Budowa tarasu

Taras to integralna część domu, łączy ogród z budynkiem, dzięki niemu tworzą spójną całość. Wiele osób nie wyobraża sobie domu wolnostojącego bez werandy, a mimo to odkładają jego budowę na sam koniec. Dziś przedstawimy wam, od czego zacząć budowę tarasu.

Budowa tarasu samemu czy z fachowcem?

Wiele osób decyduje się na budowanie tarasu z fachowcem, jednak okazuje się, że nie jest to takie trudne, na jakie wygląda. Budowa werandy jest dość szybka i prosta do wykonania, zależnie od metody, może się okazać, że pomoc fachowca nie jest potrzebna. Najpopularniejszy jest taras ziemny z ozdobnymi płytkami. Kafelki, płytki na tarasie położysz z pomocą porad Kafelkowanie-katowice.pl, a z systemem poziomowania możesz mieć pewność, że będą one równe.

Natomiast robota fachowca przy tarasie przyda się, kiedy planujesz wykonać werandę wraz z fundamentowaniem pod werandę, ponieważ może być wtedy potrzebne użycie specjalistycznych maszyn.

Od czego zacząć budowę tarasu?

Żeby ułatwić budowanie tarasu, powinno się zacząć od dobrego planu, on ułatwi precyzyjną robotę. Przy tworzeniu planu warto uwzględnić takie sprawy, jak:

  • wielkość działki,
  • styl ogrodu,
  • tryb życia rodziny,
  • na jaką stronę świata wychodzi weranda,
  • własne preferencje.

Wyżej wymienione kwestie mogą mieć duże znaczenie na wygląd werandy. Możliwe, że będzie potrzebował zadaszenia, ponieważ taras od strony zachodniej może powodować zbyt duże nasłonecznienie. Warto uwzględnić też dodatkowe miejsce na zabawę dla dzieci. Wszelkie zmienne należy uwzględnić w planie.

Jakie wymiary powinien mieć taras?

Wielkość werandy zwykle zbliżona jest do wielkości salonu bądź jadalni, ponieważ te miejsca pełnią podobną funkcję. Taras mniejszy niż 10m2 mogły wydawać się ciasny dla mieszkańców i nie spełniałby swojej funkcji zbyt dobrze.

O czym należy pamiętać przy budowie tarasu?

W planach projektowych warto uwzględnić nachylenie tarasu, tak by zapobiec gromadzeniu się wody opadowej. Płyta powinna być nachylona o 2% względem ściany domu, tak, by woda mogła swobodnie spływać po powierzchni. Jeśli wykonanie nachylenia jest niemożliwe, konieczna będzie dodatkowa betonowa warstwa o grubości minimum 3 cm.

Należy także pamiętać o dylatacjach przy ścianie i pośrednich, są one potrzebne, by taras nie uległ pęknięciu, a płytki nie opadły. Dylatacje pojawiają się również, kiedy przy budowie tarasu wykorzystuje się materiały nieodporne na zmiany temperatur. I jedna z ważniejszych rzeczy podczas budowy werandy: izolacja. Odprowadzanie wilgoci jest niezwykle ważne, brak izolacji może spowodować zacieki bądź wykwity na ścianach. Zwykle wykorzystuje się do tego dwie warstwy papy termozgrzewalnej, ale warstwę wierzchnią można też zastąpić folią wytłaczaną bądź folią kubełkową.

Zbudowanie werandy nie powinno trwać dłużej niż tydzień, taras na gruncie lub ziemny z kafelkami może zająć 2 dni, trochę dłużej zajmuje zbudowanie drewnianej konstrukcji wraz z zadaszeniem, jednak to dalej jest kwestia kilku dni.

[Głosów:2    Średnia:5/5]