Rodzaje podłóg drewnianych

Drewno to materiał niezwykły. Badania archeologiczne dowodzą, że towarzyszy nam od tysięcy lat. Co więcej, nic nie wskazuje na to, by ta nasza „znajomość” z nim miała się w przyszłości zakończyć. Drewno wykorzystywane jest do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku. Jednym z najciekawszych zastosowań tego surowca jest przeznaczanie go do wytwarzania podłóg. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat – czytajcie dalej.

Deski podłogowe z litego drewna

Znakomicie podkreślają klimat domów utrzymanych w absolutnie każdym stylu. Niezależnie od tego, czy będzie to ciepły styl rustykalny, skandynawski albo prowansalski, czy chłodny styl minimalistyczny, a nawet industrialny. Deski łączone są ze sobą metodą „na wpust”. Jedna krawędź deski posiada wystające pióro, a druga – wpust, do którego wchodzi pióro z kolejnej deski itd.  Materiał, z którego wykonuje się deski podłogowe jest najpierw starannie suszony (lub sezonowany), a następnie dokładnie selekcjonowany. Deski lite mogą być montowane na legarach, lub być przyklejane do podłoża.

Parkiet drewniany

Najbardziej reprezentacyjna forma podłogi drewnianej. Atutem jest możliwość układania różnych wzorów na praktycznie dowolnym podłożu (od betonowej wylewki, poprzez płyty drewnopochodne aż po zwyczajne deski). Parkiet „wymaga” zaangażowania profesjonalnej ekipy montażowej. Zaletą parkietu, podobnie jak i pozostałych rodzajów podłóg jest możliwość wielokrotnej renowacji powierzchni.

Mozaika drewniana

mozaika

Mozaika to drewniane deszczułki (tzw. lamelki lub paluszki) naklejone fabrycznie na specjalną, spajającą je siatkę (w przeszłości rolę siatki łączącej lamelki pełnił papier). Od strony wizualnej, wydaje się, że mozaika daje nieco większe możliwości układania skomplikowanych wzorów oraz łączenia różnych gatunków drewna na jednej podłodze. Mozaikę, podobnie jak parkiet, można układać na dowolnym rodzaju podłoża.

Deski warstwowe

Deski warstwowe, jak sama nazwa wskazuje, składają się z kilku warstw drewna, które ułożono tak, by deska spełniała dwa podstawowe założenia: nie podlegała zniekształceniom i była odpowiednio wytrzymała. Warstwa wierzchnia (licowa) jest polakierowana lub zaolejowana, dzięki czemu deski te od razu są gotowe do montażu. Warstwy dolne wykonane są najczęściej z drewna iglastego. Deski te można układać na legarach, przyklejać bezpośrednio do podłoża lub montować jako tzw. posadzki pływające.

Jeśli macie problem z wyborem odpowiedniej podłogi – nie martwcie się. Drewno w każdej postaci wygląda równie rewelacyjnie i w pełni naturalnie. Po więcej informacji na temat rodzajów podłóg oraz kosztów takiego rozwiązania, zapraszamy na stronę http://www.profi-parkiet.com.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]