Okna alu a PCV

Zarówno okna alu (aluminiowe), jak i te wykonane z PCV cieszą się ogromną popularnością, bo zapewniają pełną szczelność i łatwą pielęgnację. Wybór wale nie jest prosty, bo oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Które z nich warto wybrać, by cieszyć się nie tylko ładnym wyglądem, ale przede wszystkim ciepłem w sezonie zimowym? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Jakie wady i zalety mają okna wykonane z aluminium?

Okna aluminiowe często wybierane są do nowoczesnych domów. Decydując się na takie rozwiązania, możemy mieć pewność, że otrzymamy produkt bardzo trwały i lekki. Okna aluminiowe nie są narażone na korozję. Bardzo ważną ich zaletą jest możliwość pomalowania na dowolnie wybrany kolor z palety RAL. Ani okna drewniane, ani tym bardziej te wykonana z PCV nie dają nam takiej możliwości. Warto zaznaczyć, że aluminiowa rama idealnie sprawdza się w przypadku dużych przeszkleń. Takie rozwiązanie wykorzystać więc można w przypadku szerokich drzwi tarasowych i balkonowych.

Niestety aluminiowa stolarka okienna ma też swoje wady. Chyba największą jest wysoka cena takich okien. Są one droższe od wyrobów z PCV. Okna aluminiowe są ciepłe, ale bardzo często mają gorsze parametry termoizolacyjne od swoich plastikowych odpowiedników. Pomimo że są bardzo trwałe, to w przypadku mocnego obicia i skrzywienia konstrukcji, konieczna jest ich wymiana. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by w trakcie montażu i transportu nie narażać ich na uszkodzenia.

Dlaczego warto zdecydować się na okna z PCV?

Okna PCV stosowane są w naszym kraju od początku lat dziewięćdziesiątych. Większość starszych i nowszych domów wyposażone jest właśnie w taką stolarkę okienną i trzeba przyznać, że charakteryzuje się ona dużą trwałością i odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Okna z PCV są bardzo łatwe w czyszczeniu i kupić je można w wielu odcieniach. Oczywiście nie ma tu możliwości wyboru dowolnego koloru i jeśli chodzi o ten aspekt, to okna aluminiowe zapewniają większe możliwości, to mimo wszystko kolorystyka jest dość bogata i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Okna wykonywane z PCV mogą przyjmować dowolne kształty. Są proste w montażu i można je kupić w niskich cenach. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań i wydaje się, że jeszcze przez długi czas będą montowane na większości nowych inwestycji w naszym kraju.

Okna plastikowe również nie są pozbawione wad. W przeciwieństwie do swoich aluminiowych odpowiedników nie są w stanie zapewnić tak dużej sztywności. W przypadku dużych drzwi tarasowych mogą więc nie sprawdzić się tak dobrze, jak okna aluminiowe. Spokojnie jednak można z nich tworzyć skrzydła dochodzące do 180 cm szerokości, bez obaw, że ulegną większym odkształceniom. To, co jest największą zaletą takich okien, jest też jednocześnie ich wadą. O co chodzi? O pełną szczelność. Brak cyrkulacji powietrza bardzo często przyczynia się do powstawania pleśni, ale nie jest to bezpośrednio wina okien, a niewłaściwej wentylacji w danym budynku. Pamiętajmy więc o montażu rekuperacji lub częstym wietrzeniu pomieszczeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]