Jakie rury stosuje się do konstruowania rurociągów?

Budowanie rurociągów służących do przewodzenia wody użytkowej, gazu lub innych paliw stałych nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów, takich jak rury ze stali nierdzewnej o odpowiednim stopie, które spełnią wszystkie wymagania inżynieryjne, zdefiniowane na podstawie przewidywanych czynników zewnętrznych działających na całą konstrukcję. W niektórych przypadkach, normy tego typu są zdefiniowane przez literę prawa, a wymogi są podyktowane względami BHP, ale równie często warto wziąć pod uwagę takie wymagania, chociażby ze względu na dobre praktyki budowlane. Stosownie rur wykonanych z nieodpowiednich stopów może okazać się zarówno niebezpieczne, jak i dość kosztowne w dłuższej perspektywie, gdyż takie rury mogą wymagać wymiany już po kilku latach użytkowania.

Po co stosuje się specjalne stopy do produkcji rury ze stali nierdzewnej?

Zastosowanie rur z nieodpowiedniej stali może być tańsze, ale tylko na krótką metę. Rury ze stali nierdzewnej są nawet kilkukrotnie droższe od tańszych zamienników, jednak zastosowanie zwykłej stali do przewodzenia wody może spowodować:

  • Skorodowanie rur i zanieczyszczanie przewodzonej cieczy
  • Utratę szczelności na złączkach i przeciekanie rury
  • Korodowanie rur od zewnątrz i zniszczenie całej instalacji

Rury tego typu można stosować zarówno do konstruowania wodociągów, gazociągów, jak również wszelkich innych instalacji, w których rura będzie poddawana na działanie jakiejkolwiek cieczy. Można też wykorzystywać je do instalacji, które funkcjonują w trudnych warunkach atmosferycznych, lub są poddawane innym, agresywnym czynnikom zewnętrznym, takim jak chociażby działanie kwasów. Zastosowanie zwykłej stali w takim przypadku spowoduje, że instalacja będzie już po kilku latach do całkowitej wymiany, co z pewnością będzie bardzo kapitałochłonne. Dlatego też warto zainwestować od razu w odpowiednie materiały, pomimo że koszt rur ze stali nierdzewnej jest stosunkowo wysoki.

Jakich stopów używa się do produkcji rury ze stali nierdzewnej?

Stal nierdzewną używa się nie tylko do produkcji rur ze stali nierdzewnej, ale także do produkcji zbiorników na paliwa stałe, wszelkich cystern, basenów, armatury, a nawet elementów konstrukcyjnych budynków. Wykorzystuje się do tego stopy ze specjalnymi dodatkami, takimi jak chrom. W stopie powinno go występować co najmniej 11%, a regulują do określone normy. Normy EN 10088 dla stali austenitycznej to 1.4301, 1.4305, 1.4306, 1.4307, 1.4310, 1.4401, 1.4435, 1.4436, 1.4438, 1.4439, 1.4529, 1.4539, 1.4541, 1.4547, 1.4550, 1.4571 – są to stopy najczęściej wykorzystywane w rozwiązaniach przemysłowych. Austenit jest tu składnikiem stopu, który zapewnia mu specyficzne właściwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]