Magazynowanie energii elektrycznej dla domu

Energia elektryczna to w ostatnich latach prawdziwy temat rzeka. Coraz częściej zastanawiamy się nad różnymi nowymi możliwościami, które są związane z produkcją energii elektrycznej, przede wszystkim z alternatywnymi dla nieodnawialnych źródłami energii. Wśród nich na pierwszy plan często wysuwa się fotowoltaika. Jednak rzadko mówimy o magazynowaniu energii. Sprawdź zatem, czy jest to możliwe w warunkach domowych i jak wówczas wygląda.

Czy w ogóle można zmagazynować energię elektryczną?

Jak się okazuje – tak! Specjalnie przygotowane magazyny energii Pylontech, które można bliżej poznać pod adresem https://columbusenergy.pl/dla-domu/magazyn-energii/, zostały zaprojektowane w taki sposób, aby bardzo efektywnie gromadziły energię elektryczną, która została wyprodukowana w nadmiarze.

Jak skonstruowane są magazyny energii?

Magazyny energii Pylontech zostały zbudowane w technologii LiFePO4, która gwarantuje wysoką wydajność ładowania oraz wiele cykli ładowania-rozładowania. Ilość tych cykli sięga kilku tysięcy, co gwarantuje wyjątkowo wysoką żywotność takiego urządzenia.

Jednocześnie warto pamiętać, że klasyczne rodzaje akumulatorów (np. Ni-Cd) mają tendencję do zmniejszania swojej rzeczywistej pojemności wraz z kolejnymi cyklami ładowania i rozładowania. Wynika to z ich budowy, która jest podatna na efekt pamięci. W przeciwieństwie do nich nowoczesne magazyny energetyczne pozbawione są tego problemu.

Jak dokładnie działa instalacja fotowoltaiczna sprzężona z magazynem pamięci?

Wykorzystywanie magazynu pamięci jest najbardziej efektywne, jeśli połączymy go z dobrze przemyślaną siecią fotowoltaiczną. W ten sposób możemy uzyskać największe korzyści z energii słonecznej, ponieważ nawet wówczas, gdy jej brakuje, nie mamy problemu z uzyskaniem prądu. Jak to działa?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że system fotowoltaiczny pracuje nawet przy małym nasłonecznieniu, jednak ilość pobieranej energii może być wówczas niewielka. W klasycznych układach, kiedy następuje taki spadek ilość słońca albo jest noc, system fotowoltaiczny nie ma możliwości dostarczania wystarczających porcji energii do pracujących urządzeń, przez co pobierana jest moc z ogólnodostępnej sieci.

Jeśli jednak stworzymy układ fotowoltaiczny z magazynem pamięci, w trakcie największego nasłonecznienia zostaną wyprodukowane nadwyżki energii. Zamiast trafiać do ogólnej sieci, zostaną przekazane do domowego magazynu energii i tam zatrzymane. W chwili, w której ilość produkowanej energii ze światła słonecznego spadnie (np. w nocy, zimą w czasie pochmurnych dni) i pojawią się niedobory prądu dla bieżących urządzeń, magazyn energii zostanie uruchomiony. To z niego będzie czerpana dodatkowa porcja zasilania, nie z ogólnodostępnej sieci – przynajmniej tak długo, na jak długo pozwoli magazyn.

Takie rozwiązanie sprawia, że wyprodukowana przez układ fotowoltaiczny energia słoneczna może być znacznie efektywnie i dłużej wykorzystywana w domu, bez konieczności oddawania jej nadwyżek do sieci. Jednocześnie stanowi doskonałe zabezpieczenie przed zwiększeniem kosztów i pobieraniem energii z sieci elektrycznej. Magazyny to także domowe zabezpieczenia na wypadek awarii i przerw w dostawach prądu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak znaleźć dobrego dewelopera?
Następny artykułJak palić fajkę?

Pozytywnie zakręcona na tematy związane z architekturą wnętrz i ich projektowaniem.