Jaki klej do metalu warto wybrać?

Metale przedmioty towarzyszą nam na co dzień w domu i pracy. Usterki wielu z nich wcale nie muszą oznaczać pożegnania, ani kosztownych napraw, czy wymiany na nowy sprzęt. Dobry klej do metalu szybko i skutecznie pozwala uporać się z problemem. Sprawdźmy, jaki klej wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Wykorzystanie kleju do metalu w wielu przypadkach przewyższa funkcjonalnością i wygodą tradycyjne, bardziej czasochłonne i kosztowne formy łączenia metali: mocowanie na śruby, spawanie, nitowanie. Dzięki klejowi łączenie jest niemal niewidoczne i nie ma wpływu na wygląd klejonego przedmiotu np.: zabytkowych, czy nowoczesnych mebli. Brak dziur, które są niezbędne do włożenia śrub sprawia, że klejony przedmiot jest mniej podatny na korozję. Równomierne rozprowadzenie na całej powierzchni kleju nie powoduje punktowych naprężeń. Łączenie przy użyciu kleju nie ma też wpływu na wagę.

Gdzie używać kleju do metalu?

Klejami do metalu można kleić większość z najczęściej wykorzystywanych metali: żelazo, stal, mosiądz, miedź, aluminium. Trzeba jednak mieć na uwadze, że mają one różne właściwości i np.: stal szlachetna klei się bardzo trudno. Zasadniczo przed przystąpieniem do klejenia metalowa powierzchnia powinna być czysta, czyli wolna od osadów, brudu, tłuszczu. Lekkie zeszlifowanie powierzchni np. papierem ściernym zwiększa przyczepność. Bardzo często w komplecie z klejem są sprzedawane środki czyszczenia czyli np.: odtłuszczania i usuwania rdzy, których należy użyć zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Jaki klej do metalu wybrać?

Na rynku jest spora oferta klejów do metalu. Mają one różny skład, czas klejenia, mniej lub bardziej czasochłonny sposób przygotowania. Niektóre wymagają zmieszania określonych ilości dwóch składników. – Do użytku domowego najlepiej wybierać kleje uniwersalne, które kleją metal, drewno, szkło, tworzywa sztuczne, gumę, porcelanę w dowolnych kombinacjach, są odporne na mróz, wodę, promienie UV, zmiany temperatury i można je dalej obrabiać (wiercić, szlifować, gwintować). – mówi ekspert ze sklepu z artykułami chemicznymi chemik24.pl.

Najbardziej wygodne do stosowania są kleje do metalu, które nie wymagają długiego schnięcia, szczelnie wypełniają rysy i ubytki, które często towarzyszą usterkom metalowych przedmiotów. Takim dobry klejem do metalu jest np.: Dragon klej epoxydowy 1-minutowy. Wstępny czas wiązania osiąga już po 4 minutach i jest sprzedawany w poręcznym, niewielkim opakowaniu w sam raz do drobnych napraw.

Bardzo wygodny do stosowania jest też preparat w sprayu Boll. To mocny klej do metalu, który chętnie stosowany jest w motoryzacji, rzemiośle, modelarstwie i gospodarstwie domowym. Wystarczy jedynie rozpylić klej na obie łączone powierzchnie, pozostawić na 10 minut i je skleić. Klej do metalu w sprayu ma jeszcze tę dodatkową zaletę, że można go używać wielokrotnie z tego samego opakowania. Nie wymaga rozrabiania, więc nie jest konieczne zużycie całej porcji na raz. Trzeba jedynie pamiętać, by usunąć pozostałości kleju z rozpylacza, ale nie wymaga to żadnych specjalnych zabiegów. Wystarczy jedynie odwrócić pojemnik do góry nogami i „wypsikać” pozostałości kleju.

Kleje do metalu warto mieć zawsze pod ręką, bo dzięki temu można samodzielnie i szybko dokonać szereg napraw, które są niezbędne w każdym domu. Uzyskana spoina jest nie tylko estetyczna i trwała, ale też oszczędza metalową powłokę. Kleje do metalu nie tylko szybko i skutecznie przywracają do życia niezbędne przedmioty, ale ze względu na zminimalizowanie ryzyka korozji przedłużają ich trwałość.

[Głosów:16    Średnia:3/5]