W dzisiejszych czasach posiadanie własnego domu i jest z jednej strony z ogromnym luksusem, ale z drugiej strony też standardem. Niestety człowiek, który dopiero wchodzi na swoją zawodową ścieżkę, rzadko kiedy ma wystarczające fundusze na to, by samodzielnie poradzić sobie finansowo z budową domu.

W takiej sytuacji jedyną alternatywą wydaje się kredyt hipoteczny. Z uwagi na ogromne zróżnicowanie na rynku kredytów hipotecznych należy baczną uwagę przyłożyć do sposobu, w jakiej wybieramy konkretny kredyt i kierować się nawet tymi mniej oczywistymi aspektami, bo jak wiadomo, mogą one przesądzić o tym, jak wysoki będzie koszt kredytu.

Cechy dobrego kredytu hipotecznego

Na dobry kredyt hipoteczny składa się kilka cech, głównie chodzi tutaj o:

  • Wkład własny – jeszcze jakiś czas temu można było zaciągnąć kredyt na 100% wartości nieruchomości, ale dzisiaj nie jest to już możliwe. Z reguły banki wymagają jakiegoś wkładu własnego. Zarówno wysoki, jak i niski wkład własny może być zaletą, a może być też wadą. Przede wszystkim w przypadku dosyć wysokiego wkładu własnego kredyt hipoteczny jest tańszy i możemy go szybciej spłacić. Jednakże w takim przypadku trzeba posiadać ten wkład własny, a niestety nie każdy go ma. Brak konieczności wkładu własnego może być przez niektórych ludzi postrzegany jako zaleta, kiedy nie mają oni na niego pieniędzy. Zwykły przyjmuje się, że dzisiaj wkład własny wynosi około 20% wartości nieruchomości.
  • Marża banku – wysokość marży banku jest bardzo istotna w momencie rozpatrywania opłacalności konkretnego kredytu. Marża jest stałą składką oprocentowania kredytu i jej wysokość będzie zależała od polityki przyjętej w konkretnym banku. Im niższa marża, tym mniejszy koszt kredytu i tym lepiej dla kredytobiorcy. Różnice w wysokości marż w poszczególnych bankach mogą być naprawdę wysokie, a dodatkowo też wysokość marży będzie uzależniona od wysokości kredytu. Dlatego też dla kredytobiorcy najlepiej byłoby wziąć najniższy kredyt, jaki wystarczy na budowę domu.
  • Prowizja – w większości przypadków kredyt hipoteczny obłożony jest z prowizją, czyli specjalną opłatą, którą bank pobiera w zamian za udzielenie kredytu i wysokość tej opłaty jest liczona od kwoty kredytu. Tak więc im wyższy będzie kredyt, tym wyższa będzie prowizja. Jest to kolejny powód, dla którego warto brać minimalny kredyt, jaki spełni nasze oczekiwania.
  • Koszt kredytu – bez względu na wysokość marży, prowizji i innych opłat, dla kredytobiorcy najważniejsza powinna być ostateczna kwota kredytu. Ranking kredytów hipotecznych pokazuje, że w większości przypadków duże zróżnicowanie pod względem poszczególnych opłat nijak się ma do ostatecznej kwoty kredytu.

Na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt hipoteczny?

Dla kredytobiorcy bardzo ważne powinno być to, by obliczyć zdolność kredytową jeszcze przed staraniem się o konkretny kredyt. W tym celu wejdź na https://hipoteka360.pl/kalkulator-zdolnosci-kredytowej. Każdy bank ustala dla swoich klientów inne wymagania i każdy oblicza też ich zdolność kredytową na nieco innych zasadach. Dlatego też wcześniejsze upewnienie się, czy mamy zdolność kredytową, pozwoli łatwiej oszacować opłacalność konkretnego kredytu.

hipoteka360

[Głosów:2    Średnia:5/5]