Budowa domu jednorodzinnego wiąże się z wieloma formalnościami, których trzeba dokonać przed rozpoczęciem prac. Dobrze jest więc orientować się, w często zmieniających się, przepisach. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, kiedy potrzebna jest pomoc geotechnika na budowie?
Geotechnika – co to jest?
Geotechnika zajmuje się badaniem gruntu, a od wyników tych badań zależy czy można bezpiecznie postawić obiekt budowlany. Wykonanie badania geotechnicznego jest wskazane przed rozpoczęciem budowy, a w niektórych przypadkach nawet obowiązkowe.
Planując budowę domu, ważne jest, by znaleźć odpowiednich specjalistów, dzięki temu, że popularne firmy geotechniczne wymienia Kedu masz namiary na fachowców i nie musisz ich szukać nigdzie indziej. Pozwoli Ci to na spokojne zaplanowanie prac i reszty niezbędnych formalności.
Kiedy wykonuje się badania geotechniczne?
Najlepiej badanie geotechniczne wykonać przed kupnem działki, umożliwi to zaplanowanie konkretnych działań i pokaże, czy inwestycja będzie możliwa i opłacalna. Jeśli grunt już posiadasz, możesz zlecić geotechnikowi pracę przed rozpoczęciem budowy. Analiza oraz ocena tego badania warunkują możliwości posadowienia budynku.
Badanie geotechniczne jest istotne szczególnie w przypadku, kiedy zależy nam na posiadaniu piwnicy. Jeśli jednak okaże się, że posiadany teren obfity jest w wysoką wodę gruntową, projekt domu należy zmodyfikować. Warto również zerknąć na mapy geologiczne, jeśli oczywiście zostały sporządzone dla danego obszaru, ponieważ, tak jak występująca roślinność, są cenną wskazówką dotyczącą gruntu.
Czy pomoc geotechnika na budowie jest niezbędna?
Aktualne przepisy budowalne jasno wskazują, że bez odpowiednich ekspertyz nie otrzyma się pozwolenia na budowę. Warty podkreślenia jest fakt, że budując dom jednorodzinny, prawie zawsze, wystarczy podstawowe badanie geotechniczne.
Sama opinia składa się z dwóch części:
- opisowej – omawiającej warstwy gruntu, poziom znajdujących się wód gruntowych, oraz zalecenia co do dalszych analiz, o ile takie wystąpią,
- graficznej – przedstawiająjej plan sytuacyjny terenu, zobrazowanie linii przekrojów i warstw gruntowych.
Bardzo ważne jest, aby przeanalizować plan zagospodarowania przestrzennego, ponieważ może on wymagać przeprowadzenia badania geotechnicznego.
Jakie występują kategorie geotechniczne?
Kategorie geotechniczne mówią o stopniu skomplikowania warunków gruntowych i dzielą je na:
- pierwszą kategorię geotechniczną – należy do niej większość domów jednorodzinnych,
- drugą kategorię geotechniczną – wymagane jest wówczas dokładniejsza jakościowa i ilościowa ocena,
- trzecią kategorię geotechniczną – dotyczy obiektów posadawianych w trudnych warunkach gruntowych.
Dzięki pomocy geotechnika można precyzyjnie określić warunki, które determinować będą naszą budowę. Warto skorzystać z jego usług na etapie kupowania działki, w wielu przypadkach zapobiegnie to modyfikacjom projektu i oszczędzi pieniądze.