Jak układać panele drewniane?

Jeśli chcesz nadać wnętrzu elegancji, podkreślić jego nowoczesny lub rustykalny charakter, a jednocześnie sprawić, że będzie przytulne, wybór drewnianej podłogi wydaje się być oczywisty. Nie zawsze jednak musi to być lite drewno, które jest stosunkowo drogie zarówno przy zakupie, jak i w utrzymaniu. Dobrą decyzją będą także panele drewniane, którymi bardzo szybko wykończysz podłogę. Ważne tylko, aby odpowiednio dobrać je do pomieszczenia i ułożyć.

Etap wyboru paneli nie jest łatwy. Stanowią zbyt szeroką grupę materiałów wykończeniowych, zróżnicowanych pod względem ceny, gatunku, wyglądu, koloru i właściwości. Poza tym w sprzedaży dostępne są panele wyglądem nawiązujące do desek parkietowych, parkietu lub dyli podłogowych. Tak zróżnicowana oferta może nastręczać sporo trudności w podjęciu decyzji, dlatego bardzo ważne jest, aby od nich nie zaczynać aranżacji, lecz wizualnie nimi dopełnić przestrzeń przed ustawieniem mebli. Zobacz, na co zwracać uwagę.

Panele drewniane – kryteria wyboru

1. Wytrzymałość

Cechą nadrzędną, jaką powinna posiadać każda podłoga, jest jej wytrzymałość i odporność na wilgoć. To powinno być najważniejszym kryterium przy wyborze paneli drewnianych, jeśli nie chcesz zbyt szybko liczyć się z koniecznością ich wymiany.

2. Funkcja pomieszczenia

Przed podjęciem decyzji upewnij się, czy wybrane panele np. do kuchni mają wystarczającą wytrzymałość na urazy mechaniczne i zabrudzenia, a do łazienki jak najmniejszą nasiąkliwość, dzięki czemu nie będą puchnąć i pękać w kontakcie z wodą. W takim wypadku warto postawić na egzotyczne gatunki, tj. mahoń, teak czy rodzimy dąb lub akację.

Popularne gatunki paneli drewnianych do Twojego mieszkania – zobacz propozycje Dobre Dla Domu >>

Szybki i prosty montaż paneli podłogowych

Panele mają wiele zalet, a jedną z nich jest nieskomplikowany montaż, który oprócz funkcji pomieszczenia, zależy także od wskazań producenta. Niektóre panele, jak te przeznaczone do łazienki, będą wymagały wykonania odpowiedniego podłoża w postaci izolacji przeciwwilgociowej. W pozostałych przypadkach możesz zdecydować się na wykonanie podkładu i wybrać sposób ułożenia desek.  

  • Podkład – izolacja akustyczna

Stosuje się go przede wszystkim w celu wyrównania podłoża i poprawy izolacji akustycznej pokrycia podłogowego, szczególnie w przypadku posadzki pływającej – niezespolonej z podłożem. Podkład skutecznie chroni przed rozchodzeniem się dźwięków np. podczas chodzenia, czy przy upuszczeniu jakiegokolwiek przedmiotu.

  • Mocowanie paneli

Panele możesz zamontować jako pokrycie pływające, pozbawione trwałego połączenia z podłożem. Wystarczy połączyć deski za pomocą specjalnych wypustek. Zaletą tego systemu jest możliwość szybkiego demontażu takiej posadzki i ułożenie nowej w innym pomieszczeniu. Bardzo ważnym etapem jest utworzenie odstępów dylatacyjnych od wszystkich stałych elementów w pomieszczeniu (ściany, słupy itp.), zapewniając swobodną pracę pokrycia przy zmianach wilgotności i temperatury.

  • Ułożenie – optyczne wydłużenie lub poszerzenie wnętrza

Zaleca się montaż paneli prostopadle do ściany, w której usytuowane są okna. Dzięki temu mniej widoczne są spoiny oraz można uzyskać dodatkowy efekt głębi. W sposobie ułożenia uwzględnij też wielkość pomieszczenia, pamiętając o tym, że podłużnie kładzione panele optycznie je wydłużą, natomiast poprzecznie – poszerzą. Układy szachownicowe są najbardziej neutralne.

  • Akcesoria – listwy przypodłogowe i progowe

Po ułożeniu podłogi niezbędne jest jej obramowanie w postaci listew przypodłogowych, jakie przykryją szczeliny dylatacyjne oraz przewody elektryczne. Mocujemy je zawsze do ściany. Istotne jest także zamaskowanie miejsc styku pokryć podłogowych, jak np. w drzwiach, wstawiając listwy maskujące.

Panele drewniane nie są może tak długowieczne jak lite drewno, ale zdecydowanie łatwiejsze w użytkowaniu i prostsze w montażu. Poza tym, lakierowane i olejowane można wielokrotnie szlifować. Jeśli szukasz do swoich wnętrz oryginalnych wzorów, spory wybór paneli podłogowych rodzimych, jak i egzotycznych gatunków znajdziesz na stronie Dobre Dla Domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]