmy Galon, zyskujemy możliwość jego dostawy pod wskazany adres, prosto do miejsca składowania. Może być to pomocne, ponieważ zachowanie ciągłości pracy jest niezbędne do prawidłowego działania wszelkiego rodzaju firm, farm i fabryk. Właśnie dlatego zakup większej ilości benzyny lub ropy może okazać się korzystny.

Wspomniany bezpośredni transport może okazać się konieczny, ponieważ zbiorniki często mają pojemność do 5000 l. Widać więc, że dbałość o bezproblemowy i bezpośredni transport mogą stanowić podstawę bezpiecznego przechowywania paliwa. Warto również wspomnieć, że czas magazynowania również gra dość dużą rolę. Zastanawiając się, jak długo można przechowywać benzynę dobrze pamiętać, że standardowe paliwo tego rodzaju posiada datę przydatności określona na około 3 do 6 miesięcy.

Gdzie można przechowywać hurtowe ilości paliwa?

Paliwo jako substancja pozornie niebezpieczna powinna być również przechowywana w odpowiednim miejscu. Wiedząc już, w czym przechowywać paliwo, dobrze  jest zadbać o odpowiednią przestrzeń wokół. Wspomniany wcześniej zbiornik to niestety nieco za mało, ponieważ przy ciągłym użyciu w dużych ilościach, paliwo najlepiej trzymać w odpowiednio przeznaczonej do tego celu przestrzeni.

Kierując się przepisami, hurtowe ilości paliwa powinny być przechowywane nie bliżej niż 10 metrów od budynków mieszkalnych oraz nie mniej niż 5 metrów od innego rodzaju zabudowy. Tak przechowywane paliwo w gospodarstwie domowym lub zakładzie nie powinno stanowić problemu podczas tankowania.

Jak nie można przechowywać paliwa?

Wiedząc już jak przechowywać paliwo, warto też pamiętać o tym, gdzie jego trzymanie jest kategorycznie zabronione. Podążając za przepisami przeciwpożarowymi, kategorycznie zabronione jest przechowywanie paliwa w piwnicy. Takie działanie może prowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej. Niekontrolowany zapłon oparów paliwa w zamkniętej przestrzeni pod ziemią mógłby się bowiem skończyć tragedią i narażeniem osób postronnych na niebezpieczeństwo.

To jak przechowywać paliwo kupione w hurtowych ilościach sprowadza się więc do działań czystorozsądkowych. Większą ilość benzyny czy ropy powinno się magazynować w odpowiednio do tego przystosowanych zbiornikach. Umiejscowienie tegoż zbiornika powinno zostać wybrane tak, aby nie stanowiło zagrożenia dla pobliskich mieszkańców oraz pracowników. Trzeba również pamiętać, że przechowywanie paliwa w miejscach do tego nieprzystosowanych, jak piwnica, może skutkować pociągnięciem do odpowiedzialności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]