Kamień elewacyjny – moda zza oceanu

Marzy ci się dom w stylu amerykańskim? Rozważ elewację z kamienia. Będzie trwalsza od tej pokrytej tynkiem, a przede wszystkim – bardzo modna i elegancka.

Mieszkańcy USA są znani z tego, że strzegą swojej prywatności twierdząc, że „mój dom to moja twierdza”. To oczywiście przenośnia, gdyż z zewnątrz rzadko kiedy stawiają ogrodzenie. Zazwyczaj płot jest zastąpiony przez idealnie przystrzyżony trawnik, zadbane krzewy, pergole. Wejście jest elegancko zaaranżowane – zgodnie z przekonaniem, że dom jest najlepszą wizytówką właścicieli. Amerykanie stworzyli nawet specjalne określenie „Curb Appeal” – mające oznaczać widok domu od strony ulicy, który zgodnie z założeniem powinien mieć reprezentacyjny charakter. Elewacje zazwyczaj zdobi okładzina: od cegły po kamień, znacznie rzadziej impregnowane drewno – tynk jest rzadkością.

Kamienie elewacyjne mogą obejmować całą zewnętrzną ścianę lub jedynie jej fragment. Wiele projektów – zarówno nowoczesnych, klasycznych, jak i w stylu vintage łączy kamień i drewno, czasem dodatkowo fragmenty ścian pokrywa się jasnym tynkiem. Jest to skutkiem wysokiej ceny naturalnego kamienia, jak i jego masy – konstrukcja może uniemożliwiać takie obciążenie ściany nośnej. Z tego względu większą popularnością  cieszy się kamień dekoracyjnykilkukrotnie tańszy, lżejszy i trwalszy niż naturalny odpowiednik. W dodatku – łatwiejszy w montażu niż duże płyty piaskowca czy wapienia. W Polsce kamień dekoracyjny często spotyka się w mieszkaniach, jednak moda zza oceanu daje o sobie znać także w kwestii Curb AppealPolacy coraz większa uwagę przykładają do zewnętrznego wizerunku posiadłości. Wiele ciekawych wzorów kamieni elewacyjnych można znaleźć tutaj:  http://www.stonemaster.pl/oferta/kamien-dekoracyjny-i-elewacyjny

roma

Kamienie elewacyjne cechuje praktycznie nieograniczona wielość barw i wzorów naśladujących warstwy naturalnych skał lub układ cegieł. Dzięki temu, umiejętnie zaaranżowane okładziny podkreślają indywidualny styl mieszkańców, niezależnie od tego, czy preferują styl minimalistyczny, klasyczny, czy też vintage. Kamień zdobi nowoczesne domy o geometrycznej bryle, z charakterystycznymi, dużymi oknami sięgającymi podłogi, albo luksusowe rezydencje w Beverly Hills. Wśród Amerykanów znajdziemy też wielu miłośników wspomnień – retro nawiązania są w modzie. Takim ukłonem w stronę przeszłości jest często zastosowanie cegły na elewacji.

loft

O tym, jak bardzo jest to popularne, świadczy kino: biała cegła budzi skojarzenia z „Przeminęło z wiatrem”, czerwona – z „Kevin sam w domu”. Przywołuje wspomnienia – a dodatkowo  ta dekoracyjna prawie nie obciąża ścian nośnych. Można pobawić się kolorami – bardzo ciekawie prezentuje się np. zestawienie klasycznej cegły z jej szarą i piaskową odmianą. 

Jeśli zdecydujemy się na podobne rozwiązanie, musimy pamiętać, że koniecznością jest dopasowanie do elewacji innych elementów – chodnika, podjazdu, całej tzw. małej architektury. Również dobór roślin trzeba dogłębnie przemyśleć, bo w amerykańskich rezydencjach kolor kwiatów, kształt krzewów czy wysokość klombów nigdy nie są przypadkowe. Warto się przyłożyć – umiejętnie zaaranżowany front domu będzie stanowił naszą najlepszą wizytówkę.   

[Głosów:1    Średnia:5/5]