dom

Jak mówi porzekadło mężczyzna powinien wybudować dom, zasadzić drzewo i spłodzić syna, choć kolejność nie jest tu ściśle określona. Mówiąc jednak poważnie samodzielna budowa domu jest dużym wyzwaniem, a ponadto bez pomocy wykwalifikowanych osób się nie obejdzie. Choć wykończenie budynku nie jest już tak dużym wyzwaniem jak jego budowa, to jednak warto zastanowić się, czy w kwestii wyboru projektu zdać się na własne możliwości, czy jednak lepiej skorzystać z usług profesjonalistów? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć najlepiej, jak potrafimy.

„Gołe” mury i co dalej?

Nie mając wiedzy z zakresu projektowania przestrzennego trudno jest odpowiednio dobrać materiały do wykończenia elewacji. Trzeba wyobrazić sobie jak będą prezentowały się na elewacji. Czasem jednak wyobrażenie odbiega od tego, jak coś prezentuje się w rzeczywistości, dlatego aby nie popełnić błędów najlepiej sporządzić stosowny projekt w programie graficznym. W tym celu należy zdjęcie budynku przenieść do programu i nanieść wybrane rozwiązanie na wirtualne mury. Jednak profesjonalne programy to nie darmowe narzędzia, a nie mając pojęcia o sposobie ich wykorzystywania trzeba spędzić czas na nauce, zatem traci się zarówno pieniądze, jak i czas. Dlatego znacznie lepszym wyborem będzie zdecydowanie się na usługi profesjonalisty, dla którego projektowanie elewacji zewnętrznej domów ze zdjęcia jest codzienną pracą.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy projektowaniu?

Na co trzeba zwrócić uwagę przy projektowaniu

Istotne znaczenie przy wyborze projektu ma otoczenie, w którym znajduje się budynek. Trzeba wiedzieć, które materiały będą z nim współgrać. Architekt ma różnorodne pomysły, jak może wyglądać elewacja zewnętrzna domów. Ze zdjęcia powinien wiedzieć, jak wygląda otoczenie, dlatego nie można zapomnieć o wykonaniu szerokokątnego kadru, tak by widoczne były również częściowo sąsiadujące zabudowania. Dzięki temu można lepiej uchwycić dominujący styl panujący na danym terenie. W wielu miejscach praktykuje się budowę domów w jednym stylu, co tworzy pewnego rodzaju elitarność. Takie rozwiązania są często propagowane w miejscach, gdzie znajduje się wiele zabytkowych kamienic i plan zagospodarowania zakłada zachowanie monumentalnego charakteru danego miejsca. W ten sposób powstają domy stylizowane, czyli nawiązujące do minionych epok. Tak buduje się chociażby w Wielkiej Brytanii. Oczywiście również w stylu nowoczesnym można stawiać na podobne rozwiązania aranżacyjne w przypadku elewacji. Jeśli wokół dominują domy wykończone w jasnym tynku, to stworzenie elewacji domu w ciemnym wydaniu np. szarościach niekoniecznie może się sprawdzić, choć wszystko zależy od dobrania odpowiedniego odcienia. I tu również przyda się pomoc profesjonalisty.

Nie każdy materiał będzie odpowiedni, co nie znaczy, że trzeba całkowicie porzucić marzenia

Jak zaprojektować elewację marzeń

Czasem teren jest wyjątkowo trudny, nie tylko wietrzny, ale panuje duża wilgotność. W takim miejscu trudno zastosować niektóre rozwiązania, jednak niekoniecznie są one niemożliwe. Zawsze można znaleźć doskonałą imitację kamienia czy drewna, która będzie wyglądała efektownie. Architekt może pomóc nam w znalezieniu odpowiednich materiałów, które zostaną opisane w projekcie. Nie trzeba zatem samodzielnie głowić się nad tym, czym można zastąpić deskę elewacyjną, jeśli marzy nam się dom w drewnie, a niekoniecznie chcemy często ingerować w konserwowanie materiału. W przypadku kamienia nie zawsze budynek może wytrzymać napór ciężkiego materiału.  Jednak od czego są fachowcy, którzy znajdą dla nas rozwiązanie, dzięki któremu ściana nie będzie obciążona, a jednocześnie zrealizujemy marzenie o domu w kamieniu.

Jak zaprojektować elewację marzeń?

Już wiesz co jest ważne przy projektowaniu elewacji, ale jak sprawić, by dane rozwiązanie było tym wymarzonym. Przede wszystkim korzystając z usług architekta można liczyć na kilkakrotne poprawki, w ramach usługi. Nie trzeba zatwierdzać pierwszego pomysłu i jak najbardziej wskazane jest przedstawienie swoich uwag. Tylko wtedy można stworzyć wykończenie, jakie do tej pory widziało się jedynie oczami wyobraźni.

Samodzielnie czy z pomocą profesjonalisty? Wybór należy do Ciebie. Jednak skorzystanie z usług architekta może pozwolić Ci dobrać odpowiednio materiały, a także zadbać o ich estetyczne zamontowanie czy nałożenie czy naklejenie na wybranych ścianach z dokładnym zaplanowaniem każdego etapu prac. Dodatkowo projektant może polecić Ci dobrą ekipę remontowo-budowlaną, która zrealizuje plan od A do Z.

[Głosów:0    Średnia:0/5]