Klimatyzacja kanałowa

Klimatyzacja kanałowa to bardzo ciekawe rozwiązanie, które coraz częściej stosowane jest głównie w domach jednorodzinnych, ale także w małych budynkach biurowych. Tego typu klimatyzacja jest rodzajem klimatyzacji niewidocznej, ponieważ w ochładzanym pomieszczeniu umieszczona jest jedynie kratka, przez którą przechodzi chłodne powietrze, natomiast samo urządzenie chłodzące umieszczone jest w oddzielnym pomieszczeniu.

Poddasze lub sufit podwieszany

Serce systemu klimatyzacji kanałowej, czyli urządzenie chłodzące, zawsze umieszczone jest w oddzielnym pomieszczeniu lub np. na nieużytkowanym poddaszu. Dzięki temu w pomieszczeniach, do których doprowadza się kanały klimatyzacji, widoczne są jedynie nawiewniki.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Klima-Premium, która oferuje swoim klientom szeroki zakres usług obejmujących montaż oraz serwis systemów klimatyzacji i wentylacji: Decydując się na klimatyzację kanałową, najlepiej jest to zrobić na etapie projektowania budynku. Wtedy będziemy mieć możliwość rozprowadzenia kanałów w taki sposób, że będą one całkowicie niewidoczne. Będziemy mieć również ułatwione zadanie w przygotowaniu przepustów przez stropy oraz przez ściany. Takiego problemu nie mamy, jeżeli w pomieszczeniach znajdują się sufity podwieszane, wtedy cała niezbędna instalacja może być poprowadzona w przestrzeni sufitowej.

Zalety i wady systemów klimatyzacji kanałowej

Jak już wspomnieliśmy, największą zaletą systemów klimatyzacji kanałowej jest ich niewidoczność, która wiąże się z umieszczeniem wszystkich niezbędnych instalacji wewnątrz ścian lub w przestrzeni sufitowej. Dzięki temu klimatyzacja kanałowa jest również praktycznie bezgłośna, co dla wielu klientów ma bardzo duże znaczenie. Tego typu systemy można również połączyć z systemami wentylacji mechanicznej oraz z ogrzewaniem, a także dzięki użyciu dodatkowych urządzeń, można za ich pomocą dodatkowo nawilżać i filtrować przepływające przez nie powietrze.

Do największych wad systemów klimatyzacji kanałowej należy brak możliwości regulacji temperatury w oddzielnych pomieszczeniach. Do wszystkich bowiem nawiewane jest powietrze o tej samej temperaturze i jeżeli mamy potrzebę, aby do każdego pomieszczenia było nawiewane inaczej schłodzone powietrze musimy zainstalować więcej urządzeń chłodzących.

[Głosów:33    Średnia:2.7/5]